Урок позакласного читання «Похвала книгам»

Про матеріал
Тема. УПЧ «Похвала книгам» (с.24-29) Мета: розширити знання учнів про створення книги; вчити орієнтуватися в книзі; розвивати зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення; виховувати бажання читати книги, бережливо ставитися до них. Обладнання. Презентація, виставка книжок.
Перегляд файлу

Дата                                              Урок                             Літ.читання          3 кл.

Тема. УПЧ «Похвала книгам» (с.24-29)

Мета: розширити знання учнів про створення книги; вчити орієнтуватися в книзі; розвивати зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення; виховувати бажання читати книги, бережливо ставитися до них.

Обладнання. Презентація, виставка книжок.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Ми сьогодні проведемо зустріч з поважною особою. А хто це, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

- Я потрібна людям всім: і дорослим, і малим.

Розуму людей учу, а сама завжди мовчу. (Книжка)

III. Робота над темою уроку

- Шановна пані Книго, розкажіть, будь ласка, про виникнення книжок. (Розповідь ілюструється малюнками про виникнення книжок.)

Давним-давно на світі не було книжок, бо люди не вміли їх виготовляти. Сторінками найдавніших книг були камені, стіни печер. Згодом люди додумалися писати на глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Ці книги були важкі й незручні. Коли б, скажімо, якийсь учений збирався у дорогу і брав із собою 2–3 такі книги, йому потрібен був... віз.

- Діти, давайте порахуємо. А скільки потрібно було возів, щоб перевезти 4 такі книги? А шість? А вісім? З часом почали виробляти зручні й легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книжку виготовили у стародавньому грецькому місті Пергам — через те папір зі шкіри й називали пергаментом. Вони були дуже дорогі. На виготовлення однієї книги потрібні були шкури цілої череди телят.

-  Діти, а хто з вас може показати на карті, де ж знаходиться країна Греція, у якій додумалися виготовляти такі книги?

-  В Африці вздовж річок є густі зарості болотяної рослини папірусу. Спочатку його використовували тільки на будівництві. Потім додумалися виготовляти папір. Писати на сухих стеблах було зручно, але через кілька років такі книги ламалися і розсипалися. Справжній папір, що на ньому пишуть і сьогодні, люди навчилися виготовляти 2000 років тому. Тоді й почали у багатьох країнах писати на папері.

-  Сьогодні ми не уявляємо життя без книг. Адже стільки цікавого можна дізнатися з книги. Давайте розглянемо виставку книг. Чи є тут книги, які ви читали?

- Зверніть увагу на обкладинку в книжці. Вона м’яка або тверда.У давнину обкладинку виготовляли зі шкіри, прикрашали малюнками із золота. Зараз виготовляють із різного картону. На титульній сторінці завжди друкують прізвище автора, назву, а внизу — видавництво, місце і рік видання, може бути вказано прізвище художника-ілюстратора. (На прикладі однієї із книг все це демонструється.) На звороті титульної сторінки є анотація, тобто коротка розповідь про книжку, її зміст, автора, героїв. Прочитавши її, ви знатимете, про що йтиметься у книжці.

(Учні зачитують декілька анотацій.)

IV. Обговорення прочитаних творів

1. Робота над віршем  «Книги на полицях» Юлія Ванага

— Хто  головний герой вірша?

— Чому необхідна книга?

2. Робота над віршем Ніни Мудрик-Мриц «Любий друг»

— Хто є головним персонажем вірша?

— Як дівчинка ставилася до книги?

— Як же потрібно ставитися до книг?

3. Робота над віршем Ганни Чорнобицької «Не брудни книг»

- Чому книжка виявилась брудною?

Читання різними способами

4.Читання вірша «Буває книгам лячно» Тетяни Волгіної»

5. Прохання книжки

Щоб книжки не бруднити — треба вчасно руки мити.

Зроби закладку — буде все тоді в порядку.

Ручку в книжку не клади, а її ти обклади.

Не читай під час їди, бо забрудниш сторінки.

— Якщо ви дотримуватимете цих правил, то книгам не буде «лячно».

V. Конкурси від пані Книги

1. Гра «Хто знає більше приказок?»

2. Гра «Хто знає більше загадок?»

3. Гра «Хто назве більше прізвищ дитячих письменників?»

VI. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що найбільше запам’яталося?

—Який висновок ви для себе зробили?

—Сподіваюсь, ви погоджуєтеся зі словами поета В. Берестова.

Коли умієш сам читать — не треба мамі докучать,

До бабусі теж не треба йти: «Ну почитай, мовляв, хоч ти!»

Сестру вмовлять не треба, щоб почитала щось для тебе.

Ані благати, ні чекать, а просто взять і прочитать.

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Народні чарівні казки» (с.30-41).

 

docx
Додано
16 грудня 2019
Переглядів
838
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку