Урок "Дивлюсь на світ і все мене дивує" Олег Буцень "Наше відкриття"

Про матеріал

Розробка уроку дає цікаві матеріали для вчителів, що прагнуть зацікавити школярів, збагатити їх знання новими невідомими фактами, а також заохотити до самостійного пошуку.

Перегляд файлу

 

 Тема. Дивлюсь на світ і все мене дивує. Олег Буцень “Наше відкриття”

 Мета. Розширювати і поглиблювати знання дітей про цікавий світ навколо. Вчити спостерігати за природою, робити висновки з побаченого.

 Удосконалювати навички правильного, інтонаційного, виразного читання, вміння аналізувати твір.

 Виховувати бережливе ставлення до “санітарів” лісу - мурашок.

 Обладнання. Ілюстрації до твору, картки з завданнями.

Хід уроку

 I. Організація класу до уроку

 II. Актуалізація опорних знань

 1. Бесіда про дерева - символи

 - Чи дізнались ви, з якими деревами і чому люди пов'язували свою долю?

 - Розкажіть про “своє” дерево.

 (Розповіді дітей про те, яке дерево вони вважають “своїм” в залежності від дати народження, описують це дерево).

 2. Читання плану оповідання О.Донченка “Лісовою стежкою”. Переказ оповідання за планом.

 III. Мотивація навчальної діяльності

 - На минулому уроці ми познайомилися з закоханою  в світ природи двчинкою - спостережливою, уважною, з серцем, сповненим любові і ніжності до всього живого.

 Вчитись спілкуватись з природою треба змалечку, тільки тоді вона відкриватиме вам свої таємниці, ділитиметься секретами, розповідаючи про все звуками, зрозумілими не кожному, а тільки тим, хто став для природи справжнім другом.

 Петро Осадчук в своєму вірші “З тобою” звертається до вас:

Послухай, як струмок дзвенить,

Як гомонить ліщина.

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами,

І як веде розмову степ

З тобою колосками.

Послухай, як вода шумить -

Дніпро до моря лине, -

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

 - Природа звучить безліччю голосів. І лише чутливе вухо здатне їх розрізнити, почути, зрозуміти і здивуватись своєму відкриттю.

 Про малих дослідників, шукачів цікавого в природі ми прочитаємо сьогодні в оповіданні Олега Буценя “Наше відкриття”

 IV. Вивчення нового матеріалу

 1. Читання вчителем оповідання “Наше відкриття”

 2. Перевірка первинного сприймання

- Чи зробили хлопчики відкриття?

- Яке?

 3. Словникова робота

кортіло                          висотний                        прислухається

подалися                       навколішки                    скоїлося

морочить                       мурашня                        мерщій

заверещали                   сновигають                    утямиш

полуденик                     порозумілися                 строкатий

закляк                           африканських                 скрушно

 - Прочитайте стовпчики слів в повільному темпі; швидше; дуже швидко.

 - Як ви розумієте значення цих слів?

 4. Робота над образними висловами оповідання

 - Знайдіть пояснення висловам у другому стовпчику

нараділись по саму маківку          уважно прислухався

справ по зав'язку                           широко відкрив очі

гаяти час   -                                 дуже багато справ

дурно не тюпали  -                     даремно витрачали час

вуха нашорошив -                       даремно не ходили

очі витріщив-                               дуже були раді

 5. Читання тексту “ланцюжком”. Спостереження за порівняннями в оповіданні

 6. Робота над порівняннями

капуста ти головата

радий - радісенький, як вареник у сметані

гарбуз ти порепаний

 - Читаючи оповідання, ви звернули увагу на те, як спілкувались між собою хлопці. Які порівняння вони використовували?

 - Який висновок щодо знання хлопцями рідної мови можна зробити?

 - Яку ще мову хотіли вивчить друзі?

 - Чи можливо це?

 - Що для цього потрібно?

 7. Логічний розбір оповідання. Вибіркове читання

 - Про що мріяли діти?

 - Як вони хотіли це зробити?

 - Чому так, щоб довго не морочитись?

 - Що здивувало хлопців в лісі?

 - Що почули вони біля мурашника?

 - Яким було перше відкриття дітей?

 - Прочитайте міркування хлопців про мурашину мову.

 - Чим ризикували друзі, роблячи наукове відкриття?

 - Яким було друге відкриття хлопців?

 - Чи згодні ви з висновком дітей про те, що мурашки стрибали з дерева тому, що поспішали додому, поки не закрились всі входи в мурашник?

 - Які риси характеру виявили юні дослідники?

 8. Перегляд оповідання. Самостійне виписування синонімів до слова говорити. Складання синонімічного ряду.


 9. Робота над ілюстраціями до оповідання

 - До яких частин оповідання підходять ілюстрації, що вміщені в читанці?

 - Які ще малюнки можна намалювати за змістом твору?

 V. Робота “Довідкового бюро”

 - Діти, чи про все з життя мурашок ви дізнались, читаючи оповідання?

 - Чи хотіли б збагатити свої знання?

 (Підготовлений учень розповідає про те, як влаштовано життя в мурашнику).

 а) Розповідь учня

  Мурашники - гуртосімейні комахи. Їхні колонії величезні й чітко організовані:кожен займається своєю справою.

 ▪ Біля входу до мурашника стоять на варті мурашки - солдати. Вони впізнають мешканців свого мурашника за запахом і не допускають чужинців.

 ▪ Робочі мурашки здобувають поживу. Вони залишають позаду себе пахучий слід, щоб потім знайти зворотну путь до мурашника.

 ▪ Молоді мурашки піклуються про яйця. Щоб яйця не пересохли, вони               б) Доповнення вчителя

 - Існує багато видів мурашок: руді лісові, медові, листорізи, мурашки-кравці та інші. Усі вони живуть колоніями. Погляньте на мурашку, зображену крупним планом. Це робоча мурашка. ЇЇ щелепи (мандибули) обабіч рота слугують для перетягування здобичі та подрібнення їжі.


 - Крила мають тільки самці й цариця. Цариця складає їх перед початком відкладання яєць.

 У медових мурашок робочі особини зберігають у черевцях зібраний усіма родичами запас нектару для всієї колонії.

 2. Творча робота

 - Чи доводилось вам робити власні відкриття в природі? Розкажіть.

 - Уявімо, що наступного дня друзі знову пішли до лісу. Цього разу вони зацікавились ще одним лісовим жителем - дятлом. Адже він так багато стукає дзьобом по стовбурах дерев, що міг би повністю сточити його.

 Як ви думаєте, який висновок після спостереження за дятлом зробили хлопчики?


 (Діти роблять висновок, що, напевне, дзьоб дятла постійно відростає. Вчитель підтверджує здогадку дітей про те, що дзьоб великого строкатого дятла росте постійно).

 VI. Підсумок уроку

 - Прочитайте правила поведінки в лісі, слідкуючи за стрілкою та відновивши рядки вірша

н  д  т  к  а  у  и  о ш  е  н  й  м  в  р  д  ш  а  и е           Н

и  а  о  р  ш  п  м  в  и  и  т  а  а  у  а  а  в  н  з  к         

 

(Натрапивши на мурашник, не завдавайте йому шкоди)

Вмійте ________ любити,

Кожній стеблині __________.

Цвіту не _________ даремно,

Гілки не втни для __________.

Оберігай же повсюди

Шлях і _________ у гаї.

Знай, все окрасою буде

Нашого __________ краю.

(Слова для довідок: природу, рідного, стежину, забави, вирви, радіти)

 VII. Завдання додому

Скласти план оповідання, вчитись переказувати за планом.

постійно змочують їх оболонку слиною.

 ▪ Цариця цілий день відкладає яйця. Молоді мурашки цілий день приносять їй їжу. Ці мурашки займаються ще й прибиранням: вони виносять назовні сміття.

 

docx
Додано
5 серпня 2018
Переглядів
1639
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку