Тема уроку: Магнітне поле струму. Правило свердлика.
Мета уроку: сформувати вміння визначати напрям магнітного поля навколо провідника зі струмом; удосконалювати знання учнів про електромагнітні явища, закріпити вміння визначати напрям магнітного поля; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; виховувати уважність, кмітливість, допитливість.
Обладнання: постійні магніти, джерело живлення, штатив з закріпленим лінійним дротом, лампа розжарювання, презентація, плакати.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: - діалогічний;
Форми навчання: - фронтальна;
Засоби навчання: - картки;
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Завдання для учнів, що працюють за партою:
В-1
А) магнітна індукція 1) Ньютон
Б) електричний заряд 2) Тесла
В) сила 3) Кулон
4) Ампер
Теоретичні питання:
В-1 Перерахувати основні властивості магнітного поля. (3 хв.)
В-2 Перерахувати основні властивості магнітного поля Землі (3 хв)
В-3 Вкажіть способи визначення напряму магнітного поля. (3 хв.)
Фронтальна бесіда по запитанням:
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Основна частина. Вивчення нового матеріалу.
- Дослід з лінійним провідником (розташованим
вертикально) та магнітними стрілками (можна додати
залізні ошурки).
- Проблемне питання:
Чи є якась закономірність у розташуванні
магнітних стрілок?
- Пояснення особливості свердлика
(наявність двох одночасних рухів –
обертального і поступального)
- Пояснення правила свердлика (або правила правої руки)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Розв’язування задач на становлення напряму магнітного поля за правилом свердлика:
Опрацьовується 8-10 прикладів як з лінійними провідника так із котушками.
VI. Підсумок уроку.
Домашнє завдання:
Параграф 3, Вправа 3 №1-4