Урок читання
Тема: Казка поряд з нами. Галина Малик «Чому Равлик ховається?»
Мета: формування предметних компетентностей: продовжувати ознайомлення учнів з літературними казками; ознайомити із творчим доробком Галини Малик; навчати давати оцінку вчинкам персонажів казки, висловлювати їм поради, стежити за розвитком описаних подій; формувати вміння читати за особами; удосконалювати вміння визначити основну думку; вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів; збагачувати їхній словниковий запас; виховувати культуру поведінки, почуття любові до рідної мови.
Формування ключових компетентностей:
Уміння вчитися; виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати.
Комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, вміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі, будуючи відповідним чином висловлювання.
Інформаційної: вміти здобувати з підручника необхідну інформацію.
Соціальної: вміти працювати в парі, групі, з усіма в колективі.
Загальнокультурної: дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: портрет Галини Малик, видання її казок, малюнки равлика, жаби, аудіозапис казки, картки зі словами для вправи, цеглинки LEGO, малюнки дітей.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, громадянська, здоров’язбережувальна, природнича.
Хід уроку
1. Вступна частина
1. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
З маминої ласки,
Зі шкільної казки.
Всі за парти ми сідаємо.
До роботи приступаємо.
Щоб помилок уникати,
Треба пильність розвивати.
Поверніться у парах одне до одного і побажайте товаришеві того, чого б вам самим хотілося почути.
Перевірка домашнього завдання. Захист малюнків до казки В. Сухомлинського «Нехай будуть і Соловей, і Жук».
1. Вправа «Подивись і повтори».
Витягнути губи «трубочкою»;
Зімкнути губи;
Показати губами букву О;
Облизати губи;
Зробити язиком рухи маятника.
2. Робота над таблицею Шульте. Вправа для очей.
2 1 6
4 3
7 9 8
3. Читацька розминка. Прочитай чистомовки.
Ча, ча, ча – граємо в квача.
Чу, чу, чу – краще помовчу.
Чі, чі, чі, - хто сховав ключі.
Че, че, че – сонечко пече.
4. Робота над скоромовками.
Запитала мишка мишку:
-Ти чого погризла книжку?
Мишка їм відповіла:
-Їжі іншої не мала.
5. Вправа «Аналогії»
- Прочитайте пари слів. Здогадайтеся, за якою ознакою ці слова поєднані в пару, утворіть другу пару, аналогічно добираючи потрібне слово.
Студент – інститут, учень - … (школа).
Цукор – солодкий, лимон - … (кислий).
Музика – композитор, картина - … (художник).
Спідниця – одяг,чоботи - … (взуття).
Риба – річка, вовк - … (ліс).
6. Вправа «Будівельник»
- Побудуйте з двох стовпчиків складів слова та прочитайте їх.
Каз лик
Па ка
Рав пуга
По дри
ман дорож
7. Актуалізація опорних знань дітей. Робота над загадкою та заголовком
Господар по стежці повзе,
На собі хатинку везе.
Друзі кличуть його Павлик,
Звісно, це рогатий …(равлик).
8. Вправа «Цікавинка». Читає учень.
Скільки ніг у равлика?
Всього одна… Зате вона дуже сильна, мускулиста. Вона скорочується, наче хвиля по ній іде, - так равлик рухається. Точніше, равлик повзе, повзе і вгору вилазить та ще й будиночок свій на спинці несе.. Слиз, що виділяється на ступні цієї ноги, дає йому змогу втриматися на стеблині, на листочку, на кущику.
9. Слухання казки «Чому равлик ховається» у виконанні авторки.
Словникова робота.
Мушля – тверде захисне покриття деяких безхребетних тварин.
Читання слів «луною» учнем, який гарно читає.
Завітала Равлик
Запроси Розгублено
Переможно Незручно
Тріснула Розпалася
Бідолашний Торкнеться
Ховається Не-Дуже-Чемно-Жаба
10. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
Вправа «Рибки»: мовчазне читання казки учнями.
Поглиблене усвідомлення фактичної інформації.
Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.
-Хто є героями цієї казки?
-Хто завітав до Равлика в гості?
-Які слова Равлика показують, що Не-Дуже-Чемна-Жаба прийшла без запрошення? Прочитайте їх.
-Поміркуйте, чому Не-Дуже-Чемна-Жаба мала таке ім’я?
-Прочитайте репліки Жаби, зверніть увагу на її інтонацію?
11. Фізкультхвилинка.
Не працювати є причина –
Очам даємо відпочинок!
Мерщій рівнесенько сідаймо,
Очима кліпать починаймо.
Навіщо кліпать? Така зарядка –
Вже краще бачать оченятка!
12. Вправа «Хто що робить?»
-Оберіть, які дії стосуються кожного з героїв казки, і прикріпіть під відповідними малюнками равлика та жаби.
Равлик Не-Дуже-Чемна-Жаба
Розгубився… Ти мусиш мене запросити…
________________ ________________________
________________ ________________________
________________ ________________________
________________ ________________________
13. Робота в парах. Читання «Обличчям до обличчя» з метою підготовки до читання за особами.
Читання казки учнями вголос за особами.
-Скільки осіб братимуть участь у читанні?
-З якою інтонацією слід читати слова Равлика? Не-Дуже-Чемної-Жаби? Автора?
14. Робота в групах. Дискусія за темою «Що робити, якщо до вас завітала Не-Дуже-Чемна-Жаба»?
- Об’єднайтеся в групи. Використовуємо LEGO. Обговоріть і запропонуйте декілька варіантів розв’язання такої проблеми. Адже, на жаль, у житті трапляються такі люди, як Не-Дуже-Чемна-Жаба. Як діяти, аби не залишитися, як Равлик, зі зруйнованим житлом?
Завдання. 1 група.
Дайте відповіді на запитання.
-У чому помилився Равлик?
Завдання. 2 група.
Дайте відповіді на запитання.
-Чи справедливим є ім’я Не-Дуже-Чемна-Жаба?
Завдання. 3 група.
Дайте відповіді на запитання.
- Щоб ви порадили Равлику?
15. Вправа «Крісло автора»
-Уявіть себе автором казки і придумайте такий варіант розвитку сюжету, щоб Равлик не втратив будиночок після спілкування з Жабою.
16. Заключна частина.
Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
-Яку казку сьогодні читали?
-Хто її автор?
-Чи сподобалася казка? Які враження залишила по собі?
-Який епізод найбільше запам’ятався? Чому?
-Хто з героїв вам подобається, а хто – ні? Чому?
17. Домашнє завдання.
Переказувати казку (с. 101)
1. Читання слів «луною» учнем
Завітала Равлик
Запроси Розгублено
Переможно Незручно
Тріснула Розпалася
Бідолашний Торкнеться
Ховається Не-Дуже-Чемно-Жаба
2. Вправа «Будівельник»
- Побудуйте з двох стовпчиків складів слова та прочитайте їх.
Каз лик
Па ка
Рав пуга
По дри
ман дорож
1. Читання слів «луною» учнем
Завітала Равлик
Запроси Розгублено
Переможно Незручно
Тріснула Розпалася
Бідолашний Торкнеться
Ховається Не-Дуже-Чемно-Жаба
2. Вправа «Будівельник»
- Побудуйте з двох стовпчиків складів слова та прочитайте їх.
Каз лик
Па ка
Рав пуга
По дри
ман дорож