Урок "Не і ні з різними частинами мови"

Про матеріал
Урок містить матеріал, що допоможе формувати вміння учнів знаходити і пояснювати орфограми в частках за допомогою правил.
Перегляд файлу

 

Система уроків української мови в 7 класі

 

ЧАСТКА

 

 

V урок

Тема. Не і ні з різними частинами мови

Мета:

  • продовжити роботу над правилами написання не і ні з різними частинами мови;
  • формувати вміння знаходити і пояснювати орфограми в частках за допомогою правил;
  • вчити учнів використовувати частки в усному та писемному мовленні;
  • формувати компетентність вільного володіння державною мовою;
  • розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення;
  • навчити відрізняти частку ні від однозвучного з нею префікса;
  • визначати вживання ні нів ролі сполучника;
  • виховувати любов до рідної мови, її багатства.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок

Хід уроку

І. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. «Мозковий штурм»

- Що називається часткою?

- Розряди часток за значенням

- Групи модальних часток

- Які частки пишуться разом?

- Які частки пишуться через дефіс?

- Які частки пишуться окремо?

- Як пишуться не і ні з різними частинами мови?

- Коли не пишеться разом з різними частинами мови?

Коли не пишемо окремо?

2. Робота з диференційованими картками

Кожен учень повинен переписати картку на листок і письмово виконати її завдання.

Високий рівень

Картка 1

Виписати з речень слова з не, пояснити їх написання.

  • Я не люблю тебе, ненавиджу, беркуте! (І. Франко)
  • Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. (М. Коцюбинський)
  • Ґанок і невелику веранду рясно оповили стебла дикого винограду.

(А. Шиян)

  • Ненадійний друг гірше недруга (Народна творчість)

Виписати речення з дієприкметниковими зворотами.

Картка 2

Переписуючи речення, розкрити дужки. З’ясувати лексичне значення виділених слів у другому і третьому реченнях. Зробити фонетичний розбір слова пісня.

  • На вольній бачиться, бо й сам уже (не) панський, а на волі.
  • Я не (не) здужаю, нівроку.
  • (Не) та вже я стала: (не) здужаю і на ноги стати.
  • Наша дума, наша пісня (не) вмре, (не) загине … (Т. Шевченко)

Картка 3

Подані словосполучення замінити словами з префіксом не.

Конче потрібний, дуже рухливий, дуже стійкий, дуже великий, щодо розміру, гірка доля, погана погода, огріх у роботі, поганий врожай.

Довідка: недорід (неврожай), недолік,, недоля, негода, необхідний, неосяжний, непосидючий, непорушний.

Три слова з префіксом не- ввести в речення.

Достатній рівень

Картка 4

До поданих слів дібрати синоніми з префіксом не-, пояснити їх написання, поставити у словах наголоси.

 Хвороба, зневага, безладдя, прикрість, безталання, дитина, сумно, лихо, пам’ятний.

 Довідка: неповага, невесела, нелад, недуга, незабутній, нещастя, неприємність, недоля, немовля.

 Зразок: вірний – незрадливий.

Картка 5

Замінити виділені частини речення одним словом з префіксом не-.

Скласти речення зі  словосполученнями.

  • Подвиг, якого раніше не було.
  • Слава, яка ніколи не вмре.
  • Біль, якого не можна стерпіти.
  • Радість, якої не можна передати словами.
  • Робота, яку не можна відкладати.

Зразок: Працівник, який не знає втоми – невтомний працівник.

Карта 6

 Дібрати до поданих слів синоніми без не. Пояснити правопис наведених слів. Підкреслити орфограми.

 Немовля, недоля, негода, неговіркий, нездужати, недалеко, нешвидко, необхідний, непокоїти, неввічливий.

 Довідка: близько, дитина (малятко), сльота, безталання, потрібний, повільно, хворіти, грубий, турбувати, мовчазний.

 Зразок: незабутній – пам’ятний.

Середній рівень

Картка 7

Переписати речення. З’ясувати, де не – префікс, а де не – частка. Дібрати спільнокореневі слова до слова учений.

Без книги не можна жити, ким би ти не був – ученим чи пастухом.

                                                                               (В. Сухомлинський)

Погані ті люди, які в небезпеці від товаришів тікають.

                                                                                       (А. Макаренко)

Картка 8

Виписати з прислів’їв слова з не. Пояснити їх написання. Дібрати антоніми до виділених слів.

  • Хто вміє любити Батьківщину, той уміє ненавидіти ворога.
  • Сила миру не в зброї, а в людях доброї волі.
  • Війни не хочемо ми мати, але завжди готові нещадну відсіч дати.

Картка 9

Переписати речення, розкриваючи дужки. З’ясувати,  де не – префікс, а де не – частка.

  • Мирослава впала на ноги, (не) пускаючи своєї зброї.
  • (Не) легко було знайти вихід.
  • (Не) приятельки стояли, (не) зводячи ока одна з одної.
  • (Не) безпека була страшна.
  • Відвага (не) покидала її. (І. Франко)

Початковий рівень

Картка 10

Переписати, розкривши дужки. Пояснити написання не з дієсловами.

  • Вислухавши наказ, ніхто з них нічого (не) промовив, ні про що (не) просив.
  • Ніколи пить ворожі коні (не) будуть воду у Дніпрі.

Картка 11

Підкреслити слова з не. Пояснити написання.

  • Петрович нерідко виходив оглядати виноградник.
  • На душі було чомусь неспокійно.
  • Очі дивились напружено і невесело.
  • Незаселений вулик стояв поряд з куренем.

Картка 12

Записати слова з не. Запам’ятати їх написання.

Ненависть, неозорий, неохота, нещастя, невесело, неук, не розмовляє, не слухає, нехтувати, нездужає (хворіє), недобиток, не вивчає, неабихто, немов, неначе.

(Виконані роботи збираємо, перевіряємо і оцінюємо).

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Робота в парі.

Опрацьовується таблиця підручника «Частку ні пишемо», с. 187.

2. Гра «Хто швидше?»

Записати слова, зашифровані в схемі. Пояснити правопис.

НІ

 

 

хто         як        що             коли          який                чий                      де

 

 3. Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитати. З’ясувати роль ні в кожному слові. Пояснити правопис.

Ніхто, нісенітниця, ніякий, ні в чий, ні до кого, нівроку,  ніяк, нікчемний, нівечення, не було ні квітів, ні трави, ніяковість.

З’ясувати лексичне значення виділеного слова. У разі потреби звернутися до тлумачного словника.

(Нісенітниця – дурниця, щось безглузде, нерозумне).

4. Розподільний диктант.

Клас об’єднується в три групи

І група виписує слова, де не - є частиною кореня;

ІІ група виписує слова, де не є префіксом;

ІІІ група виписує слова, де не є часткою.

Не/ спокійні серця, не/ земна краса, не/ очікуване запитання, не/ запряжені коні, не/ мічна людина, не/ написаний учнем твір, не/ зібраний фермером урожай, не/ хтуючи безпекою, ні/ коли (не) зрадить, не/ нависний ворог, не/ щасний не/ борак, не/ мало друзів, не/ мов сон, не/ милосердно пече, не/ хіть бере, не/ веселий, а сумний, заважає не/ жить, боїться не/ дуги, не/ добачає, не/ сто.

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Коли не зі словами пишеться разом?
  • Коли не зі словами пишеться окремо?
  • Як пишеться ні зі словами?

V. Домашнє завдання.

§50, повторити §48, 49.

Скласти кілька речень на тему «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».

 

 

 

docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
853
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку