МЕТОДОБ'ЄДНАННЯ ВЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
ЛИТВИНІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТУПЕНІВ
У Р О К – П О Д О Р О Ж
К Р А Ї Н О Ю Д О Б Р А
« КНИГА ВЧИТЬ,
ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ»
У 3 КЛАСІ
З ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ
Підготувала
вчитель початкових класів Литвинівської ЗОШ І-ІІІ ст. Підгаєцького району Тернопільської області Поляна Ольга Михайлівна
Жовтень 2019 р.
Тема: «Книга вчить, як на світі жить». Дмитро Павличко «Соняшник». Прислів’я.
Мета: формувати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити правильно інтонувати речення, різні за інтонацією та метою висловлювання; читати вибірково, працювати в групах, виконувати завдання творчого характеру. Розвивати творчу уяву, мовлення, мислення, уяву, кмітливість; поглибити знання дітей про народні символи України. Виховувати інтерес до національних традицій, шанобливе ставлення до книги, створити атмосферу творчості.
Обладнання: презентація, портрет письменника, збірка віршів поета, предметні малюнки, картки зі словами, таблиці – ілюстрації, мікрофон, куб Блума.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний та емоційний настрій учнів на урок Ранкова зустріч (Діти утворюють коло)
Вчитель: З давніх пір і по нині Кажуть всі в Україні: «Здоровенькі були!» Привітайтесь і ви.
1. Гра « Усмішка очима»
Очі – наше дзеркало душі. Що можна передати очима? (Радість, любов, тепло.)
Сусіду по колу передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися? (Серцем, усмішками...)
– Посміхніться, зніміть посмішку зі свого обличчя долонею і подаруйте своєму другу в класі.
– З яким настроєм ви прийшли на урок літературного читання? (кольоровий настрій) (учні підносять відповідні смайлики)
– Подаруйте промінчик сонечка своєму сусіду по колу і побажайте успіху на уроці.
Із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, ми розпочнемо урок.
А правилом нашого уроку нехай стане девіз:
Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати.
Діти, сьогодні на нашому уроці присутні гості. Поверніться до гостей і привітайтеся з ними. Намалюйте в повітрі сердечка і подаруйте гостям тепло своїх сердець.
2. Колір дня У нас сьогодні жовтий день. Тому у нашому одязі присутні жовті барви. Давайте пригадаємо з чим асоціюється жовтий колір. (Відповіді дітей)
2 3. Робота з таблицями – ілюстраціями
(На дошці таблиці – ілюстрації «Хата», «Рослини – символи»)
– Уявіть, що світить сонечко, гудуть бджоли, цвітуть квіти. – Діти, які квіти ростуть біля будинку? (Маки, мальви, волошки,чорнобривці…) На городі росте ще одна рослина – символ України. А от яка це рослина, відгадайте! 4. Загадка Квітка ця на сонце схожа, на олію вона гожа. Жовті пелюсточки має, їх до сонця повертає. (Соняшник)
– Правильно. Соняшник цвіте біля хати. (Вчитель прикріплює малюнок на дошку)
– Сьогодні ми будемо працювати над віршем Дмитра Павличка « Соняшник».
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
– Тема нашого уроку « Книга вчить, як на світі жить ».
Сьогодні ми здійснимо подорож до Країни Добра, де панує Сонце, його помічники – маленькі промінці – віршики Дмитра Павличка, добрі слова та вчинки. Попрацюємо над розвитком мовлення, познайомимося з творчістю Дмитра Павличка, висловимо свої враження від уроку.
Осіннє сонечко нехай освітить вам шлях до нових знань, допоможе зробити урок теплим і повчальним.
ІІІ. Мовленнєва розминка
1. Вправи на вимову звуків — Діти, уявіть похід у поле, відтворіть звуки, які чуються звідусіль: Шумить вітерець у полі – ш – ш – ш – ш. Заспівав комарик – дз–дз–дз–дз. Забриніла бджілка – дж–дж–дж–дж. Десь далеко закувала зозуля – ку–ку–ку–ку. 2. Виправи на розвиток дихання 1) Вдих – видих (3 рази) на видих – Ми любимо читати 2) «Задування свічки» 3) Вправа «Трубочка, посмішка» — Проартикулюйте голосні звуки без голосу: а, о, у, е, и, і.
3. Чистомовка
– Пропоную на мить стати поетами і додати і додати слово – риму.
Аю–аю–аю – книжечку ( читаю.) Онце–онце–онце – виглянуло (сонце.) Ава–ава–ава – книжка ця (цікава.) Ється–еться–ється – сонечко (сміється.)
4. Скоромовка
Я, малесенький Іванко,
Соняшник побачив зранку.
