Тема. Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові.
Мета:
• навчити учнів правильно визначати дієприслівникові звороти в реченні, правильно ставити коми при дієприслівникових зворотах і одиничних дієприслівниках;
• розвивати пунктуаційні навички, вміння правильно інтонувати речення з дієприслівниковим зворотом;
• виховувати почуття прекрасного, прищеплювати любов до природи.
Перебіг уроку
Епіграф до уроку:
Люби природу не як символ
Душі своєї,
Люби природу не для себе,
Люби для неї.
М. Рильський
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яку синтаксичну роль виконує дієприслівник?
- Які ознаки дієслова притаманні дієприслівнику?
- Коли частку не з дієприслівниками пишемо разом?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу
Проаналізуйте речення. Зробіть висновок.
Злиті дощем хліба зеленіли. Хліба, злиті дощем, зеленіли.
Дієприслівниковий зворот – дієприслівник із залежними від нього словами.
У вимові дієприслівниковий зворот виділяється інтонацією, на письмі – комами. Одиничний дієприслівник майже завжди відокремлюється.
Не виділяються комами:
• одиничні дієприслівники, які стоять в кінці речення і відповідають на питання як? (Ми працюємо не відпочиваючи);
• фразеологічні звороти (Сказати поклавши руку на серце.
У реченні весь дієприслівниковий зворот підкреслюється як обставина.
V.Застосування вивченого матеріалу
Записати речення. Підкреслити дієприслівниковий зворот.
Квіти, стуливши барвисті пелюстки, заснули (А. М’ястківський).
Перебудувати речення, поставивши дієприслівниковий зворот на початку і в кінці речення.
Випишіть з поданого тексту виділені речення. Розставте розділові знаки, поясніть їх вживання.
Одного разу під білим стовбурцем берізки сиділо двоє. Вони
курили розмовляючи. А потім один узяв і приткнув до стовбура
свою запалену цигарку. Вогонь уп’явся в тонку кору, пропікаючи її наскрізь. Другий чоловік вигукнув: «Що ти робиш?» Але той, хто тримав недокурок, відповів, скрививши губи: «Хіба тобі болить?» А берізка мовчала , опустивши тоненькі гілочки. З темної ранки, там, де стовбур було пропалено вогнем, сочилися прозорі краплі.
Дерева не плачуть. Ту рідину люди називають березовим соком.
(За С. Жураховичем )
Замінити подані словосполучення фразеологічними зворотами з дієприслівниками.
Сказати чистосердечно, згодитись неохоче, слухати з напруженою увагою, трудитися старанно, працювати недбало.
Довідка: опустивши руки, поклавши руку на серце, не покладаючи рук, згнітивши серце, нагостривши вуха.
( Відповідь: сказати чистосердечно- поклавши руку на серце,
згодитись неохоче - згнітивши серце,
слухати з напруженою увагою- нагостривши вуха,
трудитися старанно- не покладаючи рук,
працювати недбало- опустивши руки).
Перебудувати речення, вдосконалити їх і уникнути помилок.
Зразок:
Повертаючись зі школи, йшов дощ.
Коли я повертався зі школи, йшов дощ.
Група 1.
Столітній дуб зацікавив хлопців, перебуваючи на екскурсії.
Група 2.
Щоденно тренуючись, нас не полишала віра в перемогу.
Група 3.
Якось, шукаючи фіалок, нас застала ніч.
Запишіть, розставляючи розділові знаки. Зробіть синтаксичний розбір речень.
Пахне м’ята, хліба, радіючи, цвітуть (М.Рильський). Пахучі схиляючи віти, залиті цвітінням рясним, хотів би я садом шуміти (В.Сосюра). Я дивлюсь радіючи на сади в цвіту (В.Сосюра). Сади стоять, обдмухані вітрами, листки летять, киваючи гіллю (Ліна Костенко).
Скласти речення з дієприслівниковими зворотами, використавши такі дієприслівники.
Беручи, сидячи, бачачи, ставши, нісши, купивши, виробляючи, кажучи, ідучи, бравши, летівши, летячи, прочитавши, проспівавши, заспівавши, плачучи, стоячи, кричачи.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Метод «Мікрофон»
- Що називається дієприслівниковим зворотом?
- Яким членом речення він завжди виступає?
- Як виділяється на письмі?
- Як інтонується в усному мовленні?
- Коли одиничний дієприслівник не виділяється?
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
VІІІ. Пояснення домашнього завдання
1. Повторити теоретичний матеріал уроку.
2. 1-й рівень. Скласти твір – мініатюру «Бережіть природу», використовуючи дієприслівникові звороти.
3.2-й рівень. Виписати з творів художньої літератури 6-7 речень з дієприcлівниковими зворотами.