Новоушицька спеціальна
школа
Цей прекрасний і чарівний світ казки
Інтегрований
урок жестової мови – виховне заняття
Князюк Лариса Василівна
вчитель-дефектолог
Панченко Валентина Вікторівна
вихователь
Цей прекрасний і чарівний світ казки
Мета:
Тип уроку: нестандартний урок – виховне заняття.
Обладнання:словник жестової лексики, пейзаж казкового лісу, картки, ілюстрації «Українські народні казки», мультимедійна дошка, лялькові іграшки, пальчиковий театр, музичні записи пісень, презентація «Казковий зорепад».
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Вихователь:
Продзвенів і стих дзвінок
Починається урок.
Він весняний і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімось обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»
Учні:
Добрий день і в добрий час
Завітали ви до нас.
Всіх гостей ми в нас вітаєм
Подивіться, що ми знаєм!
ІІ. Повідомлення мети та завдань уроку
Вчитель: Сьогодні незвичайний урок, а урок жестової мови разом з виховним заняттям.
Діти, сьогодні гарний день, посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви один одному, нам, і щоб дружно нам працювалося, візьмемось за руки і промовимо такі слова:
Аутотренінг (релаксація).
А щоб краще працювалося, налаштуємо себе на активну роботу за допомогою аутотренінгу.
Дружно візьмемось за руки
І приступим до науки.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Хочем все на світі знать!
Педагоги:
Тепло наших долонь
Ми дітям віддаєм
І наше заняття
Ми з радістю почнем!
Вихователь: Бачимо, що у вас все добре. Сподіваємось, що такий настрій буде протягом всього заняття.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання
Вихователь: Зараз ми з вами побуваємо в чарівній країні, назва якої заховалася у загадці:
На «К» починається,
На «А» кінчається
З п’яти букв складається
Про цікаве розповідається (Казка).
Робота з асоціативним кущем
Методичний коментар
Правила складання асоціативного куща
Вчитель:
Казка – бабуся, мама, диво, герої, зло, фантастика, добро.
Учитель-Вихователь:
А чи знаєте ви,друзі, звідки прийшла казка?
В ній живе народна мудрість, матусина ласка.
В ній звірята і пташата розуму навчають,
В ній завжди любов і дружба зло перемагають.
Ще колись, давно-давно, люди не читали,
А казки із вуст в уста переповідали.
Бо народ наш український – мудрий і завзятий,
Бо з життя прийшли казки, і їх так багато!
Ще з колиски все життя живе казка з нами.
Вона розуму навча, мудрості з роками.
В ній живуть чарівне слово, пісеньки, прислів’я,
В ній живе вкраїнська мова і природа дивна.
Живуть в казці Колобок і Кізонька-мати,
Ще й Солом’яний Бичок і ліньки-мишенята,
І Пан Коцький, Сірий Вовк, Лисичка-хитрунка,
Чапля, мудрий Журавель, ведмежатко Умка.
Вже багато ми казок, друзі, прочитали,
Про любов, красу і дружбу ми з казок дізнались.
Бо виховують казки добро, повагу, ласку.
І дорослі і малі люблять гарну казку.
Казка – це чарівний світ, мудрості криниця,
Хай живе мільйони літ і не замулиться,
Хай навчає люд завжди, як по правді жити,
Щиру дружбу берегти, рідний край любити!
ІV. Основна частина уроку
Проблемне питання
Педагог: А зараз настав час вирушати в мандрівку у цей прекрасний і чарівний світ казки, де ми з вами будемо гратися та змагатися. А що ми з вами беремо в дорогу?
Знання, сльози, капризи, гарний настрій, сміх, сум?
Вчитель: Отже, ми вирушаємо в дорогу вузенькою стежечкою до казкового лісу.
Це казкова яблунька, через яку ми не можемо потрапити до казкового лісу. На яблуньці є яблучка. Допоможіть зірвати яблучка. На звороті яблучка записано загадку. Давайте попробуємо відгадати загадки.
1. В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться
Як зовуть її? (Лисиця)
2. На сметані замісили
На вікні охолодили
Круглий бік, скок-скок
Покотився … (Колобок)
Та як холодно стає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)
4. Влітку сіренький
А взимку біленький
Довгі вуха має
Швидко стрибає. (Заєць)
По полю гасає,
Телят і овець шукає. (Вовк)
В хутряному кожушку
Гострі ріжки бе-бе-бе
Налякаю я тебе. (Коза)
(Учні читають загадки за допомогою дактилю та жестів, називають звірів, показують назву – жест звірів).
Вихователь: Молодці, гарно справились з цим завданням. Ой! А хтось чую пищить і плаче (чути писк мишенят в звукозаписі)
Це хто? Так, вірно. Мишенята. А з якої вони казки?
Завдання від казкових героїв
Колобок
Перший хто нас зустрічає – Колобок.
1. Назвати ілюстрації до казок.
(Ілюстрації до казок: «Коза і семеро козенят», «Рукавичка», «Кривенька качечка», «Колосок», «Лисичка та Журавель».
2. Коротко за допомогою УЖМ розповісти про героїв казок.
3. Конкурс «Цікавий квадрат».
(Кожен капітан за одну хвилину повинен прочитати назви героїв казок, виграє той, хто більше знайде героїв).
Лисичка
Музична пауза, виконання пісеньки Лисички у жестовому виконанні (з якої це казки пісенька? З опери Миколи Лисенка «Коза-дереза»).
1. Як починається казка « Рукавичка»?
2. Як починається казка «Про вовка та семеро козенят»?
Фізкультхвилинка.
Ми з вами разом потрудились,
І мабуть разом притомились
Тепер настав час відпочинку
Ми проведемо фізкультхвилинку.
Вихователь:
Нас зустрічає ведмідь. У нього в лапах є кошик, у кошику є телеграми, давайте відгадаємо, хто їх прислав.
Телеграми:
1. Дуже засмучена. Мишка випадково розбила яєчко. Прийти не зможу (Курочка ряба).
2. З’їв семеро козенят, болить живіт (Вовк)
3. Від дідуся втік, від бабусі втік, а лисичка відпускати не хоче (Колобок).
4. Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо (Герої казки «Ріпка»).
5. Почастую Лисичку з глечика з вузенькою шийкою і примчу до вас. (Журавель із казки «Лисичка і Журавель»).
6. Моє гусенятко десь заблукало, тому прибути не зможу (Івасик-Телесик із казки «Івасик-Телесик»).
- Молодці, знаємо від кого ми одержали телеграми.
Вчитель:
Завдання від Зайчика.
1. Скринька загублених речей (золоте яйце, ріпка, пір’ячко, колосок, глечик, кришталевий черевичок, рукавичка).
2. Скласти фотолото.
3. Робота в парах: розфарбувати фрагменти з казок та прочитати УЖМ уривок з казки.
(Казки: «Ріпка», «Курочка ряба», «Кривенька качечка», «Коза-дереза».
Вихователь:
Вчитель:
(виконання учнями пісеньки Кози-мами з мультфільму «Вовк і Семеро козенят» у жестовому виконанні).
Тести:
1. Кого першого зустрів Колобок, коли втік від діда і баби?
А) Вовка,
Б) Ведмедя,
В) Зайця.
2. Хто з’їв Колобка?
А) Дід,
Б) Лисиця,
В) Вовк.
3. Хто загубив рукавичку?
А) Баба,
Б) Жаба,
В) Дід.
4. Скільки звірів вмістилося в рукавичці?
А) Шестеро,
Б) Восьмеро,
В) Семеро.
5. Як звати лінивих мишенят з казки «Колосок»?
А) Тім і Том,
Б) Круть і Верть,
В) Наф і Нуф.
6. Як звати працелюбного півника з казки «Колосок»?
А) Пшеничний Колосок,
Б) Голосисте Горлечко,
В) Співучий Трудівник.
2. Проведення гри-схеми «З якої казки?»
(За допомогою схем-малюнків відгадати, з якої казки герої).
Казка - творчий проект.
Вчитель: учні 5 класу склали свої казочки про героїв – звірів: Білочку, Зайчика, Їжачка
(Учні презентують свої казки: «Допомога Зайчику», «Вірні друзі допомогли Зайчику»).
Зустріч з Півником.
- Ось і нарешті ми зустрілися з Півником.
Мишенята: Півнику ми дуже раді тебе бачити, ми хочемо знову жити разом з тобою, ми зрозуміли, що потрібно бути слухняними, працьовитими.
Півник: Мені дуже приємно, що ви зрозуміли свою вину, а хто це з вами прийшов?
Мишенята: З нами прийшли наші друзі з команди: «Круть» і «Верть», вони допомогли нам пройти всі перешкоди, які були на нашому шляху.
Вихователь.
Мені дуже приємно, що ви знаєте так багато казок, були такі уважні, розумні, активні, вмієте прийти на допомогу, і хоч у нас було дві команди, ми гралися і змагалися, але на вашу думку, хто переміг?
Правильно, перемогла дружба.
Вчитель.
А зараз давайте разом з вами складемо Сенкан до слова казка.
Казка
Цікава, чарівна
Виховує, навчає, захоплює
Ми любимо казки
Оповідка.
Методичний коментар
Метод «Сенкан» (п’ятиряддя) Сенкан – це вірш, який складається з п'яти рядків. Він синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання, яке описує, віддзеркалює тему.
Форма сенкану:
1-й рядок – тема (іменник);
2-й рядок – опис (прикметник);
3-й рядок – дія (дієслово), пов'язане з темою;
4-й рядок – ставлення (фраза), почуття з приводу обговорюваного;
5-й рядок – перефразування сутності (синоніми, узагальнення, підсумок).
Казки, дуже цікаві, вони багато чого навчають: робити добро, не ображати, вчать як треба жити на світі, як берегти дружбу, як любити свій рідний край, який зоветься Україна!
- Колективний танок з ляльковими героями українських народних казок (Звучить пісня «Ми любим казку»).
Мандрівку свою ми вже закінчили
Все з вами вивчили і повторили
Всі дружні і активні були
А працювали ви старанно
Щоб почути у кінці
Що сьогодні, ви просто М о л о д ц і!
V. Підсумок уроку
Рефлексія «Мікрофон».
1