Урок - ділова гра
з математики в 4 класі
на тему
«Задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумою двох доданків»
Тема: Задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумою двох доданків.
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумою двох доданків, удосконалювати навички письмового додавання та віднімання багатоцифрових чисел; розвивати критичне мислення, уміння вирішувати поставлену проблему разом; виховувати екологічну грамотність, ціннісне ставлення до себе, оточуючих людей та довкілля,
Тип уроку. Ділова гра.
Матеріали до уроку: навчальний зошит 2 «Математика» 4 клас С.О.Скворцова, О.В. Онопрієнко., ст..16 – 17., відео про екологічну ситуацію на планеті Земля
«Боротьба з пластиком. Міфи та реальність», відео «Історія трьох пластикових пляшок, або навіщо сортувати сміття».
Хід уроку:
І Організаційний момент.
Девіз уроку:
Математику цікаво вивчати,
Коли свої знання ми зможемо застосувати,
Щоб навколишній світ оберігати.
Очистимо Землю від бруду і скверни,
Посіємо скрізь добра і квітів зерна!
Хай буде планета красива й зелена
Для щастя, добра, для тебе і мене!
- Отже, ми з вами будемо обчислювати задачі на екологічну тематику, а саме задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумою двох доданків.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 1 ст 8 зошит «Працюю самостійно»
Знайди значення виразів письмово.
(відповіді до виразів записані на дошці, учні перевіряють правильність виконання та сигналізують умовними знаками
ІІІ .Повідомлення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
- Для того, щоб розпочати роботу над темою нашого уроку я пропоную переглянути відео.
Перегляд відео про екологічну ситуацію на планеті Земля
«Боротьба з пластиком. Міфи та реальність.»
(відео переглядається не повністю, 1 хв.)
- Діти глобальних проблем вирішити не в змозі, але ми будемо вчитися мислити та діяти екологічно правильно , щоб мати щасливе майбутнє.
Перегляд відео «Історія трьох пластикових пляшок, або навіщо сортувати сміття»
Актуалізація опорних знань.
(учні у групі виконують завдання)
Опитування за програмою (атестація кадрів фірми) .
Усний рахунок.
(завдання на картках)
Знайди значення виразів, використовуючи усний прийом обчислення.
68 000 + 12 000 =
6 100 – 4 800 =
14 000 + 3 700 =
80 000 – 62 000 =
81 000 + 19 000 =
Правильні відповіді виводяться на екран. Учні перевіряють правильність виконання роботи.
1. Лінія сортування, яка відділятиме інші сполуки від ПЕТ, такі як папір, метал тощо.
2. Дробарка з ситом для подрібнення і просіювання крихти.
3. Обладнання для миття та сушіння крихти.
4. Агломератор для плавлення.
5. Гранулятор.
6. Прес для формування брикетів із гранул пластику.
- Ваше завдання обчислити вартість кожної лінії переробки, щоб придбати її для свого підприємства.
Лінія сортування
608721 – 87804 =
Дробарка
509456 + 23004 =
Обладнання для миття та сушіння крихти.
56309 + 438724 =
Агломератор для плавлення пластикової крихти.
400000 – 40508 =
Гранулятор для переробки пластикових відходів.
562609 + 39 502 =
Прес для формування брикетів із гранул пластику.
345006 – 25012 =
Учні обчислюють приклади на картках, а потім результати прикріплюють на стікерах біля зображення обладнання на дошці.
(правильні відповіді виводяться на екран)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: На факс нашого підприємства надійшла пропозиція від фірми Техносервіс на придбання обладнання для ліній переробки..
Я пропоную розглянути дану пропозицію та визначити чи вигідною для нас вона є.
Пояснення нового матеріалу .
Задача
Обладнання для переробки пластикового сміття коштує 936897 грн.
Лінія сортування та дробарка разом коштують 742 154 грн., а дробарка
та обладнання для миття і сушіння крихти коштують 537 258 грн. Визначте ціну кожного виду обладнання окремо.
(діти працюють у групах)
Кожна група записує свій короткий запис на дошці. Проводимо аналіз.
Зразок міркування.
число 936 897 означає суму І, ІІ, і ІІІ числа, які нам не відомі;
число 742 154 означає суму І і ІІ числа;
число 537 258 значає суму ІІ і ІІІ числа.
Учні обчислюють задачу коментуючи розв’язання
Фізкультхвилинка.
VІ.Закріплення та узагальнення знань учнів.
Обчислення задачі 4 ст.17
Учитель завчасно готує 2 коротких записи задачі на дошці.
Провести аналіз задачі . Визначити який із коротких записів правильний. Запропонувати самостійно обчислити задачу. Провести перевірку обчислення.
(263223 – 18327 – 6432) + 624= 239 088 – це в межах норми.
(263223 – (18327 + 6432) + 624=
Зіставляючи вирази, учні помічають, що у їх записах містяться одні й ті самі числа; відмінність є лише у дужках. В першому виразі від числа 358253 віднімають і 16924 і 5722, а у другому – віднімають суму чисел 15924 та 5722. Пригадуємо правило віднімання суми від числа: щоб відняти суму від числа, достатньо від цього числа відняти один доданок, а потім другий доданок. Отже, ці вирази матимуть однакові результати.
Обчислення рівнянь.
Виконання завдання 7 ст. 17.
максимальна зарплата 12000)
V. Підсумок уроку.
Переглянемо свої рахунки в банку «Успіх».
Оцінювання.
На уроці учні виконують 6 завдань. Кожне правильно виконане завдання оцінюється у 2000. Сума записується у чек.
Чек кріпиться на дошку (банк «Успіх») під назву фірми. В кінці уроку президенти фірм підраховують накопичений капітал. В разі повністю неправильного виконання завдання групою, вона отримує 0, при допущенні помилки 1000.
Нагородження фірм.
Домашнє завдання.
Зошит «Працюю самостійно» ст.. 9 № 2 – 3.
Задача.
Обладнання для переробки пластикового сміття всього коштує 936897 грн.
Лінія сортування та дробарка разом коштують 742 154 грн., а дробарка
та обладнання для миття крихти разом коштують 537 258 грн. Визначте ціну кожного виду обладнання окремо.
Чек.
Назви фірм.
Екологік
Екомакс.
Терра
Еремурус.
1. Придбати обладнання.
2. Дослідити вплив підприємства на навколишнє середовище.
3. Взяти участь у благодійній акції.
Лінія сортування
608721 – 87804 =
Дробарка
509456 + 23004 =
Обладнання для миття та сушіння крихти.
56309 + 438724 =
Агломератор для плавлення пластикової крихти.
400000 – 40508 =