Урок №2 Тема. Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження
Мета: - навчальна: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа, зацікавити ними, допомогти виділити ключові моменти сюжету;
-розвивальна: розвивати образне, критичне мислення, навички самостійної роботи з художнім текстом, уміння переказувати, виділяти ключові моменти, висловлювати свої оціночні судження почуття та враження;
-виховна:спонукати школярів замислитися над проблемами людського буття, формувати почуття милосердя, поваги до сімейних та загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Страшна убогість тіла, матеріального стану; але ще страшніша убогість духу. Убога людина почуває себе самотньою серед людей,бонікого не любить, не цінує рідних і родинний затишок. Маючи багато грошей, вона відмовляє собі навіть в простих земних радощах. Духи Минулого та Теперішнього Різдва показують Скруджеві, щовін втрачає, який він має вигляд в очах інших, чим себе обділяє. Разом із героєм замислюємося над цим і ми.
ІІ. Актуалізація опорних знань
—Коротко розкажіть про життєвий шлях Діккенса.
— Головний герой повісті — Скрудж. Який він насправді? Як до нього ставляться інші персонажі? Чому саме так?
Відповідаючи на запитання, учні аргументують свою думку, підтверджують її цитатами з тексту. Відповіді схематично фіксуються у зошитах.

![]()

ІІІ. Сприйняття та осмислення нового матеріалу
«Подорож у минуле»:Різдвяне місто. У школі. У лавці Фіззіунга. Забуте кохання.
«Подорож у сучасне»:Різдвяний ранок; Свято у родині Боба Кретчита. Біля багаття, рудокопів. На маяку. У домі племінника.. У, бідняків.. Зустріч із Злиднем і Неосвіченістю.
«Подорож у майбутнє»:На біржі. Розмова перехожих. У лавці лахмітника. Біля ліжка небіжчика. У родині боржника. На цвинтарі. Благання про помилування.
(Аналіз першої та другої подорожей)
Колективне складання схеми:
«Ланцюжок помилок Скруджа»






![]()
![]()
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
Учитель: Чим більше грошей ставало у Скруджа, ти менше в його душі залишалось людяності, щедрості, доброти, милосердя. У нього були гроші, і він вважав, що більше нічого в житті не треба. Але автор вірив у добро. Вірив, що людина може змінитися, що паростки добра не загинули і можуть відродитися. Скрудж не залишається злим і жорстоким. Він перероджується.
Переродження – оновлення, зміна.
Переродитися - стати іншою людиною.
«Ланцюжок змін у характері головного героя під впливом подорожей з духами Минулого, Сьогодення та Майбутнього»
![]()
![]()
Гордість, пиха, жадібність, байдужість, страх жаль, сум каяття надія доброта, щедрість


![]()

![]()
Добрі справи Скруджа

![]()
![]()
![]()




V. Повідомлення домашнього завдання
Підготувати характеристику образу Скруджа
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
—Я думаю, що в реальному житті зміни, що сталися зі Скруджем під впливом певних подій, спостережень, роздумів…
![]()
![]()
![]()
![]()
Заключне слово вчителя.
— Незвичайне, і казкове переродження Скруджа, з одного боку, справді є різдвяним дивом, а з другого – свідоцтвом того, що сам Ч. Діккенс завжди вірив у людей, у те, що навіть у найзліших, найчерствіших серцях можна відшукати, іскру добра, яка, розгорівшись яскравим полум'ям, розтопить їхні душі і вилікує від усього поганого, хотів показати нам, що завжди є надія і можливість змінитися. Варто лише захотіти.