Урок "Не і ні з різними частинами мови"

Про матеріал
Розробка уроку містить цікаві матеріали,які допоможуть узагальнити знання учнів про написання часток не і ні з різними частинами мови.
Перегляд файлу

 

Система уроків української мови в 7 класі

 

ЧАСТКА

 

 

ІV урок

Тема. Не і ні з різними частинами мови

Мета:

  • допомогти узагальнити знання учнів про написання не і ні з різними частинами мови;
  • формувати вміння розбирати слова за будовою;
  • визначати роль не і ні в реченнях;
  • збагачувати словник школярів;
  • формувати компетентність вільного володіння державною мовою;
  • розвивати пам'ять, увагу;
  • виховувати любов до рідного слова, естетичні почуття, потяг до краси.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя. Оголошення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Назвати головні ознаки частки як частини мови.

2. Продовжити ланцюжок слів, об’єднаних однаковим правописом

а) Абияк, …

б) Як-небудь, …

в) Хіба що, …

3. Виключити зайве слово в кожному рядку і довести правильність своєї думки:

а) Якби, нібито, немовбито, щодо, будь-як, якийсь.

б) Будь-як, казна-коли, хтозна-що, хтозна в кого, як-небудь.

в) Тільки що, дарма що, щодо, що ж до, що то за.

ІІІ. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

1. Робота в парі

Опрацювання таблиці підручника, в якій зведено основні правила написання не з різними частинами мови (с. 171)

2. Словниковий диктант

Нероба, неук, немовля, необхідність, ненависть; неозорий, незмірний, ненависний, немічний; негайно, невтомно, незримо, ненароком, неухильно, ненавидіти, неволити, нехтувати.

 На основі аналізу слів диктанту учні роблять висновок: не пишеться разом із словами, коли вони без не не вживаються.

3. Творчий диктант.

Від поданих слів за допомогою префікса не утворити антоніми, дібрати до них синоніми без не і записати.

Зразок: друг – недруг (ворог).

Доля, воля, порядок, веселий, сподіваний, добрий, рідко, голосно, далеко.

Довідка: лихо, рабство, безладдя; сумний, раптовий, злий; часто, тихо, близько.

Зробити висновок про написання не.

4. Списати речення з дошки, розкривши дужки. Пояснити, як пишеться не з дієприкметниками.

  • Перервалася (не)скінченна розмова.
  • (Не)підготовлені своєчасно матеріали гальмували роботу.
  • Поле (не)оране, вівці (не)лічені, пастух рогатий. (Народна творчість)

Учні пригадують правила:

а) у ролі префікса не – в дієприкметнику вживається тоді, коли дієприкметник виступає в реченні означенням без залежного слова;

б) не виступає в ролі частки, якщо при дієприкметнику є залежне слово або дієприкметник – складений присудок.

5. Прочитати речення на картках. З’ясувати, якого смислового відтінку надає частка не цим реченням.

  • Життя – не шовкова травиця.
  • Не золоті дощі з небес, а золоті робочі руки запліднюють лани і луки.
  • Не раз і не два нашу землю святу топтав ненависний чужинець.
  • Не все те золото, що блищить.
  • Не тільки світу, що у вікні, - за вікном ще більше.

Учні роблять висновок, що не виступає в ролі частки, коли в реченні є протиставлення із сполучником а або коли не є запереченням наявності предмета, ознаки, дії; при числівниках, займенниках.

ІV. Рефлексія. Метод «Мікрофон».

  • Коли ж не пишеться разом з різними частинами мови?
  • Написання не окремо.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати §50, повторити §48, 49; вправа 533 (всі), вправа 534 (за бажанням).

 

 

 

docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
393
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку