Урок "ЧИСЛІВНИК:ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ"

Про матеріал
Цікавий урок для шестикласників з теми "ЧИСЛІВНИК:ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ" Для успішного засвоєння матеріалу з поданої теми розробка містить різноманітні методи і форми роботи на уроці
Перегляд файлу

                                                             ПОГОДЖЕНО

                                                                                                  ______________________

 

Українська мова  6 клас

 

Урок № ___                                                               

 

ТЕМА: ЧИСЛІВНИК:ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ

               ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ.

Мета

  • навчальна – розширити знання про кількісні і порядкові числівники,  їх групи за будовою; навчитись розрізняти кількісні й порядкові числівники, визначати види кількісних числівників; розрізняти числівники від інших частин мови, що мають  числове значення.
  • розвивальна – розвивати культуру усного та писемного мовлення учнів, вміння знаходити числівники у тексті, узагальнювати та систематизувати  вивчений матеріал;
  • виховна – сприяти вихованню культури мовлення, любові до

          історії рідної землі.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форми уроку: робота в парах, лінгвістичне конструювання, слово вчителя, лінгвістична гра.

Обладнання: підручник, тлумачний словник, орфографічний словник, таблиці, роздавальні картки, проектор.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Перевірка домашнього завдання

(діти зачитують вірші про Україну, визначають прикметники, ставлять запитання рахують скільки прислівників у вірші)

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Слово вчителя

Відгадування загадки

Що трима в усьому лад

ще й полічить все підряд?

По порядку поскладає,

бо тим числам лік він знає.

Один, два, три, чотири ... —

певну кількість полічили.

Перший, другий, третій ... —

рядочками поскладали ...

Про що мова? Відгадали?

(Числівник)

 

III. УСТАНОВЧО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП.

Однією з найяскравіших і найбільш героїчних сторінок української історії по праву вважається доба козаччини. Сторінка ця писалася величчю, звитягою, мужністю й самовідданістю нашого козацтва.

Козаки, як відомо, любили позмагатися, показати свої вміння, майстерність, спритність, кмітливість і завзяття. Ви ж їхні нащадки. Хай традиції не зникають! Тож продемонструйте свої знання, пам'ять, увагу до слова.

Тож розпочинаємо

І ЕТАП 

  «КОЗАЦЬКИЙ ДВОБІЙ»

Задай запитання товаришеві по парті з теми «Прикметник»

Молодці добре впоралися із завданням.

Переходимо до ІІ ЕТАПУ 

  «КОЗАЦЬКИЙ ЕРУДИТ»

ПОРАХУЙМО КОЗАКІВ

Зараз ми з вами порахуємо ланцюжком до дев’яти, а ви запам’ятаєте своє кодове число, бо воно вам ще знадобиться

Обчисліть вирази.

     Розгадайте кросворд.   

     Прочитайте ключове слово

1) 500+500=

2) 2 Х 2=

3) 200 : 2 =

4) 500 000 + 500 000=

5) 500 000000 + 500 000000=

6) 45 + 45 =

7) 21 – 10 =

8) 26 : 2 =

9) 20 Х 2 =

У кожного із вас є кросворд. Вам потрібно знайти і  зробити розрахунок та під вашим кодовим числом записати його до кросворду.

Подивіться чи правильно ви вирахували вираз?

Скажіть, яке кодове слово ми отримали?

2. Бесіда з учнями

1) Як ви вважаєте, яка буде тема сьогоднішнього нашого уроку?

2) Що ви очікуєте від нього?

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку

І. Запишіть у зошити тему уроку

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе,

Ми вмієм добре рахувати,

Додавати, віднімати.

Одна на світі Батьківщина,

І матір теж одна - єдина,

Над нами сонечко одне,

Проміння шле нам золоте.

Земля одна, планет багато,

На небі – тисячі зірок.

Шість буднів тижня, одне свято,

І безліч у полях квіток.

Число числівник називає,

І всяк школяр це добре знає.

Один, два, три, чотири, п'ять -

Умієм, друзі, рахувать.

 

2. Уведення учнів у термінологічне поле з теми.

Опрацьовуючи числівник, ви вивчите нові терміни. Зверніть увагу на їх правильне наголошування: кількісні, порядкові, цілі, дробові, збірні, прості, складні, складені.

Ваше завдання – осмислити увесь матеріал і довести важливість теми, яку будемо вивчати, роль числівників у мовленні. Тема досить об’ємна, але ми впораємось, бо ми нащадки славних козаків

 

У. Засвоєння нових знань

Переходимо до третього етапу, який називається  «КОЗАЦЬКА НАУКА»

ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ

    ЧИСЛІВНИК — це     самостійна  частина мови, що означає число, кількість предметів або порядок їх  

при лічбі й відповідає на питання скільки? котрий?

НАПРИКЛАД: нуль, три, двадцять   

                         чотири, семеро, п’ятий.

ЗА ЗНАЧЕННЯМ

числівники поділяють на дві групи:

  •  кількісні,
  •  порядкові.

КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ означають число чи кількість предметів і відповідають на питання скільки?

НАПРИКЛАД: одинадцять, дев’яносто.

КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ змінюються за відмінками.

КІЛЬКІСНІ ЧИСЛІВНИКИ не мають ні роду, ні числа, крім числівників ознаки один (одна, одне, одні); два (дві); обидва (обидві); півтора (півтори); нуль, тисяча, мільйон, мільярд.

ПОРЯДКОВІ ЧИСЛІВНИКИ  означають порядок предметів при лічбі й відповідають на питання котрий?

НАПРИКЛАД: сьомий, двадцять перший.

ПОРЯДКОВІ ЧИСЛІВНИКИ змінюються за родами, числами, відмінками.

Сьомий – сьома - сьоме

Сьомий – сьомі

Сьомий – сьомого - сьомим

 

А зараз ми переходимо до четвертого етапу  «КОЗАЦЬКА МОВНА КУХНЯ»

Козаки були грамотні, освічені. Деякі з них знали по кілька мов, більшість козаків вміли читати й писати. А наскільки ви грамотні?

РОЗГАДАЙТЕ РЕБУСИ З ЧИСЛАМИ. НАЗВІТЬ ЧИСЛІВНИКИ, ЯКІ «ЗАХОВАЛИСЯ» У СЛОВА

       г 1 а                   

       пі 2 л                 

       пі 100 лет         

       мі 100 ві            

       ві 3 на               

      100 ляр             

      100 рона           

      3 буна

 

ВІД ПОДАНИХ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ ПОРЯДКОВІ

ЗА ЗРАЗКОМ:

ДЕВ'ЯТЬ – ДЕВ'ЯТИЙ

 

Один – перший

три –    третій

сорок – сороковий

сто –  сотий

вісім – восьмий

чотирнадцять – чотирнадцятий

двадцять –  двадцятий

тридцять один – тридцять перший

 

 

ВІД ПОДАНИХ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ ПОРЯДКОВІ

ЗА ЗРАЗКОМ:

ДЕВ'ЯТЬ – ДЕВ'ЯТИЙ

Один – перший

три –    третій

сорок – сороковий

сто –  сотий

вісім – восьмий

чотирнадцять – чотирнадцятий

двадцять –  двадцятий

тридцять один – тридцять перший

 

ІЗ ПОДАНИХ ЧИСЛІВНИКІВ ВИПИСАТИ КІЛЬКІСНІ.

ЯКЩО ВИ ПРАВИЛЬНО ВИКОНАЄТЕ ЗАВДАННЯ, З ТРЕТІХ БУКВ ЧИСЛІВНИКІВ СКЛАДЕТЕ СЛОВО.

П’ятий, вісім, дванадцятий, четвертий, дев’ять, двісті, чотири, двадцять перший.

ВІСІМ, ДЕВ’ЯТЬ, ДВІСТІ, ЧОТИРИ

Ключ: із третіх букв кількісних числівників складається слово СВІТ.

 

ВСТАВТЕ В ФРАЗЕОЛОГІЗМИ ПРОПУЩЕНІ ЧИСЛА.

Сидіти в … стінах.

… голова добре, а… краще.

Як собаці … нога

В … дуги зігнувся.

… дорогою обійти.

На … небі.

Сльози в … ручаї.

КОД: чотирьох, одна, дві, п’ята, три,      

          десятою, сьомому, три.

 Назвіть кількісні та порядкові числівники

 

ВІДГАДАЙТЕ, ЯКИЙ ЧИСЛІВНИК СХОВАВСЯ У ЗАГАДЦІ.

Баба вийшла по гриби, дід подався на город – та зоставсь малий народ: лиш дві дівки косаті, та два парубки вусаті, та дві Христі в намисті, та дві ляльки в колисці, та Омелько з жоною - полічіть разом зі мною.

ДЕСЯТЬ - кількісний числівник.

В родині п’ять братів. Кожен з них має сестру. Скільки дітей у цій родині?

ШІСТЬ

Вздовж алеї ростуть 10 дерев. Між ними стоять лавки. Скільки є лавок?

ДЕВ’ЯТЬ

 

УВАГА!

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

У кінці деяких числівників після т пишемо знак м’якшення (п’ять, дев’ять).

Проте всередині складних числівників знак м’якшення не пишемо.

НАПРИКЛАД: п’ятнадцять, шість,  

                         шістдесят, дев’ятсот.

 

ЗАПИШІТЬ ПОДАНІ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ У ДВА СТОВПЧИКИ:

А)ЗІ ВСТАВЛЕНИМ Ь; Б) БЕЗ Ь.

Якщо ви правильно виконали завдання, з третіх букв іменників складеться початок прислів’я:       

« … добрі плоди дають».

П’ят.. континентів,  п’ятнадцят.. правнуків, п’ят..сот слів,  міл..йон плугів, сімдесят.. літаків,  девят..сот корів,  п’ят..десят груш, двадцят.. пакунків,  шіст..десят будинків, кіл..канадцять крабів.

 

Пишемо м'який знак        Не пишемо м'який знак

П’ять коНтинентів,                 п’ятсот слІв,                  

п’ятнадцять прАвнуків,        сімдесят ліТаків     

мільйон плУгів,                      девятсот коРів,

двадцять паКунків,                п’ятдесят грУш,

кільканадцять крАбів,           шістдесят буДинків.

НАУКА І ТРУД -  ДОБРІ ПЛОДИ ДАЮТЬ

 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ПРАВИЛЬНІСТЬ НАГОЛОШУВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ.

Назвемо числа по порядку,

Від одного аж до десятка.

Вперед й назад — усі відразу

І не збиваємось ні разу!

А з десяти до двадцяти

Як наголос поставиш ти?

Казати треба — одина́дцять!

Скажу так само — чотирна́дцять!

Вимова в числах цих одна —

Скрізь на́голос над складом на́!

 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

1. Слова півтора, кілька, декілька, кількадесят, кільканадцять, кількасот                є числівниками. Слова десяток, сотня, половина, чверть не числівники, вони належать до іменників: мають рід, змінюються за числами, належать до певної відміни і групи

2. Треба розрізняти числівники і слова інших частин мови.

 ПОРІВНЯЙМО  і ЗАПАМ’ЯТАЙМО:

Числівник    Іменники       Прислівник      Дієслово    

   три    трійка,         втретє         подвоїти

                     одиниця,                              потроїти

                     сотня,

                     десяток  

 

У наступному завданні ви маєте проявити винахідливість й гострий розум, як це робили козаки.

 

ГРА «УПІЗНАЙ ЧИСЛІВНИК»

Завдання:

Знайти числівник, довести правильність вибору

Трійка, потроїти, тричі, три, третій, трирічний, трикілометровий.

Трійка (що?) – іменник, потроїти (що зробити?) – дієслово, тричі (як?) – прислівник, три (скільки?) - кількісний числівник, третій (котрий?) – порядковий числівник, трирічний (який?) - прикметник, трикілометровий (який?) - прикметник

 

ЛІНГВІСТИЧНА ГРА

У кожному ряді слів сховалися «зайві». Списати, підкреслюючи їх, обґрунтувати свою думку. До якої частини мови належать ці слова?

1)  Чотири, один, п'ятірка, шостий.

  1. Ходять, п'ять, сидять, стоять
  2. Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній
  1. Два, двійня, двійка, дворіччя

5) Сорока, рушниця, мішок, сорок

З одним із числівників скласти речення про козаків.

Молодці ви добре працювали

 

Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?

  • Що було цікавого на

уроці?

- Чи досягли поставлених цілей?

- Чи можемо обходитися без числівників?

 

VI. ПІДСУМОК

Ось і завершився наш урок. Ми впоралися з усіма завданнями і не посоромили звання нащадків славних українських козаків. Вивчайте й далі українську мову, історію, примножуйте славу нашої країни. Козацькому роду нема переводу!

 

Ось зараз пролуна  дзвінок

Закінчиться наш урок

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі

Запашну, як вишні гілка

Гомінку, немов сопілка

Мусим завжди я і ти

Рідну мову берегти

 

2. Оцінювання

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати матеріал § 52

 вправа 436 (І,ІІ завдання письмово)

 Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 Що називається числівником?

 На які розряди за значенням поділяються числівники?

 Яким членом речення можуть бути числівники?

 

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

 

1. Практична робота. Гра «Хмаринки».

Завдання: поставити питання до поданих слів, щоб від¬різнити числівники від інших частин мови. Визначити, до яких частин мови належать ці слова (усно).

  Ч  І Ч  Ч       ПСЛ  Ч  І    Ч     ПСЛ

П'ять, п'ятірка, п'ятеро, одна п'ята, уп'яте, сто, сотня, со¬тий, усоте,

    Ч  ПКМ     ПСЛ      Ч  Д  Ч              Ч              Ч

одна сота, подвійний, по-друге, другий, подвоїти, двійка, два, двоє.

 

2. Тести

1, Числівник належить до...

  а) самостійних частин мови, які мають лексичне і граматичне значення;

б) службових частин мови, що мають лише граматичне значення;

в) особливих частин мови,, схожих до вигуків.

2, Числівник означає...

а) назву предмета або його ознаку;

б) дію, яку виконує предмет чи особа;

   в)число, кількість, порядок при лічбі.

3. Числівники відповідають на питання...

а) хто?, що?

 б) скільки?, котрий?

в) який?, чий?

4. За значенням і морфологічними ознаками числівники поділяються

на дві групи:

а) порядкові і складові;

б) кількісні і дробові;

 в) кількісні і порядкові.

5, Порядкові числівники, на відміну від кількісних, змінюються...

а) тільки за числами;

б) за числами і родами;

   в) за відмінками, числами і родами.

6. У реченні числівник виступає...

а) лише у ролі головних членів;

б) лише у ролі другорядних членів;

  в) у ролі будь-якого члена речення, найчастіше у сполученні з іменником.

3. Гра «Віднайди пісню з числівниками»

 

Завантаження...
docx
Додано
3 квітня 2019
Переглядів
2001
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку