План-конспект уроку. Урок №52.
Тема. Додавання і віднімання чисел в межах 10. Задачі. Порівняння чисел.
Мета: продовжувати формувати поняття «задача», вчити виділяти складові задачі (умова, запитання) та визначати головні слова в задачі, удосконалювати навички швидко обчислювати в межах вивчених таблиць; формувати вміння порівнювати числа та числа з виразом, креслити відрізки, складати задачі за малюнком і розв'язувати їх; розвивати графічні навички, логічне мислення; виховувати інтерес до навчання, зацікавленість у співпраці з однокласниками, старанність, охайність.
Обладнання: набір математичних матеріалів (геометричні фігури, зразки каліграфічного написання цифр), картки для парної роботи (ілюстрації до задач), телевізор, ноутбук, відеозаписи, набір цеглинок.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Ви тихенько поверніться
Щиро гостям посміхніться.
- Сьогодні до нас завітали гості, давайте скажемо їм « Доброго дня»!
- Коли ми кажемо « Доброго дня», ми зичимо здоров’я та миру рідним, близьким та знайомим і незнайомим людям. Як приємно казати ці слова і як приємно їх почути.
Вправа « Корзинка очікуваннь»
- Діти, я рада вас вітати на нашому уроці математики.
- Діти, яким повинен бути наш урок? (Веселим, цікавим)
- А які повинні бути учні на уроці?(Уважними, розумними, активними, організованими).
- Сподіваюся, що саме такими ви будете на уроці.
- Як називаються компоненти при дії додавання?
- Як називаються компоненти при дії віднімання?
- Про що нам говорить переставний закон додавання?
- Як називаються сусіди числа?
- Назвати сусідів чисел… (слайд 2)
- Прочитайте вирази різними способами. (слайд 3)
- Розв*язання прикладів
Усний рахунок. Розв’язування ланцюжка прикладів. (слайд 4)
- Робота над усними задачами.
Веселі задачі ( слайди 5 -7)
У живім куточку в школі
є 8 рибок у воді.
Ще одну додасть Микола.
Скільки буде риб тоді
- Прочитайте ребус і скажіть за допомогою якої цифри його склали. (Слайд 9)
- Де ще ми зустрічаємо число 7? (Відповіді дітей).
- Число 7 магічне. Воно взаємодієі з природою та являє собою 7 днів тижня, 7 чудес світу, 7 кольорів веселки.
4. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 7 (слайд 10)
- На що схожа цифра 7?
- Дайте характеристику числу 7.
Цифра 7 складається з 3х елементів: хвилястої лінії, великої й малої палички.
- Письмо у «повітрі».
- Написання цифри 7 у зошиті.
5. Математичний диктант. (слайд 11)
- Сума чисел 7 і 3.
- Число 2 збільшити на 4.
- Число 10 зменшити на 3
- Число 7 зменшити на 2
- Число 5 збільшити на 3
- Різниця чисел 10 і 5
1. Усвідомлення поняття «задача» (слайд 12)
Робота за малюнком
-Послухайте текст задачі, доповніть відповідними числами або словами.
У Марійки було … горщиків з квітами. Вона полила … горщики. Скільки горщиків ……. полити?
- Що відомо у задачі. Як називають частину тексту, де йдеться про відоме?
- Перекажіть умову.
- Відшукайте запитання. Перекажіть його.
- Цей текст – задача. Вона складається з умови і запитання.
2. Повторення складових частин задачі за опорною схемою. (слайд 13)
3. Робота з підручником ст.55 ( слайд 14)
Визначення головних слів у задачі (с.55, завдання 1,2)
- Якого кольору автомобілі у лисенят?
- Скільки синіх?
- Скільки червоних?
- Що запитується в задачі?
- Визначте головні слова.
- Що означає число 5?
- Що означає «всього»?
- Якою дією розв’яжемо задачу?
*) Усне розв’язування задачі.
5+4=9 (ав.)
Відповідь: всього 9 автомобілів.
Слайд3. Мама спекла 9 ватрушок. За сніданком з’їли 3 ватрушки. Скільки ватрушок залишилося?
- Що зробила мама?
- Скільки мама спекла ватрушок?
- Скільки з’їли за сніданком?
- Яке запитання задачі?
- Що позначає число 9? 3?
- Якою дією розв’яжемо задачу?
4) Розв’язування задачі. Запис її в зошит.
9-3=6 (в.)
4. Фізкультхвилинка для очей ( Слайд 15)
1. Удосконалення обчислювальних навичок (слайд 16)
Робота з підручником (с.55, завдання №3) (Розв’язання і запис прикладів у зошит.)
2. Формування вміння порівнювати числа, число та вираз (завдання №4) Уточнення. Під час порівняння числа та виразу потрібно обчислити значення виразу, а потім порівняти два числа.
3. Розвиток графічних навичок (завдання №5)
1) Креслення відрізків з виконанням завдання. Уточнення поняття «на … довший»
6 . Робота в парі. Складання задач за малюнками. (слайд 17)
5. Робота з геометричним матеріалом (слайд 18)
VI. Заключна частина. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон»
- Із чого складається задача?
- У якій частині задачі описується, що відомо?
- Чи може бути задача без запитання?
- Чи може бути задача без умови?
- Які завдання ви виконали легко?
- Що Вам далося складніше?
2. Створення вежі настрою та успіху (слайд 19).
- Якщо Вам на уроці було легко і цікаво візьміть зелену цеглинку, якщо виникали труднощі, то жовту цеглинку, якщо взагалі складно, то червону цеглинку.
І разом з вами побудуємо вежу настрою та успіху.
3. Додаткове завдання. Вправа «Повтори» ( слайди 20- 25)
Діти дивляться на фігуру, побудовану з цеглинок протягом 10 секунд. Далі картинку прибирає вчитель, діти намагаються її повторити. Потім перевіряють свою роботу.