Я росту і він росте.
Хто кого переросте? (Хором, повільно, швидко, весело)
3
ІV. Перевірка домашнього завдання
1. Гра «Додай слово» – Церковна книга, що містить розповіді про апостолів – учнів Ісуса Христа. (Апостол)
– Повний комплект друкарських літер певного типу й малюнка, необхідний для набору якого – небудь тексту. (Шрифт)
– Машина для обробки тисненням різних заготовок і матеріалів. (Прес)
2. Робота в парах. Гра «Блискавка»
– Прочитати слова за 10 с. і переказати.
Прес, аркуш, друкар, апостол, верстат, шрифт, життя.
3. Аналіз змісту прочитанного – Хто і де склав першу російську друковану книгу? ( Іван Федоров і Петро Мстиславець у Москві – « Апостол » ) – Хто видрукував перший слов’янський «Буквар»? ( Іван Федоров ) – Які книги видрукував Іван Федоров? ( «Граматика» і «Острозька Біблія» ) – До якого міста переїхав із Москви Іван Федоров? ( До Львова ) – Який напис викарбувано на могилі першодрукаря у Львові? ( « Друкар книг, перед тим не бачених » )
V. Мотивація навчальної діяльності 1. Робота зі словами – анаграмами. Робота в групах – Діти, зараз ми складемо нові слова зі слів – анаграм. Анаграма – це перестановка букв, за допомогою якої з одного слова можна скласти інше. ВІБАРКОН (барвінок) ЛАКАНИ (калина) ТРЕВІ (вітер) БАВЕР (верба) – Яке слово зайве? (Вітер) – Чому? (Бо це явище природи) – А ще чому? (Бо барвінок, калина, верба – рослини) – Які це рослини? (Символи України)
VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Ознайомлення з біографією і творчістю Дмитра Павличка
А ви знаєте, хто такий Дмитро Павличко? Перегляд презентації
Дмитро Васильович Павличко – український поет, перекладач і політичний діяч. Народився поет 28 вересня 1929 року в селі Стопчатові на Івано – Франківщині в багатодітній селянській родині. Сім'я жила бідно, батьки були змушені багато працювати. Батько, Василь Миколайович, був освіченим на той час чоловіком, працелюбним та енергійним. Про маму Параску Юріївну поет писав: «Мене мати навчила розмовляти, а книжка думати».
Початкову освіту поет розпочав здобувати у польській школі села Яблунів, а потім – у Коломийській гімназії. Закінчив філологічний факультет Львівського університету. Дмитро Павличко є автором десяти збірок поезій.
Зараз проживає у Києві. Він дуже любить свою Батьківщину,закоханий у її природу, написав дуже багато чудових віршів для дітей. Серед них «Небеса прозорі», «Де зелені хмари яворів», «Соняшник». Звертаючись до дітей, поет казав: «А я маю надію на вас – як ви підростете, на нашій землі буде більше світла!» 4
Вчитель: Діти, Дмитро Павличко написав пісню «Два кольори». Ця пісня про любов до мами, яка вишила сину сорочку червоними і чорними нитками. Дмитро Васильович є також автором віршів «Птиця», «Де найкраще місце на землі».
2. Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Соняшник» – Інтерактивна вправа «Посади соняшник» 1) Читання вірша вчителем – Хто дійові особи вірша?
2) Словникова робота (Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем) Соти прохати дива дрібниці перепочинь навкруги померкло перевести жартувало засоромлено пооглядався підкрався 3) Робота в групах І група. Знайдіть дієслова. (Померкло, засоромлено, прохати, перепочинь, перевести, пооглядався, жартувало, підкрався) ІІ група. Прочитайте іменники. (Соти, дрібниці, дива) (Соняшник розквітає біля хати) Фізкультхвилинка Я всміхаюсь сонечку: «Здрастуй, золоте!» Я всміхаюсь квіточці – «Хай вона цвіте!» Я всміхаюсь дощику – «Лийся, мов з відра!» Друзям усміхаюся – «Зичу їм добра». Музична фізкультхвилинка «Розбудило сонечко нас з тобою» 4) Робота над виразним читанням вірша а) Читання вірша «Хвостиком» (Гра «Додай слово» Читання вірша вчителем. Учні промовляють останнє слово.)
б) Повторне читання вірша учнями мовчки в) Читання вірша «Бджілками» Діти, уявіть, що ви бджілки, які збирають нектар на соняшниковому полі. Читаємо вірш напівголосно, швидко, голосно. г) Аналіз змісту вірша – З яким проханням Дівчинка звернулася до соняшника? (Щоб соняшник посвітив, коли вона читала) – Чому Соняшник образився на прохання Дівчини? (Бо він вважав, що це дрібниці) – З чим порівнював себе Соняшник? (Із сонечком) – Про що прохала Дівчинка Сонечко? (Щоб воно зайшло до хати і перепочило з путі.) – Що побачив Соняшник через вікно? (Дівчинка книжку читає, а Сонечко перегортає.)
5
– Діти, а що поет пише про Сонце, як джерело світла? (Тільки Сонце зайшло до хати, все навкруги померкло.) – Чи може на Землі існувати життя без сонця? (Завдяки Сонцю ростуть рослини, живуть тварини і люди. Сонце дає нам світло і тепло.) – Чому книга є для дівчинки джерелом знань? (З книги дівчинка черпає нові знання, дізнається про щось нове.) – Чим цей вірш нагадує казку? (Соняшник не може говорити, дивуватися, ображатися, ходити, підглядати. Сонечко не може ходити, перегортати сторінки.) д) Гра «Хованка» Учитель починає читати речення, а учні знаходять його у вірші і дочитують. е) Гра «Розвідник»
є) Виразне читання вірша учнями за ролями
ж) Робота з ілюстрацією до вірша з елементами вибіркового читання
3. Цікава інформація – Послухайте цікаву інформацію про соняшник.
Батьківщина соняшника – Центральна Америка, звідки його вивезли в Європу у 16 столітті. До нас потрапив лише у 18 столітті. З латинської соняшник – квітка сонця. Із насіння соняшника видобувають дуже корисну і цінну олію. Це поживний харчовий продукт. Олію ще використовують для технічних потреб: для виготовлення мила, лаків, фарб. Соняшник – це медоносна рослина. Один гектар соняшника дає 50 кг меду. Є і декоративний соняшник, який господині сіють біля своїх будинків
– Виступ учнів
– Соняшник – символ сонця, праці і достатку, сили і добробуту. Він чи не найсильніший серед квітів.
– Соняшник знайшов своє місце під сонцем.
– Соняшник орієнтується на небесне світило – повертає за ним свою схожу на сонце голівку.
– Тож сонце його не засліплює. А це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень. 6
– Коли сонце ховається за горизонтом на нічний спочинок, соняшник сумно опускає голову і згортає пелюстки своєї сонцесяйної корони.
– Соняшник символізує Батьківщину: як соняшник повертає за сонцем свою голову, так і людина думкою, словом і ділом звернена до своєї Вітчизни.
4. Вправа критичного мислення «Сенкан»
Що? Соняшник – рослина
Який? Золотий, красивий
Що робить? Росте, зачаровує, дозріває Рослинний символ нашої Батьківщини
Як ще називають соняшник? Квітка Сонця
5. Вправи для усвідомлення змісту тексту. Гра «Так чи не так»
— Я швидко прийду до хати. (Ні)
— Зайди до нашої хати! (Так)
. Дівчинка книжку читає, а Сонце перегортає сторінки. (Так) 6. Гра «Продовж прислів’я»
– Послухайте початок прислів’їв, згадайте кінцівки.
– Книга вчить, як… (на світі жить). – Хто багато читає, той… (багато знає). – Читання – це краще… (навчання). – Книга – ключ до… (наук і знань). – Людина без книги, як… (криниця без води).
7. Робота в парах. Скласти прислів’я про книгу
– Книги читати – усе знати. – Книгу читай, розуму набирай. – Знання – сонце, книга – вікно. – Дім без книги – день без сонця. – Книга мала, та серцю люба.
Прохання книжки
Щоб книжки не бруднити – треба вчасно руки мити. Зроби закладку – буде все тоді в порядку. Ручку в книжку не клади, а її ти обклади. Не читай під час їди, бо забрудниш сторінки. VІІ. Підсумок уроку. — Чи сподобався вам урок? Якщо «так», то покажи вгору великий палець, якщо «ні» – великий палець опусти вниз. Гра« Продовж речення». Метод «Кубування», «Мікрофон» – Сьогодні на уроці я навчився ________________________________________ – Я дізнався про _________________________________________ ______________ – Найбільше мені сподобалося _____________________________________ _____ – Дійовими особами твору є ______________________________________________ – Автором даного твору є _____________________________________________ – Найважче було ____________________________________________________ 7 — Діти, ще раз дякую за роботу. Ви активні, дружні, завзяті, наполегливі. Мені було приємно з вами працювати. Оцінки за роботу на уроці скажу на перерві кожному із вас індивідуально. VІІI. Домашнє завдання Виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до нього. Спасибі всім, хто працював: Актором був, вірші читав, Хто нам у всьому помагав, Та тим, хто в гості завітав.
8