(Розробку уроку підготувала вчитель української мови та літератури
НВК « Сінненська ЗОШ I-II ступенів – ДНЗ » Якимчук Алла Василівна)
Тема. Активна і пасивна лексика української мови: застарілі слова (архаїзми й історизми), неологізми
Мета: ознайомити учнів із застарілими словами і неологізмами, формувати вміння розпізнавати і аналізувати ці слова, пояснювати їх значення; розвивати мислення, мовлення учнів, пам’ять; виховувати повагу до рідної мови.
Очікувані результати: учні уміють визначати в реченнях застарілі слова та
неологізми, розпізнають та аналізують їх, пояснюють значення цих слів.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, мультимедійні засоби навчання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
1. Слово вчителя (слайд 1)
1. Розподільний диктант (слайд 2)
Д..ректор, ц..ферблат, с..стема, ш..фр, р..тм, ж..рафа, ..нкубатор, ..нститут, ..спанія, рад..ус, міт..нг, д..зель, пон.. .
1. Слово вчителя
Ми з вами лексику вивчаєм,
У цю країну завітаєм,
Проникнемо у глиб віків,
Зустрінемо багато слів,
Знайомих вам і незнайомих,
Нових, ще зовсім невідомих,
Уживаних давно й забутих,
З таємних надр життя добутих.
2. Оголошення теми, мети уроку (слайди 3,4)
1. Пояснення вчителя (слайд 5)
Словничок незрозумілих слів:
Активний – енергійний, діяльний , завзятий.
Пасивний – бездіяльний.
2. Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника на ст.
1. Вибірково-тлумачний диктант
1. Устами дитини глаголить істина.
2. Сивий оселедець розсипався козакові перед очима.
3. Цю корогву прислали козакам за мужність у бранях з татарами.
4. На валах стояли гармати і гаківниці, щоб відбивати наглі напади ворогів.
5. На голові Кайдашихи був високий очіпок.
6. Ось підвелася одна молодиця, підперезана червоною китайкою.
7. Легка біла газова намітка вкривала її голову з темно-русявим волоссям.
2. Робота з підручником
1) Вправа (усно)
2) Вправа
3. Графічний диктант
1. Пив я воду, пив холодну із криниці – срібнодзвонну, срібноплинно проліскову. (Б Олійник)
2. І оживе чорних скель гряда, і ніч тремтить під небом світлозоро.
3. І мріє чорногільний березень про молоде своє зело.
4. Я знаю добре: все повториться, заквітне спалахом бруньок, високе небо запрозориться, зажебонить в снігу струмок. (Із творів С. Жуковсього)
5.Одвересніло. Сніг. Морози.(М. Ільницький)
4. Фізкультхвилинка
Ми учились, ми трудились,
І, напевно, вже стомились.
То ж давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Раз – підняли руки вгору,
Два – нагнулися додолу.
Три – повернулись вправо, вліво.
На чотири – враз присіли,
Похитали головою, ще й притопнули ногою.
5. Малюнковий диктант (слайд 6, 7, 8)
Комп’ютер, кольчуга, щит, тостер, меч, плеєр, дискета, веретено, мікрохвильова піч, серп, шолом, мобільний телефон.
6. Творча робота
1. «Незакінчене речення» (слайд 9)
2. Оцінювання учнів
1. Опрацювати теоретичний матеріал на ст.
2. Виконати вправу
3. Складіть і запишіть висловлювання на тему «Моя мандрівка в козацьку давнину». Використайте застарілі слова, підкресліть їх*