Урок.Тема. "Правопис не з дієсловами (повторення)"

Про матеріал

Урок повторення та засвоєння нових правил написання частки НЕ з дієсловами.

Мета: виховувати почуття пошани до особистості Великого Кобзаря, інтерес до його творчості, любов до рідного краю.

Перегляд файлу

Тема. «Сильніший за долю».

Правопис не з дієсловами (повторення)

Мета: повторити правила написання частки не з дієсловами;  вивчити нові правила і закріпити набуті знання на практиці;

           формувати вміння правильно писати дієслова з часткою не, обґрунтовувати написання відповідними правилами;

          розвивати спостережливість, пам’ять, увагу, творчі здібності учнів;

          виховувати почуття пошани до особистості Великого Кобзаря, інтерес до його творчості, любов до рідного краю.

Соціокультурна тема: Т. Шевченко.

 Тип уроку: комбінований

 Обладнання: мультимедійний проектор, переносна дошка, ноутбук, портрет  

            Т.Шевченка, презентація, підручник, роздатковий матеріал,  збірка «Кобзар».

 

Хід уроку

Учітеся, брати мої!
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь, − 
Свого не цурайтесь…

Т.Г.Шевченко

І. Організаційно – мотиваційний  етап.

Вчитель:

Привітання.    Доброго дня я вам, любі, бажаю,

 Багато цікавого теж для вас маю,

 Хай настрій осінній нам допоможе,

І  попрацюємо більше, ніж можемо!

  • Зясування  емоційності  готовності  до  уроку.

1.  Охарактеризуйте  свій  настрій, внутрішній стан  за  допомогою  одного  слова (дієслова  або  прикметника). 

2.  Обміняйтеся  побажаннями на  урок  зі  своїм  сусідом  по  парті

    -- Які дієслова будуть з нами на уроці?  (Працювати, слухати, не перебивати, творити, поважати, думати, допомагати, підтримувати…)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та уявлень учнів. Мотивація навчальної

      діяльності

1.  Гра «Шифрувальник»

  Розгадайте криптограму і ви дізнаєтесь, якій соціокультурній темі присвячений наш урок.

23

1

21

1

22

 

29

7

3

28

18

15

19

(Тарас Шевченко)

Картка – дешифратор

А

Б

В

Г

Д

Е

Є

Ж

З

И

І

Ї

Й

К

Л

 

1

2

3

45

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

 

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ю

Я

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

 

Вчитель.  Отже, сьогоднішній урок ми присвячуємо геніальному українському поету та художнику, Великому Кобзареві української нації, «сильнішому за долю»  

Т. Шевченку.

       Дороговказом для нас стали його слова: «Учітеся, брати мої! Думайте, читайте, І чужому научайтесь, − Свого не цурайтесь…».  Він підніс українську мову на височінь, гідну народу з багатим історичним минулим, народу, що ніколи не мирився з неволею та закріпаченням.  Крім того, утвердив нові норми української літературної мови.     «Доля не перетворила золота його душі в іржу» (І.Франко).

     На уроці ми будемо вивчати правопис не з дієсловами, використовуючи текстовий матеріал творів Т. Шевченка.

 

Вчитель.   Оцінювання на сьогоднішньому уроці ви будете проводити самостійно, користуючись карткою  самооцінки.

 

 2.   Завдання-ланцюжок:

 

Вчитель.   Прочитайте й поясніть записані слова, знявши риску.

          Не/вільник;  не/високий;  не/достача;   не/ук;   не/воля;   не/широкий, а вузький; не/горе, а радість;   хлопець не/високий;  не/добачати.

 

  Запитання до учнів:

 Якими правилами пояснюються орфограми в цих словах?

 — Як ви написали слово недобачати?

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

    1. Цілевизначення та планування

 

    Вчитель. — На сьогоднішньому уроці ми вивчимо правила написання не з дієсловами, навчимося застосовувати здобуті знання на практиці.

 — Чого кожен з вас очікує від уроку?

   Я очікую, що … (на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; будемо працювати в парах…)

  — Цей урок навчить мене …(робити висновки, складати розповіді, висловлювати своє ставлення до почутого…)

 

2. «Мозковий штурм» – формування особистої мотивації

 

Вчитель.   Навіщо нам потрібні знання з цієї теми? Де їх можна використати?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 

    1. Бесіда:

    — Якою частиною мови є слово не?

    — На що воно вказує ? (На заперечення дії, ознаки)

    — Які правила написання не з дієсловами ви пам’ятаєте з молодших класів?

 

     2. Лінгвістична задача

        Знайдіть дієслова.  Сформулюйте правила написання не з дієсловами.

 

Жили-були дієслова,                        І стати поруч не схотіли.

Рухливі й жвавії слова,                    Та ось історія нова:

Які скакали, веселились,                  Зізнались деякі слова,

Нікому зроду не корились.              Що ненавидіти старались,

Та стало враз життя сумне,              Незчулися – і закохались.

Коли з’явилась частка не.                Нездужали, непритомніли,

Вона веліла не співати,                     Неволити себе посміли.

Не пустувать, не розмовляти...        Їх непокоїло й лякало:

Дієслова «не» не стерпіли                Життя без не враз сірим стало.  


 

— Запам’ятайте! Треба розрізняти присудкове слово немає (нема), яке завжди пишеться з не разом, та дієслово третьої особи однини теперішнього часу: він, вона не має.

 

V. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності

Не з дієсловами

Окремо

Разом

 

1.  Частка не з дієсловами, як правило, пишеться окремо:

        

          Н:  не приніс, не помітила

 

 

1. Коли дієслово без не не вживається:

Н:  неволити, нехтувати,

      ненавидіти, нетямитися, нездужати, непокоїти,  непритомніти,  нетерпеливитися

 

 

2. Якщо частка не виступає для заперечення дії, вираженої дієсловом із префіксом до:

    

      Н:   не досолила борщу,

             не додивився вистави,

             не дочув моїх слів

 

2. Ускладі префікса недо-, який означає постійну неповноту дії, половинчастість дії:

Н: недобачати, недоїдати, недолюблювати, недочувати, недооцінювати, недовиконувати, недовиробити, недовипустити

 

3. Залежно від значення дієслова частка не може писатися й окремо:

 

Н:  не здужати (не змогти),

      не славити (не прославляти),

      не покоїтися (не лежати)

 

3. Частка не надає словам нового значення:

Н:  нездужати (хворіти),

неславити (ганьбити),

 непокоїтися (турбуватися),

   але не славити (не прославляти),

не здужати (не змогти)

 

1. Робота з підручником      (Учні читають правила, виконують вправи).

 

2. Гра «Юні літературознавці» .  Робота біля дошки

    Завдання.

           Виразно прочитайте уривки з творів Т. Шевченка, випишіть дієслова з не, поясніть написання.

   (Використовуються слайди з ілюстраціями до поданих рядків із завданнями.)

  • Ще треті півні не співали, Ніхто, ніде не гомонів…(Балада «Причинна»)
  • Добре тому багатому: Його люди знають, А зо мною зустрінуться – Мов недобачають. (Вірш «Думка»)
  • Нездужає Катерина, ледве-ледве дише. (Поема «Катерина»)
  • Незчулася, та й байдуже, Що коса покрита: За милого, як співати, Любо й потужити. (Поема «Катерина»)
  • Немає гірше, як в неволі про волю згадувать. (Послання «Г.З.»)
  • Полюбила чорноброва Козака дівчина, Полюбила – не спинила, Пішов та й загинув… (Балада «Тополя»)

3. Слуховий диктант

    Завдання.    Прослухайте уривок тексту «Думи мої…» у виконанні генія сцени, театру – Б.С. Ступки. Випишіть дієслова з не.

      Які дієслова ви виписали? (не розвіяв, не приспало, не затопили, не винесли, не розмили, не питали б, не сказали б, не хочу)

4. Словниковий волейбол.

1.       Подані тлумачення замініть словами з довідки і запишіть, розкриваючи дужки.  

     Поясніть написання не з дієсловами.

 

1. Примушувати до чогось, заставляти робити щось. 2. Відчувати неприязнь до когось.

3. Погано себе почувати. 4. Відчувати хвилювання, тривогу, побоювання. 5. Не надавати чомусь значення, не звертати уваги на щось.

 

Довідка.   Не/здужати.   Не/волити.   Не/хтувати.  Не/покоїтись.  Не/навидіти.

 

5.  Робота в парах ( з картками).

      Прочитати речення. Виписати дієслова з не, пояснити їх написання.

                        Зробити морфологічний розбір виділеного дієслова.

