Тема: Дива в природі. Юрій Старостенко «І трапиться ж таке...»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати уявляти написані картини, розмірковувати над текстом; розвивати уяву, асоціативне мислення, мовне чуття; виховувати любов до природи.
Обладнання: картки, ілюстрації.
Хід уроку
Встали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Ма-ма-ма — в мисці молочка нема.
Мо-мо-мо — зараз, зараз подамо.
Ме-ме-ме — зайченя блука саме.
Ми-ми-ми — дочекали до зими.
Ма-ма-ма — холодна зима.
Му-му-му — молока кому?
Мо-мо-мо — до школи йдемо.
Ми-ми-ми — нові килими.
Мі-мі-мі — веселій кумі.
Ме-ме-ме — хто книжку візьме?
Ам-ам-ам — нікому не дам.
Ем-ем-ем — туди не підем.
III. Перевірка домашнього завдання
Гра «Перевтілення»
Учні виходять до дошки у масці ведмедя і розповідають про сюжет оповідання від імені Мишка.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни.
(Ведмідь)
— Що ви знаєте про ведмедя?
— Як називає його Юрій Старостенко в своєму оповіданні «Хто це такий?»?
— В яку пору року ми зустрілися з Мишком?
— До чого він готувався?
Розповідь вчителя про ведмедя, та їхнє життя. Показ ілюстрацій, барліг і т.д.
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про нові пригоди Мишка.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Опрацювання оповідання Юрія Старостенка «І трапиться ж таке...» (с. 132–133)
Виразне читання оповідання вчителем.
— Якої картини ви уявляли, слухаючи оповідання?
— Назвіть його головних персонажів.
Фізкультхвилинка
Сонце встало угорі, посміхнусь дітворі,
Вітер віє їм в лице, захиталось деревце.
Присядем ми біля доріжки, позбираєм ягід трішки.
А тепер ми пострибаєм, відпочинем і сідаєм.
Читання стовпчиків слів з дошки.
Ненажера
Пискляткам
Пообскубував
Ведмідь
М’якенької
Погрожували
— Прочитайте іменники; дієслова, прикметник.
— Прочитайте слова, у яких звуків більше, ніж букв. (П’ятами, м’якенької)
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання оповідання.
— З якою інтонацією будете читати оповідання?
— Чиї слова прочитаєте злякано?(всіх звірів) Чиї — з обуренням?(снігура) Чиї - впевнено, голосно?(сорока).
4) Виразне читання оповідання учнями.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Як автор пише про наближення зими?
— Поясніть вислів купалися за лісом сірі хмари.
— До чого закликали звірі Мишка?
— Чому він не поспішав тікати?
— Яка пригода трапилася з Мишком?
— Хто йому допомагав?
— Визначте тему оповідання.
— Знайдіть у тексті слова, що наслідують звуки природи?
— З якою метою автор використав їх?
— Поміркуйте, чим оповідання Юрія Старостенка подібні до казки, а чим — відрізняються від неї?
— Що письменник розповів про клопоти ведмедя?
2. Цікаво знати!
У індіанців є повір’я, що ведмеді є людською расою. І свої переконання вони підтверджують тим, що у них по п’ять пальців на лапах, всі представники їх роду мають загальні характерні особливості, а також ведмеді можуть ходити і бігати на двох лапах і у них псуються зуби від солодкого, як і в людини. За своєю психологією ведмеді найбільше схожі на людину. У ведмедя універсальна система травлення, яка пристосована до перетравлювання їжі як рослинного, так і тваринного походження. Як відомо, ведмеді взимку впадають у сплячку, і вона триває від 75 до 195 днів на рік.
VІ. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися?
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Покажіть це на смайлах, які у вас на партах.
VІІ. Домашнє завдання
Позакласне читання на тему : «Весну красну зустрічаймо!».