ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас
Тема: Великі і маленькі таємниці світу в казках К.Ушинського. К. Ушинський ”Витівки старої зими“
Мета: розширити знання учнів про творчість К.Ушинського; вдосконалювати навички усвідомленого виразного читання; виявити и узагальнити знання учнів про зиму, її ознаки; розвивати мовлення, увагу, мислення, пам`ять; виховувати мотивацію до навчання.
Обладнання: презентація до уроку; картки зі словами; малюнки дітей; сніжинка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Любі діти, добрий день!
Станьте рівно, підтягніться,
Один одному всміхніться.
Сядьте всі рівненько, починаємо працювати.
Вузлик знань ще один сьогодні будемо в’язати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
– Що ви очікуєте від цього уроку? (Нових знань, успіхів, високих балів).
– Ваш успіх на уроці залежить від вашої активності, уважності, творчості.
2. Мовленнєва розминка.
Дихальні вправи (надуй кульку, здмухни кульбабку, вправа «Гойдалка», «Годинник», «Чистимо зубки»)
Чистомовка
ма – ма – ма – скоро йде до нас зима.
зи – зи – зи – вже з`явилися морози.
гу – гу – гу – намете багато снігу.
оз – оз – оз – пощипає нас мороз.
ось – ось – ось – ми зими не боїмось
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Яку тему ми вивчаємо?
- Які казки вам запам’яталися з цього розділу? А автори?
- Яку казку читали на попередніх уроках?
2. Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які вони проілюстрували. (Казка «Горбоконик»)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Загадка
Чудо – сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває.(Зима)
На дошці - картка з написом зима , навколо – картки зі словами: мороз, сніг, хуртовина, замети, іній, спека, вітер, дощ, листопад, бурулька.
Треба вилучити зайві, що не стосуються зими, пояснити значення слів.
Гра «Виправ помилки Незнайка» ( В тексті про зиму зустрічаються слова, які не відповідають цій порі року. )
Побіліли поля. Подув теплий свіжий вітерець. На узліссях лісу виросли гриби. Тонким льодом покрилася річка, заснула, як у казці. Ходить зима, поглядає по сторонах. Запорошила кучугурами ліс і посилає мороз за морозом. Зайцям білі шубки подарувала. А птахи почали будувати гнізда. Хлопці заливають каток водою. Незабаром вони будуть кататися на льоду. Трава заблищала від роси.
- Отже сьогодні будемо працювати на текстом К. Ушинського ”Витівки старої зими“.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Опрацювання статті про К. Д. Ушинського (с. 62 – 63)
- Де минуло дитинство й гімназичні роки К. Ушинського?
- Чому видатний педагог вирішив створити нові підручники для дітей?
- Що відкривають нам нові твори К. Д. Ушинського?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2.Опрацювання казки «Витівки старої зими» комбінованим способом.
Гра ”сніжинка“.
Вчитель починає читати і кладе дітям по черзі сніжинки, у кого сніжинка – той і читає.
3. Словникова робота.
Стугоніти – стукати, ударяючи по чомусь; утворювати тривалий шум.
Груба – піч, що служить для опалювання приміщення.
Валка – група запряжених кіньми возів, які рухаються один за одним.
Клинок, клин – загострений з одного кінця шматок дерева або металу.
4.Аналіз змісту казки та вибіркового читання. (Ілюстрації)
- Як зима вирішила розправитися з птахами?
- Що зробили птахи?
- Як звірі рятуються взимку від морозу?
- Що зробила зима з річками та озерами?
- Як сховалися риби?
- Як люди приготувалися до зими?
- Чому діти не бояться зими?
- Чому зимі стало прикро?
5. Відтворити деформовані речення (робота в парах) (із тексту взяті речення, написані на великих сніжинках)
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Д/з. Придумати казку за останнім реченням даної казки.