Урок "Частка як службова частина мови"

Про матеріал
Розробка першого уроку з теми "Частка" містить цікавий матеріал, що допомагає ознайомити учнів з часткою як службовою частиною мови. Урок передбачає використання цифрових пристроїв. Підручник: Українська мова, 7 клас, Заболотний О.В., Заболотний В.В. (Видавництво: Генеза)
Перегляд файлу

 

Система уроків української мови в 7 класі

 

ЧАСТКА

 

 

       Опрацьовуючи тему «Частка», значну увагу приділяю розкриттю специфіки цієї частини мови, її граматичних функцій, а також повторенню пройденого про інші частини мови.

Перший урок відводжу вивченню теми «Частка як частина мови»;

другий – «Розряди часток за значенням»;

третій – «Написання часток»;

четвертий і п’ятий уроки – «Не і ні з різними частинами мови».

 На шостому уроці учні узагальнюють вивчене про частку як службову частину мови, вчаться робити морфологічний розбір її, набувають вмінь і навичок уживати частки у власному мовленні. Як відомо, учні мало використовують у живому спілкуванні ці слова. Більше всього тому, що не розуміють мовних функцій часток.

 З’ясування різних особливостей часток допоможе учням усвідомити семантико-функціональну природу цієї частини мови, розмежувати однозвучні частки і сполучники, а також сприятиме збагаченню і піднесенню культури усного мовлення школярів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І урок

 

Тема. Частка як службова частина мови

 

Мета:

  • ознайомити учнів з часткою як службовою частиною мови,
  • розкрити відмінність часток од самостійних частин мови, їх подібність до інших службових слів;
  • формувати в учнів уміння вчитися, уміння визначати частки та їх роль в реченнях;
  • формувати громадянські компетентності;
  • активізувати розумову діяльність учнів;
  • вчити працювати з підручником, виділяти головне, зв’язко висловлювати думку, працювати самостійно;
  • виховувати любов до рідної мови, до її краси і багатства.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Вступне слово вчителя. Оголошення теми і мети уроку

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Бліц-опитування:

  • Який розділ науки про мову вивчає частини мови?
  • Скільки частин мови в українській мові?
  • На які групи поділяються вони?
  • Назвати самостійні і службові частини мови?

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу

1. Поетична хвилинка

На екрані учням пропонуються рядки із творів В. Симоненка:

  • Можна все на світі вибирати, сину,

Вибирати не можна тільки Батьківщину.

  • Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік.

Буду, мамо, горда і вродлива,    З тебе дивуватися повік…

  • Виразно прочитати рядки.
  • Назвати службові частини мови, охарактеризувати їх.
  • До якої частини мови належать виділені слова?
  • Що ви про них уже знаєте?
  • Чи мають вони лексичне значення?
  • Яка роль у мові?
  • Яка синтаксична роль?

2. Робота в парах

Робота з підручником §48, с. 179 (О. Заболотний. Українська мова, підр. для 7 класу. – К: «Генеза», 2015, 255с.)

Прочитати визначення частки і провести взаємоперевірку.

3. Опрацювання таблиці «Частка як службова частина мови» (на екрані)

Лексичне значення

Морфологічні ознаки

Роль у мові

Синтаксична роль

Не має

Незмінне слово

Утворює окремі слова, граматичні форми, надає реченню або словам певного відтінку

Самостійно членом речення не буває

 

ІV. Закріплення знань та формування в учнів умінь

1. Прочитати на екрані речення лівої і правої колонки. Зіставте їх.

    Дайте відповіді на запитання:

  • Повнозначними чи службовими є виділені слова?
  • Якого значення надають вони реченням або окремим словам?

 

Гарно взимку в лісі.

Загін прийшов на місце збору першим.

Затрималось при переході двоє.

Як гарно взимку в лісі!

Загін не прийшов на місце збору першим.

Затрималось при переході лише двоє.

 

Вчимося культури мови

Учитель: Багато часток мають омоніми серед інших частин мови. Порівняйте (підручник с.182)

2. Робота в групах.

А) Пригадайте визначення сполучника. Зіставте їх роль у реченні з роллю часток. Доведіть свою думку, показавши різницю між однозвучними сполучниками та часткою і в поданих реченнях.

  • Жайворонки і в дощ співають.
  • Смеркало, і йшов тихий сніг.

Б) Ігровий момент «Весела перерва»

(Яка група виконає швидше і краще?)

Відгадати загадки. Назвати частки і з’ясувати, яких відтінків значення надають частки реченням

  • Яких каменів немає в морі?
  • Солоне, а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото.
  • Коли б угадати, та менш його знати.
  • Була німа і нежива – тепер говорить і співа.
  • Мене не їдять і без мене не їдять.
  • Без нього, як дерево без кореня, не проживеш. (Народна творчість)

Відгадки: Сухих. Сльози. Сопілка. Сіль. Родовід.

  • Дібрати антоніми до виділених слів і скласти з ними речення.

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія

- Що вивчалося на уроці?

- Чого ви навчилися?

- Що найбільше сподобалось?

 

VІ. Домашнє завдання

Вивчити §48, повторити §42, 45; впр. 512 (виконують всі).

За бажанням скласти      2 – 3 власні загадки, використовуючи частки.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
3034
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку