Згідно з типологією уроків – це урок засвоєння нових знань. Урок передбачає не тільки вивчення нового матеріалу, а й завдання для розвитку творчих здібностей школярів.
Виклад нового матеріалу був варіативним за своєю структурою: давалась готова інформація і матеріал вивчався шляхом постановки проблемного завдання та розкриття шляхів пошуку розв'язання проблеми.
На уроці читання здійснювала розвиток загальнокультурних, навчально-пізнавальних, інформаційних, комунікативних, читацької компетентностей.
Інформаційно – ілюстративні, проблемно- пошукові методи роботи, принципи свідомості, зв'язку з життям, доступності та фронтальні, індивідуальні та групові форми роботи дали змогу розвивати в школярів ці компетентності.
Саме завдання для розвитку творчих здібностей дали можливість організувати пошукову, самостійну, групову роботу учнів.
Хочу звернути вашу увагу, що за допомогою різноманітних видів завдань діти вчаться працювати над змістом тексту, доноситься до дітей краса художнього слова. Образність рідної мови.
Тема В. Сухомлинський «Дід Осінник»
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з творчістю В. Сухомлинського;
формувати навички виразного, свідомого, правильного читання в
оптимальному темпі; збагачувати активний словниковий запас учнів;
розвивати вміння робити висновки,висловлювати свої думки; розвивати
творчу уяву молодших школярів, їхню творчість, фантазію; виховувати
любов до природи, до художнього слова.
Обладнання: презентація, дитячі малюнки, картки для тесту, завдання для
індивідуальної роботи, картки з прикметниками, картини художників.
Хід уроку:
Ι. Організація класу. (Слайд 1)
Продзвенів уже дзвінок
Всім пора вам на урок.
Станьте, діти, всі рівненько
Посміхніться всі гарненько.
У нас сьогодні ніби свято
Гостей зібралося багато.
Поверніться, діти, до гостей
Та привітайтесь «Добрий день!»
От і настала пора для читання.
ІІ. Актуалізація опорних знань
А щоб дізнатись про що ми сьогодні будемо читати та про що говорити вам треба відгадати загадку.
В жовте лист пофарбувала,
Урожай с полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця - …
(Осінь) (Слайд 3)
Так, тема нашого уроку «Осінь»
Скажіть, будь ласка, якщо б Осінь була людиною, якою ви б її собі уявили?
Я сподіваюся ,що сьогоднішній урок наш буде уроком творчості, натхнення, фантазії.
Сьогодні на уроці: (Слайд 4)
І щоб краще ми змогли про Осінь розповісти,
Нам треба язички наші розплести.
І почнемо наш урок із Скоромовки (Слайд 5)
(Спочатку, як РОБОТИ, потім цілими словами і т.п.)
Оса осі в осінні дні
Сумні наспівує пісні.
Тумани сірі на росі –
Сховатись ніде вже осі.
Про яке явище природи говориться у скоромовці? (Туман) (Слайд 6)
А тепер приготуйтесь до читання на швидкість. Дістаньте картки з текстом.
У сонячний день осіннє листя буквально світиться в променях! Сонце 10
ще гріє, але повітря вже холодне, свіже та чисте. І якось незвично тихо 23
осіннім днем в лісі. 27
Тільки чути під ногами шурхіт. Це опале листя м’яко вкриває до 38
весни висохлу та поруділу траву. Або ще один лист відірветься від 49
гілки і майже без звуку опуститься вниз, до інших листочків. 59
Восени в лісі спокійно. Звірі поховалися: вони готуються до зими. 69
Птахи кричать вже десь високо в небі. Вони збираються в зграї,щоб 81
летіти на південь. 84
У такі дні прогулянка лісом дуже заспокоює та приносить неабияке 94 задоволення. Можна досхочу повалятися на пухкому листяному шарі, 102
неначе на килимі, і навіть одяг залишиться чистим. 110
А зараз подивимось, хто ж з вас швидше читає. Гра «Ну, постривай!» (Слайд7)
Читаємо тільки 1 абзац.
Молодці! (Слайд 8)
ОСІНЬ …
Нині осінь нас чарує,
Неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує
І дивує нас вона.
Виглядає так казково
Восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим
Прикрашає осінь край!
Багато художників та музикантів зверталися до осінньої теми. (Слайд 9)
Єфим Волков "Лісове озеро".
Які фарби використав художник для написання цієї картини? (Зелений, жовтий, коричневий)
Як ви гадаєте, який осінній місяць міг би дати їй назву? (Вересень)
Іван Шишкін "Золота осінь".
А це який місяць осені зобразив художник? Як ви здогадались?
Ісаак Левітан «Осінь»
І остання картина для якої підійде назва місяця… (Листопад)
На всіх картинах зображена осінь. Але подивіться, яка вона різна, які різні кольори потрібні, щоб описати природу, почуття та настрій.
І зараз ми спробуємо відчути осінь ось тут, у класі.
Я пропоную вам прослухати музичний уривок, після якого ви повинні продовжити речення (Слайд 10)
Після музики (Слайд 11)
1 ряд Я чую…
2 ряд Я бачу…
3 ряд Я відчуваю…
Осінь… (Слайд 12)
А яка це частина мови? (Іменник)
Так, іменник. А з якими частинами мови повʼязаний іменник? (З дієсловом та прикметником.)
А що називається ПРИКМЕТНИКОМ?
Давайте і ми підберемо ознаки до слова ОСІНЬ.
На дошці ви бачите слова, виберіть з них ті, які підходять до слова ОСІНЬ. І не просто до слова осінь, а ознаки, які притаманні кожному осінньому місяцю.
Холодна, сумна, веселкова, різнобарвна, золота, біла, квітуча, дощова, рання, пізня, засніжена, тепла, туманна.
Але не тільки художники і музиканти, а й поети оспівували красу осені. (Слайд 13)
І учні підготували для вас декілька віршів.
ОСІННІЙ ПАРК
Вже побагряніло
Листячко на клені,
Але на вербиці
Ще воно зелене.
На каштані листя
З жовтою каймою.
Йду осіннім парком
Тихою ходою.
Таких фарб немає
Влітку, ні зимою.
Недаремно осінь
Зветься золотою.
О. Війтик-Ющук
ОСІНЬ
Непомітно з’явилася осінь –
День коротшим стає щодоби.
Глянь, берізки – уже златокосі,
І в дубів багряніють чуби.
Вже у теплі краї відлетіли
Сонцелюби – дзвінкі журавлі,
Не страшні їм тепер заметілі
На далекій південній землі.
В. Бичко
- А зараз і ми спробуємо стати поетами (Слайд 14)
Для вас завдання: дібрати слова-рими.
Осінь до нас непомітно підходить,
Підсумки нашій роботі … (підводить).
Вся дітвора так тепла ще бажає,
Та листя пожовкле з дерев… (облітає).
Молодці, все зробили правильно. А зараз ми з цим віршиком пограємо у гру «Запитайлики – Відповідайлики» (Слайд 15)
Які ще ознаки осені ви почули у віршах або згадали? (День коротшає, птахи відлітають у вирій, холоднішає, звірі впадають у сплячку)
А які звірі залишаються зимувати із нами?
А тепер давайте трішки відпочинемо і подивимось, що ж восени робить лисичка. (Фізкультхвилинка «Я Лисичка, я сестричка») (Слайд 16)
ІІІ Робота над новим матеріалом
Василь Олександрович Сухомлинський усе своє життя він присвяти педагогіці.
Василь Олександрович створив “ Школу під Голубим Небом ” (Слайд 18)
- Чому Василь Сухомлинський створив «Школу під голубим небом»?
- Знайдіть у тексті рядки, де він писав про свою школу.
1)Гра «Передбачення»
- Прочитайте заголовок казки.
- Про що буде розповідатися у казці?
Чи співпала назва казки з нашою уявою про Осінь на початку уроку?
2) Читання тексту вчителем і звертаємо увагу на словничок
3) Словникова робота (Слайд 20)
Сторожко – обережно;
Сивий – людина, волосся якої втратило своє забарвлення, стало білим, сріблистим.
Дощовик – верхній легкий непромокальний одяг, що захищає від дощу.
Узлісся – смуга на краю лісу.
Мугиче – наспівує, буркотить
4) Гра «Рибки». (Читання тексту учнями мовчки). (Слайд 21)
5)Перевірка первинного засвоєння казки. (Слайд 22)
Тестування
а) у полі;
б) у саду;
в) у лісі.
а) на сухому листі;
б) на мʼякому мохові;
в) на сирій землі.
а) ластівок;
б) журавлів;
в) шпаків.
а) у жовтому дощовику;
б) у сірому дощовику;
в) у сірому плащі.
а) до берези;
б) до дуба;
в) до сосни.
а) осінній дощ;
б) осінній вітер;
в) осінній туман.
4.Повторне читання казки. Гра «Листопад» (Слайд 23)
Кому кладу листочок, той і читає
- Чим сподобалася вам казка?
5. Робота в парах.
А зараз попрацюємо в парах. Завдання: поставте запитання один одному за текстом та отримайте відповіді.
VІІ. Підсумок уроку Д/з (Слайд 25) 1. Читати казку с. 75
2. Намалювати діда Осінника
таким, яким ви його собі
уявляєте
Молодці! (Слайд 26)