       Не/заростає стежка.  Живе Тарас у пам’яті народній. Не/буває нині такого дня, щоб не/йшли люди на Тарасову гору, не/клали на його могилу свіжих квітів, не/вклонялися його прахові. Літом і зимою, в будень і в свято, в годину і в не/году ви бачите в Каневі багато відвідувачів. Стежка на Тарасову гору не/заростає й не/заросте ніколи. (За О. Пархоменком) (Зразки розбору (перфокартки) лежать на столах.)

 

6. Розподільно-словниковий диктант.  ( Вправа з ключем)

Випишіть слова у дві колонки: у першу – слова, які пишуться окремо, у другу – разом.

 

     Не/витече, не/досипляти, не/славити--(не прославляти), не/волити, не/журись, не/дооцінювати, не/брати, не/навидіти, не/дослухатися, не/славити (ганьбити), не/скосили, не/кував, не/вміє.

Слова,  які пишуться з не  окремо

Слова, які пишуться з не разом

     Не/витече, не/славити, не/журись, не/брати, не/дослухатися,  не/скосили, не/кував, не/вміє.

не/досипляти, не/волити, не/дооцінювати,

не/навидіти, не/славити,

 

 

     Ключ. У кожному слові підкреслити п’яту від початку букву. З цих літер прочитаєте початок прислів’я про Шевченка. ... — то правда жива. (Тарасові слова)

 

VІ. Підсумок уроку.

 1. Гра “Пошук»

  Завдання: знайдіть речення, в якому не з дієсловом пишеться разом.

1. (Не)радуйся чужому лихові.              

2. (Не)будь упертим, а будь одвертим.   

3. Під лежачий камінь вода (не)тече..

4. (Не)помиляється той, хто нічого (не)робить.

5. Школярі не/зчулися, коли вдарив дзвоник.

2. Метод «Мікрофону» «Незакінчені речення» (учні висловлюються по черзі):

 

  • «На цьому уроці мені стало зрозумілим…»
  • «Сьогодні я навчився…»
  • «Знання, отримані під час уроку, стануть мені у пригоді…»
  • «Мені принесла задоволення така робота…»

 

— Чи справдились ваші очікування від уроку?

— Яке практичне значення для вас мають отримані знання?

 

3. Прочитайте ще раз епіграф. Знайдіть дієслово з НЕ й поясніть його написання.

Учітеся, брати мої!
Думайте, читайте,
      І чужому научайтесь, − 
  Свого не цурайтесь…

 

VІІ. Оцінювання .  Картка  самооцінки.

VІІІ. Домашнє завдання

 Загальне: §13, вправа 110. За бажанням: написати твір «Тарасе, ми твої нащадки».

Вчитель. «Кожне покоління має свого Шевченка. Дорожіть ним. Хочеться вірити, що для вас завжди будуть прикладом Тарасова мужність, Тарасова сила, Тарасове невмируще слово. Шевченко – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. У чому черпають сили й надії.»

     Пам’ятайте його заповіт нащадкам: …Свою Україну любіть, Любіть її… Во врем’я люте, В останню тяжкую минуту За неї Господа моліть.

Дарування дітям та гостям  буклетів «Цікаві факти про Шевченка».

Картка  самооцінки

     Прізвище та ім’я _____________________________________________

Вид  роботи

Можлива   кількість балів

Результат

1.

12  запитань

для  найуважніших

До  8 відповідей – 1б.,

Більше 8 відповідей – 2б.

 

2.

Переказування епізоду за ілюстраціями повісті

1б.

 

3.

Робота  з  текстом

(виразне читання  епізодів, участь у бесіді)

1 – 3б.

 

4.

«Відновити послідовність»

1 – 2б.

 

5.

«Гронування»

1б.

 

6.

«Діаграма  Вена»

1б.

 

7.

Характеристика образів

 

8.

Незакінчене  речення

1б.

 

 

Всього

 

 

 

__________________________________________________________________________

                     Картка  самооцінки

     Прізвище та ім’я _____________________________________________

Вид  роботи

Можлива   кількість балів

Результат

1.

12  запитань

для  найуважніших

До  8 відповідей – 1б.,

Більше 8 відповідей – 2б.

 

2.

Переказування епізоду за ілюстраціями повісті

1б.

 

3.

Робота  з  текстом

(виразне читання  епізодів, участь у бесіді)

1 – 3б.

 

4.

«Відновити послідовність»

1 – 2б.

 

5.

«Гронування»

1б.

 

6.

«Діаграма  Вена»

1б.

 

7.

Характеристика образів

 

8.

Незакінчене  речення

1б.

 

 

Всього

 

 

 

docx
Додано
20 січня 2021
Переглядів
3761
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку