Урок для 8 класу "Йони. Йонний зв’язок, його утворення."

Про матеріал
Ознайомити учнів зі змістом йонного зв’язку, механізмом утворення; формувати навички складання електронних формул, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;виховувати інтерес до предмета, формувати всебічно розвинену особистість, культуру спілкування
Перегляд файлу

Йони. Йонний зв’язок,  його утворення

Мета:

навчальна:   ознайомити  учнів   зі змістом йонного зв’язку, механізмом утворення;

розвивальна:   формувати навички складання електронних формул, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

виховна: виховувати інтерес до предмета, формувати всебічно розвинену особистість, культуру спілкування

Тип уроку:  комбінований

 

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця електронегативностей, мультимедійний проектор, роздатковий матеріал.

 

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

    Добрий день, у нас сьогодні незвичайний урок.

Рефлексія: (Слайд 1) Замкніть, будь ласка, очі. Уявіть, що ви знаходитесь на лісовій галявині, вам приємно, затишно, ви в гарному настрої. Я бажаю, щоб цей настрій панував упродовж нашого уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Учитель читає віршовану казку про хімічний зв’язок, що містить питання, на які учні повинні дати відповіді:

(Слайд 2) Ось  два  атоми  зустрілись

І  чомусь  не  помирились:

То  відштовхуються  сильно,

То  притягуються  мирно.

Що  ж  за  сили  тут  працюють,

Рухом  атомів  керують ? (кулонівські  сили)

(Слайд 2) Врешті,  сили  порівнялись,

Атоми,  мов  задрімали.

Зв’язок  між  ними  проявився.

Яка  ж структура  тут  з’явилась?  (молекула)

Атомів  взаємодія-

Це  і  сила,  і  надія,

Бо  це  явище  фізичне,

А  зв’язок  назвіть  логічно.   (хімічний)

(Слайд 4) У  зв’язку,  що  є  надійним,

Пари  електронів  спільні.

Як  конкретно  він  зоветься?

Назва  не складна,  здається.          (ковалентний)

Цей  зв’язок,  що  ви не знали,

Любить  дуже  все  до  пари.

Навіть  має  власні  види,

В  нього  два  їх  різновиди.

Відгадай  слова  новенькі,

Адже  відповідь  простенька. (полярний  і  неполярний)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Зачитайте епіграф нашого уроку(Слайд 5)

Епіграф

Якби я захотів читати, не знаючи літер, це було б безглуздям. Так само, якби я хотів аналізувати явища природи, не маючи ніякого уявлення про будову речовини, це було б таким самим безглуздям.

М.В.Ломоносов

   Діти, є велика кількість речовин, які існують за допомогою зв’язків між атомами хімічних елементів. Ось тому ми сьогодні вивчимо новий вид хімічного зв’язку – йонний зв'язок.

Розгорніть зошити.

    Запишіть, будь ласка, тему уроку(Слайд 6,7).

ІV. Сприймання й засвоєння навчального матеріалу.

Пояснення вчмтеля

  1. Пригадайте, що називається йонами? (Слайд 8)

Відповідь учнів (Йон – заряджена частинка, утворена внаслідок втрати атомом або приєднанням до нього одного чи кількох електронів.) . (Слайд 9)

Під час утворення йонного зв’язку один з атомів віддає електрон, перетворюючись на позитивно заряджений йон — катіон, а інший приймає електрон, перетворюючись на негативно заряджений йон — аніон. Різниця між електронегативностями атомів, які утворюють йонний зв’язок, більша за 1,7. (Слайд 10)

  1. Теоретична частина.

Йонний хімічний зв'язок — це тип зв'язку, при якому електрони переходять із одного атома до іншого, й основний вклад в притягання вноситься електростатичною взаємодією.(Слайд 11)

  1. Робота біль дошки.

Розглянемо процес утворення йонів на прикладі атомів Натрію і Хлору.

Два учні на дошці зображають схему будови атомів Натрію і Хлору.

 Охарактеризуйте зовнішній енергетичний рівень цих атомів.

(Натрій — зовнішній рівень незавершений, має один електрон, для перетворення цього рівня на завершений атом Натрію може віддати один електрон, при цьому він перетвориться на позитивний йон (катіон).

Хлор — зовнішній рівень незавершений, має сім електронів, для перетворення на завершений йому необхідно прийняти один електрон, у результаті атом Хлору перетвориться на негативний йон (аніон).

Такі йони мають завершений зовнішній енергетичний рівень. Між ними виникають сили притягання й утворюється хімічний зв’язок, що називається йонним. У цьому випадку спільна електронна пара переходить у володіння більш електронегативного атома. Утворені сполуки мають йонний зв’язок .) (Слайд 12)

4.Обговорення.

Запитання до учнів: чи нагадує вам йонний зв'язок ще  якийсь зв'язок?

     Йонний зв’язок можна розглядати як крайній випадок ковалентного полярного зв’язку. Чим більша різниця електронегативностей елементів, тим більший ступінь йонності зв’язку.

А хто ж відкрив йонний зв'язок? (Слайд 13)

Вперше теорію йонного звязку в 1916 році висунув німецький фізик Вальтер Коссель. Він вважав, що утворені зв'язки між металами і неметалами можливі за рахунок переходу електронів із зовнішнього електронного рівня атома металів на зовнішній електороний рівень атома неметалів і електростатичного притягання утворених при цьому йонів.

Фізхвилинка(Слайд 14 )

V.  Закріплення вмінь і навичок.

1. Гра «хрестики-нулики» (Слайд 15,16). Відшукайте правильний шлях, який складає речовини із йонним зв'язком, випишіть іх у зошит; додаткове завдання- намалювати утворення йонного зв’язку.

2.  Завдання “Знайдіть пару”(Слайд 17).

3. Вправа « Так чи Ні».(Слайд 18,19). Вказати «так» або «ні» при кожній відповіді переходячи до наступного запитання. Взаємоперевірка (завдання у кожного учня на парті).

ЗАВДАННЯ:

  • Взаємодію між атомами, молекулами, йонами, завдяки якій частинки утримуються разом називають мобільним зв'язком.
  • У молекулі води ковалентний неполярний зв'язок.
  • У сполуках із йонним зв'язком електронегативності елементів майже однакові
  • Ковалентний зв'язок утворюється за допомогою спільних елект­ронних пар.
  • Йонний зв'язок утворюється за допомогою електростатичної взаємодії між йонами.
  • Хімічний зв'язок утворюється за рахунок дії сил приклеювання та відштовхування.(Слайд 20).

4 Встановити відповідність.

  • NaСl                                                                                          Йонний
  •  СF4,                                                                             Ковалентний полярний    
  • N2                                                                                                                              Ковалентний неполярний
  •  NH3, ,                                                                          Ковалентний неполярний
  •  ССl4, ,                                                                         Ковалентний неполярний                  
  • СаS, ,                                                                           Йонний                
  •  O2,                                                                               Ковалентний неполярний                
  • NаF,                                                                            Йонний
  • ОF2,                                                                             Ковалентний полярний                       
  •  MgO,                                                                          Йонний
  •  СО2,                                                                            Ковалентний полярний                                              F2.                                                                                Ковалентний неполярний

5. Гра «Розсипані атоми»: На кожну парту роздаються картки з атомами зображеними з електронними формулами. Учні повинні скласти формули речовин таким чином, щоб не залишилось жлдного вільного атома. Результати записують у картки і здаються на  перевірку. Декілька учнів (що першими виконали) озвучують відповідь перед всім класом?

6.Самостійна робота. Кожен учень отримує завдання у форматі тесту (Слайд 23).

І-варіант

1. Виберіть ковалентно полярний зв'язок ( 1б.)

а) Cl2            б) BaO           в) NaCl

2. Виберіть сполуку із йонним зв’язком   (2 б.)

а) H2O         б) KCl             в) NH3

3. Виберіть тип хімічного зв’язку, утвореного за рахунок спільної пари електронів, розташованої на однаковій відстані від обох атомів:  (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

4. Тип хімічного зв’язку у молекулі бромоводню: (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

5. Виберіть молекулу, в якій є подвійний зв'язок:  (2 б.)

а)  N2       б) O2      в) H2

6. Визначте, у якому ряду пари атомів розташовані в порядку від ковалентно неполярного, ковалентно полярного, йонного хімічного зв'язку:     (3 б.)

 а) F—F, Н—F, Nа—F   б) F—F, Nа—F, Н—F     в) Nа—F, F—F, Н—F

ІІ-варіант

1. Виберіть ковалентно полярний зв'язок ( 1б.)

а) Br2            б) KCl           в) CaO

2. Виберіть сполуку із йонним зв’язком   (2 б.)

а) N2O5         б) NaBr             в) NH3

3. Виберіть тип хімічного зв’язку, утвореного за рахунок спільної пари електронів, який зміщений до атома з більшою електронегативністю:   (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

4. Тип хімічного зв’язку у молекулі хлороводню: (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

5. Виберіть молекулу, в якій є потрійний зв'язок:  (2 б.)

а)  N2       б) O2      в) H2

6. Визначте, у якому ряду пари атомів розташовані в порядку від ковалентно неполярного, ковалентно полярного, йонного хімічного зв'язку:         (3 б.)

 а) Cl—Cl, K—Cl, Н—Cl    б) Cl—Cl, Н—Cl, K—Cl   в) K—Cl, Cl—Cl, Н—Cl

 

VI. Рефлексивно-оцінювальний етап.

  1. Перегляд відео «Як сполучаються атоми» ( Слайд 21)
  2. Узагальнювальна бесіда.
  • Які види зв’язку ви знаєте? 
  • Що таке йонний зв'язок?
  • Між якими атомами він існує?
  • Який зв'язок називається ковалентно полярним?
  • Який зв'язок називається ковалентно неполярним?
  • Від чого залежить електонегативність атома?

 

 

 

  1. Заповнення анкети  (Слайд 22).

Учням пропонується залишити на парті квадрат відповідного кольору в залежності від засвоєння знань з даної теми та заповнити анкету.

Анкета-рефлексія

 

Підкреслити необхідно

На уроці працював(ла)

Активно/Пасивно

Своєю робото на уроці я задоволений (на)

Задоволений/ Не задоволений

Урок здався мені

Коротким/Довгим

За урок я

Не втомився/Втомився

Мій настрій

Покращився/погіршився

Матеріали уроку були мені

Зрозумілим/Незрозумілим

Цікавим/Нудним

Легким/Важким

4 . Оцінювання навчальних досягнень учнів. (Слайд 23).

VIІ. Домашнє завдання. (Слайд 24)

  1. Опрацювати параграф, відповісти на запитання.
  2. Намалювати малюнок в стилі коміксів, який пояснює процес утворення йонного хімічного зв‘язку.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Совпель Ольга Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
15 листопада 2021
Переглядів
3572
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку