Урок читання Т.Коломієць "Хліб"

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання за твором Т.Коломієць "Хліб".. Мета: вдосконалювати навички читання, збагачувати словник, познайомити з поняттям «лексичний наголос», формувати навички виразного читання, закріплювати вміння виділяти частини тексту, розвивати пам»ять, мислення, увагу, вчити правильній звуковимові, ознайомити дітей із тим, що хліб – це цінний продукт харчування, це святиня народу; виховувати повагу до праці, бережне ставлення до хліба.
Перегляд файлу

Урок літературного читання «Хліб – усьому голова»

за твором Т.Коломієць «Хліб».

Мета: вдосконалювати навички читання,  збагачувати словник, познайомити з поняттям «лексичний наголос»,  вчити правильним інтонаціям, формувати навички виразного читання,  закріплювати вміння виділяти частини тексту, розвивати пам»ять, мислення, увагу, вчити правильній звуковимові, ознайомити дітей із тим, що хліб – це цінний продукт харчування, це  святиня  народу;  виховувати повагу до праці, бережне ставлення до хліба.

Обладнання: презентація,  малюнки, кросворд, роздатковий матеріал, коровай на рушнику, пісня, прислів»я.

Тип уроку: повідомлення нових знань.

                                                                   Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок.

Він покликав на урок.

Працюйте наполегливо, старанно,

Щоб жодну хвилинку не втратити марно.

 

Ок, ок, ок – починаємо ….

Жи, жи, жи – кожну мить ….

Ай, ай, ай – швидко ти ….

Ас, ас, ас – гарна країна в …

 

Що чекаєте від уроку? Яким він буде?

 

І. Повторення

  • Як називається розділ, над яким працюємо?
  • Назвіть державні символи України?

 

  1. Прислів’я «Кожному мила своя сторона». Логічний наголос.
  2. Домашнє завдання.
  • Яка рослина вважається символом українців?
  • Доведіть, що твір «Калинка» за жанром є саме казкою.
  • Ця казка є авторською або народною?
  • Які риси характеру притаманні головній героїні?

 Виставка малюнків.

ІІ. Основна частина уроку:

  1. Загадка:  Народився із землі,

              Зарум’янивсь на вогні

              І з»явився на столі

              До борщу тобі й мені. (Хліб).

      Повідомлення теми уроку:

           Кажуть у народі правдиві слова: «Хліб-годувальник – усьому голова».

Ось він, хлібчик духовитий,

З хрустом скориночки смачним.

Ось він — теплий, мов налитий

Щедрим сонцем золотим.

І на стіл у кожен дім

Завітав, з'явився він.

 

     Розповідь учителя:

Давні люди, щоб угамувати голод,  їли зерна дикорослих рослин.

         Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато 

         років, і люди навчилися випікати на розпечених каменях коржі. Це і був перший хліб.

         Від темного, твердого  до випеченого пухкого  короваю минуло тисячі років. І на

         сьогодні у різних країнах  існує  близько 800 видів хлібних виробів.

         Про хліб складено пісні, приказки, загадки, вірші.

         Послухайте оповідання Тамари Коломієць «Хліб».

 

ІІІ. Опрацювання оповідання Т. Коломієць “Хліб»

  1. Читання оповідання вчителем.
  • Які ознаки хліба названо у тексті?
  • Як автор ставиться до хліба?
  1. Словникова робота.

Рілля – зораний шар ґрунту

  1. Читання тексту «ланцюжком».
  2. Перегляд презентації.
  3. Читання словосполучень «луною» за вчителем:

 

Хліб

Хлібина

Хлібний

Хлібчик

Хлібець

Хлібороб

Хлібниця

 

золоте зерно

золоте проміння

золоті руки

золотава шкоринка

позолота від вогню

в золотому колоссі

 на стеблині золоченій

Яке словосполучення вжите в переносному значенні?

 

Фізхвилинка

А ми зерно сіяли, сіяли

У земельку чорную, свіжую.

І з»явились перші листочки.

І з них повні, гарні колосочки.

До сонечка повернулися

І сонечку усміхнулися.

Вітер колоски хитає,

До зерняток промовляє:

Ви і повні, жовтороті,

Буде урожай хороший.

  1. Вибіркове читання:

– Скільки в тексті абзаців? (4).

  • Прочитаємо виразно, що зробили роботящі руки? (3 абзац)
  • З якою пропозицією звертається хліб до людей? (Останнє речення)

 

  1. – Що означають слова «шануйте мене?»

               З давніх часів батьки привчали дітей своїх традицій – берегти хліб, бо це не лише 

            харчовий продукт, а праця людська.

Хліб, за добрим українським звичаєм, мав неодмінно лежати на столi. 

Дуже пильнували, щоб хліб не падав на підлогу. А як упаде, потрібно пiдняти його, перепросити і з’їсти.

Коли хтось знаходив на дорозi окраєць, не можна через нього переступати. Потрiбно пiдняти, обрусити i покласти на видному мiсцi - птахам. За гріх вважалося надкусити і не доїсти шматок.

Крихти зі столу не змітали на долівку, а ретельно збирали.

Будь-яке свято чи обряд не обходилися без хліба.

Народжувалася дитина - йшли із хлібом. Виряджали сина в далеку дорогу - і мати замотувала в рушник окраєць житнього хліба.

Відзначали весілля з хлібом-сіллю та весільним короваєм. Будували хату - неодмінно приходили з хлібом. Гостей зустрічали з хлібом-сіллю.

Подивіться на цю красу. Тож порадіймо з вами, що наш насущний у нас на столі.

Віддаймо дяку трударям, що виколосили його, вимолотили, пере¬мололи на борошно, рукам, які випекли оці смачні, рум'яні, схожі на сонце паляниці.

Хліб - совість наша, хай буде в кожній хаті на столі прикритий ви шитим рушником і освячений молитвою нашою. І ніколи не говоріть, що хліб черствий, недобрий. Хліб не буває таким. Бувають невмілі руки, які невдало випечуть його.

Тож вклонімося всі цій святині, щоб одвічно був у кожній хаті, щоб не черствів, не був глевким. Бо в народі кажуть: «Коли хліб черствіє, то черствіють наші душі, черствіємо ми».

 

 

  1. Читання висновку с.73

 

Для нашого народу хлiб був   основою  життя і найдорожчою святинею.

           Ранiше люди говорили про хлiб як про живу iстоту: «Хлiб-годувалъник!», «Хлiб-

           батечко». Він супроводжував людину протягом усього життя.

Народжується дитина або будували хату — неодмінно приходили з хлiбом.

Вiдзначали весiлля з  весiльним короваєм.

           Виряджала мати сина в дорогу – замотувала в торбину окраєць житнього хлiба.

Проводжали в останню путъ - з хлiбом.

«Хліб наш щоденний дай нам сьогодні…»  - промовляємо ми в молитві.

 

  1. Кросворд
  1. Їх цінують за начинку.

     В них ховають сир, родзинки,

     Сливи, яблука і мак,

     Називається … (пиріГ)

2)З борошна, яйця й сметани

   Тісто завела старанно

   Й запросила друзів Натка

   На смачні, пухкі ... (Оладки)

3)Як навколо об'їси -

   Серединки не проси.

   Ми такі гостинці -

   Дірка в серединці. (бубЛики)

        4)Що за хліб такий святковий,

На рушник вмостився новий? (корОвай)

5)Що це за пан -

   З тіста жупан,

   Сир у жупані,

   Сам у сметані. (Вареник)

6)Їде хлопець на печі,

   Та смакує … (кАлачі)

 

По вертикалі утворюємо слово ГОЛОВА.

Прислів»я: Хліб – усьому Г О Л О В А

 

Скільки разів у тексті зустрічається слово хліб?

У.Заключна частина

     1. «Асоціативний кущ»

Назвіть слова, що стосуються теми нашого уроку.

  1. В яких ще творах читали про хліб, колосся, працю хлібороба?
  2. – Чи справилися ми із завданнями уроку?

     - Як би ви оцінили свою роботу на цьому уроці?

      4. Дом.завдання с.72-73, переказ

      5. Пісня https://www.youtube.com/watch?v=BQ2XWBI90rc

 

doc
Додано
6 грудня 2021
Переглядів
1213
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку