В розробці подано подорож у книгу улюблених казок разом з Читайликом , а також зустріч з улюбленими казковими героями, яких потрібно відгадати за допомогою загадок.На кожній сторінці книги загадки, цікаві запитання, уривки казок та прислів’я . До сценарію вікторини додаю презентацію.
Мета: Закріпити знання дітей з українських народних казок. Розвивати інтерес до запропонованих ігрових завдань. Впізнавати героїв знайомої казки, співвідносити їх з назвою казки. Розвивати логічне мислення, уяву, зв’язне мовлення. Виховувати любов до казки, допитливість, кмітливість, бажання допомагати іншим.
Обладнання: казкові ілюстрації; предмети, які належали казковим героям; картки з телеграмами; презентація.
Хід заняття:
І.Організаційна частина.
Учитель. Дорогі діти, я знаю, що ви дуже любите читати і слухати казки. Сьогодні ми поринемо у світ чудових казок. (Слайд 1)
Казка — це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казок країна чарівна,
У гості й вас чека вона. (Слайд 2)
Отож часу не гайте,
У подорож рушайте.
А щоб ми не заблукали, нашим помічником у подорожі буде Читайлик. Ось він, знайомтесь. А ти, Читайлику, запрошуй усіх дітей у подорож.
Читайлик.
Запрошую і я також
Усіх в казкову подорож!
Хто дружить із книжками,
Завжди йде поруч з нами.
Учитель. На першій сторінці у книзі улюблених казок розділ «Відгадай, що за герой?» (Слайд 3)
Чоловічок цей маленький
Ключ шукає золотий,
Гострий, довгий, дерев'яний (Слайд 4)
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть,
Як же звуть його скажіть?
Буратіно.
Добрий день, шановні діти,
Дуже радий бачить вас,
Хочу з вами подружитись,
Тож у подорож зібравсь.
Читайлик. Ходімо з нами Буратіно, разом веселіше буде.
Учитель. Перегортаємо другу сторінку книги.
Хто кругленький і смачненький
Із віконця скік та скік,
Втік від Баби і від Діда
До лисички на язик? (Слайд 5)
Це не Зайчик і не Котик,
Не Бичок, не Сірий Вовк,
Це веселий й
хвалькуватий,
Невгамовний... (Колобок).
Колобок.
Знать нема де правди діти,
Що хвалитись – це ганьба!
Вірю я й надіюсь, діти,
Що таких у вас нема.
Читайлик. Немає, Колобку, ходімо разом з нами, ти сам переконаєшся в цьому.
Учитель. Відкриваємо наступну сторінку.
В'ється річка невеличка,
Й хлопчик у човні сидить,
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить. (Слайд 6)
І вгадать цього героя —
Справа зовсім нескладна,
Казка ця усім відома,
Про... (Телесика) вона.
Івасик Телесик.
Казку добре ви читали,
Що так швидко відгадали.
Не піддався я бабусі,
Цій старій і злій Ягусі.
Кожен з вас те певно знає,
Що добро перемагає.
Читайлик. Рушай з нами, Івасику Телесику, веселіше буде!
Учитель. Перегортаємо четверту сторінку.
Що за хатка, що в ній тісно.
Миші, Зайчику, Вовку? (Слайд 7)
Ну-мо, діти, казку швидко
Відгадайте ви таку!
Мишка.
В дружбі, злагоді та мирі
Проживала в хатці я,
Зичу дітворі цій милій
Бути як одна сім'я.
Читайлик. Мишко, ходімо з нами, веселіше буде.
Учитель. Перегортаємо наступну сторінку нашої казкової подорожі. Що в ній цікавого?
Читайлик.
Що за казка, друже мій,
Незнайомка живе в ній,
Ти впізнаєш вмить її,
Одяг весь у попелі, (Слайд 8)
Мачуха все свариться,
Сестри насміхаються.
Попелюшка.
Плакати мені не личить,
Просто засмутилась я,
Що згубила черевичок
На балу у короля.
Пісня «Мої казки» (Слайд 9)
Ось книжечка маленька, в ній - схованка чудес.
Там виріс біб великий аж до самих небес.
Рій казочок веселий живе на сторінках.
Я скарб такий чудовий тримаю у руках.
П р и с п і в (двічі):
Казки мої улюблені, улюблені казки.
Хоч їх напам'ять знаю, читаю залюбки.
Ось їде Попелюшка в кареті з гарбуза
І роги наставляє Коза їй Дереза.
Юнак Котигорошко врятує цілий світ,
Царівна-несміяна усіх нас розсмішить.
П р и с п і в(двічі).
Ось море синє-синє, там - рибка золота
І біла скатертина чарівна, непроста.
Тікає від бабусі маленький Колобок.
Замовкли всі звірята - напевно, близько вовк.
П р и с п і в (двічі).
Учитель. Любі діти! Всі ви чудово впоралися із завданнями. Ми далі продовжуємо подорож і запрошуємо разом з нами наших улюблених казкових героїв. На шостій сторінці у книзі улюблених казок розділ «Загадки», відгадками яких є герої казок.
Загадки
Учитель. 1.Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає, (Слайд 10)
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)(Слайд 11)
Читайлик.
2. В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має. (Слайд 12)
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її (Лисиця)(Слайд 13)
Учитель.
3. У підпіллі, в комірчинці
Проживає ця тваринка.
Сама маленька, сіренька, (Слайд 14)
Тоненький хвостик має,
Зерно дуже полюбляє (Мишка)(Слайд 15)
Читайлик.
4. Сірий, зубастий по полю гуляє, (Слайд 16)
ягнят шукає. (Вовк)(Слайд 17)
Учитель.
5. Влітку сіренький,
А взимку біленький, (Слайд 18)
Довгі вуха має,
Швидко стрибає. (Зайчик)(Слайд 19)
Боюсь я вовка і лисиці
Боюсь мисливської рушниці
Я сплю з відкритими очима.
Читайлик . Молодці! Вмієте добре відгадувати загадки.
Учитель. Наступний наш розділ «З якої казки ці речі?» .Ось тут у кошику є багато речей , що загубились. Ваше завдання відгадати з якої казки ці речі. (Слайд 20)
Рукавичка |
“Рукавичка” |
Яйце |
“Курочка ряба” |
Пір’я |
“Кривенька качечка” |
Черевичок |
“Попелюшка” |
Ключ |
“Золотий ключик” |
Солома |
“Солом’яний бичок” |
Зерно |
“Котик і півник” |
Мука |
“Колобок” |
Корзина Човник |
“Червона Шапочка» «Івасик – Телесик» |
Учитель. Читайлику, речі, що залишилися обов’язково передай казковим героям, які їх загубили і допоможи мені перегорнути восьму сторінку.
Читайлик. Звичайно, обов’язково передам.
Учитель. Наступний наш розділ «Знавці казок».(Слайд 21)
Ми з Читайликом будемо перелічувати героїв і предмети ,а ви будете відгадувати з якої це казки.
У печі зміючку з’їв. Сам на дерево заліз.
Його гусенятко врятувало, на крилечка свої взяло.
Понесло до тата й мами частувати пирогами.(«Івасик – Телесик»)
Баба й цього разу дідові сказала, він укинув у погріб і лисичку.(«Солом’яний бичок») (Слайд 24)
От хазяїн його взяв та й вивіз у ліс (Пан Коцький).
Учитель. Молодці! Далі на дев’ятій сторінці розділ «Телеграма від казкового героя» (Слайд 25)
На наше свято ми запросили багато казкових героїв, але, нажаль, не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але наші гравці знають все про казки. І зараз розкажуть
від кого ж телеграми. Подай будь – ласка , Читайлику, ці телеграми.
2) - Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромно своєї гидкої зовнішності. ( Гидке каченя )
3) – Терміново викликали лікувати звірів у Африку. Не встигну повернутися. ( Лікар Айболить )
4) – Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не зможу. ((Курочка Ряба )
5) – Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска. ( Півник )
6) – Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати. ( Коза –Дереза )
7) – Моя риболовля закінчилася погано. Мене побили, а хвіст опинився в ополонці. ( Вовк-панібрат )
8) – Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести підсніжників. ( Падчерка
Учитель.Всі ви разом молодці , казок найкращії знавці. Наступний наш розділ «Чи уважний ти читач?» (Слайд 26)
Назвати казку, в назві якої є число.
«Вовк і семеро козенят»
«Троє поросят»
«Білосніжка і сім гномів»
«Про три гроші»
«Дев’ять братів сіроманців»
«Про царівну та сім богатирів»
«Алі-баба і сорок розбійників»
«Три горішки для Попелюшки»
«Десять братів і сестриця Галя»
«Дванадцять місяців»
«Три міхи хитрощів»
Учитель. Молодці! Навіть і математику пригадали . Останній розділ у подорожі «До якої казки прислів’я ?» (Слайд 27)
- Хочеш їсти калачі - не сиди на печі.
- Де сила не візьме, там розум допоможе.
- Друзі пізнаються в біді.
- Чия відвага, того й перемога.
- Не одежа красить людину, а добрі діла.
Учитель. Ось і перелистали ми всі сторінки улюблених казок. Бачу, що серед вас є багато справжніх знавців казки. І наші герої на знак подяки за те , що ви знаєте їх і їхні казки підготували для вас невеличкі подаруночки.
Казка —це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів'я, приказки, притчі... Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.
Звучить музика,(пісня «Казковий світ»)