Урок для 2 класу "У світі казки чарівної"

Про матеріал

Матеріал даного уроку допоможе вчителю систематизувати та узагальнити знання учнів про народні казки, перевірити знання, вміння, навички дітей; стимулювати мовленнєву активність, розвивати здатність виражати свої думки вголос, аналізувати вчинки героїв, робити висновки; виховувати доброту, працелюбність, чесність.

Перегляд файлу

Міньківський НВК «ЗНЗ І – ІІІ ступенів – ДНЗ»

Соледарської міської ради

Донецької області

 

 

Урок  літературного читання для 2 класу

«У світі казки чарівної»

 

Результат пошуку зображень за запитом "малюнок народні казки"

 

Розробка уроку

вчителя початкових класів

Міньківського НВК

Дергачової І.А.

 

                             2018 рік

 

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про  народні казки, перевірити знання, вміння, навички дітей; стимулювати мовленнєву активність, розвивати здатність виражати свої думки вголос, аналізувати вчинки героїв, робити висновки; виховувати доброту, працелюбність, чесність.

 

Обладнання: підручник, ілюстрації до казок, дитячі малюнки, виставка книг «Українські народні казки», картки для самостійної роботи, подарунки, смайлики настрою, картки «Правила роботи в групах», мікрофон, чарівна сніжинка, музичні фізкультхвилинки, ілюстрації для поділу на групи, назва груп «Іжачки», «Зайчики».

Тип уроку:  урок систематизації й узагальнення знань.

 

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

1.  Ранкова зустріч

(Діти стають у коло, беруться за руки).

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви і бажаю вам я.

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки,

Кивають голівки,

І сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви і бажаю вам я!

( Побажання гарного настрою на день.)

  • Я для вас приготувала казкових героїв. Візьміть для себе того, хто  більше подобається (їжачки, зайчики). Тепер ми обєднаємо  групи за вибраними героями.  Сядьте на те місце, де  є ваш   герой. (Діти називають групи: «Їжачки», «Зайчики»).

- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб  справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно.

  • Тож завдання нині на уроці такі:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Будемо гарно читати.

  • Так як ми будемо працювати в групах, то повинні повторити правила роботи в них.
  1. Кожний пропонує варіант відповіді по  черзі.
  2. Працюють всі.
  3. Критикуй не товариша і ідею.
  4. Говорити коротко і чітко. Головне – це не перебивати один одного.
  5. Культурна людина вміє не тільки говорити, а й слухати.
  6.  Ми працюємо разом, щоб було добре всім.

 

ІІ. МОВНА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

  • Чи подобаються вам скоромовки? Скажіть, будь ласка, які ви знаєте правила роботи над скоромовкою? 
  •  Ми проведемо змагання між  групами «Хто швидше?»

1 група

Зайчик зілля з’їв у Зіни,

Захотів заїсти сіном.

Зіна зойкнула у сінях:

Де ж узяти зайцю сіна?

 

Читають самостійно, на буксир за вчителем, вибіркове читання).

 

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ  ЗНАНЬ  УЧНІВ

  1.  Бесіда  з учнями.
  • Який розділ ви завершили вивчати? (Розділ «Народні казки»)
  • Які  казки називають народними, а які літературними? (Бесіда з учнями)

Існує книг багато на землі

Вони цікаві, мудрі і повчальні,

Та кожен з нас, дорослий чи малий,

Казки читає – дуже вони гарні.

-   Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?  Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви дивитеся їх по телевізору.

- Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.

- А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).

- А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).

  • Я пропоную вам  прийняти участь у «Загадковий калейдоскоп».
  • Коли ви чуєте слово «КАЗКА» з чим воно асоціюється?

(добро, сила, чудеса, чарівність, фантазія, краса, справедливість)

 

                             ЗАГАДКОВИЙ КАЛЕЙДОСКОП

На городі виростала,

Сили набирала,

Непомітно, дуже швидко Великою стала.

Став дід усіх гукати Та красуню рвати.

А цю казку, діти, ви Встигли відгадати. («Ріпка»)

 

Підробив він голосок,

Став малим співати.

Здогадалися вони:

Вовк не наша мати. («Вовк і семеро козенят»)

 

Ой, набридло на віконці

Все на сонечку сидіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачить весь світ. («Колобок»)

 

Маленьке, сіреньке,

Біди наробило,

Щось біле кругленьке

Хвостиком розбило.

Сумує бабуся і плаче,

Дідусь витирає сльозу,

А курочка кудкудаче:

«Я вам золоте принесу!» («Курочка Ряба»)

 

Сидить півник на печі

Їсть смачненькі калачі.

Ось лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає.

Біжить котик рятувати,

В лиса півника забрати. («Котик і півник»)

  • Що об’єднує ці всі казки? (Всі ці казки написані народом)
  • А який народ є їх автором?  (Український)

ІV.  Узагальнення та систематизація знань.

 

- Ми сьогодні з вами  повторимо всі казки, які вивчили в  розділі «Народні казки».

- З казками яких народів ви познайомились в цьому розділі? (Бесіда)

 1. Я пропоную вам пограти в гру «Упізнай казку за уривком».

Кожна група отримує картку, на яких записано висловлювання героїв казок. Потрібно впізнати героя.

1 група

Він лежав на вікні, а тоді з вікна — на призьбу, а з призьби — на землю в двір, а з двору — за ворота і побіг-покотився дорогою. «Колобок» Українська народна казка.

• Уранці вийшли вони з хати й полягали на сонці. Вовк незабаром розімлів од спеки й захропів на весь двір. «Жбан меду» Сербська народна казка.

2 група

• Дівчина подумала трохи, вийшла на кухню і попросила в кухаря два сита. «Як дівчина короля перехитрила» Угорська народна казка.

• Проходить неподалік дід старий, мужичок-сірячок, почув крик, метнувся до річки й витяг крамаря з води. . «Міньба» Російська народна казка.

V.  МУЗИЧНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

 

VІ. ПРОДОВЖЕННЯ  РОБОТИ НАД МАТЕРІАЛОМ УРОКУ.

  1. Гра «Чарівна сніжинка» (Робота над казкою «Лисичка - сестричка». Читає той у кого  на підручник впала сніжинка.)

 

  1. Гра «Плутанка»

У вас на картках є слова, які характеризують казкових героїв. Вам треба зєднати правильно ці слова.

Вірний                                     як вовк.
Хитрий,                                   як собака.

Швидкий,                               як ведмідь.

Голодний,                               як заєць.

Сильний,                                як лисиця.

 

   ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

  1. Інсценізація уривку  казки «Колобок».

 

  1. Гра «Охарактеризуй героя казки». (Робота на картках)

 

  1. Визначте, хто мені прислав SМS.
  • Дуже засмучена, від мене втік Колобок, прийти не зможу. (Баба)
  • Вовк не хоче козу їсти, а коза не хоче билини гризти, тому прилетіти не зможу. (Горобець)
  • Собака відкусила мого хвоста, тому нема як на люди показатися. (Лисичка – сестричка)
  • Загубив голку, тож прийти не зможу. (Дід)
  • Вибач, не зможу прийти, бо в мене весілля? (Дівчинка)

 

  1. Чиї це слова?
  • Віддай мені золото, візьми найкращого коня. (Перекупника)
  •  Ох, голубе, я тут без тебе геть пропадаю. (Баби)
  • Віддай мені коня за найкращого вола. (Пастуха)
  • Шмат золота з конячу голову. (Діда)

 

  1. Казка «Лисичка – сестричка»
  •  Куди лисичка попросилася переночувати?
  • Як вона вмовляла господарів?
  •  Які слова добирала?
  •  Що зробила лисичка вночі?
  •  Кого вона звинуватила в зникненні курочки?
  •  Що почала вимагати у хазяїна?

 

VІІ. ПІДСУМОК  УРОКУ

1. Гра « Відкритий мікрофон»

  •                   Який розділ ми закінчили вивчати?
  •                   Яка казка вам сподобалася більше?
  •                   Чому вчать нас казки?
  •                   Що більше сподобалося на уроці?

- Наш урок добіг до кінця, але ми ще не підрахували своїх подарунків. Зробіть це, будь ласка!

2. Аналіз  роботи груп.

3. Оцінювання уроку учнями з допомогою смайликів. Чи сподобався урок, так - чи ні!

Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 

doc
Додано
12 січня 2019
Переглядів
2271
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку