Урок ."Досліджуємо довкілля за допомогою органів чуття".

Про матеріал
Дати поняття про органи, за допомогою яких людина пізнає навколишній світ; розвивати зацікавленість процесом пізнання себе та своїх можливостей; виховувати дбайливе ставлення до органів чуття, розвивати мовлення; розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку.
Перегляд файлу

Тема: Досліджуємо довкілля за допомогою органів чуття. Правила безпеки та гігієни організму.

Мета: дати поняття про органи, за допомогою яких людина пізнає навколишній світ; розвивати зацікавленість процесом пізнання себе та своїх можливостей; виховувати дбайливе ставлення до органів чуття, розвивати мовлення; розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку.
Обладнання: таблиці, презентація, лимон , освіжувач повітря,спів пташки, мультфільм.

Перебіг уроку

І. Організаційна частина.

Ранкова зустріч «Що ти побачив дорогою до школи?»
Ранкова зустріч: Слайд№2

Встаньте, дітки, всі рівненько.

Посміхніться всі до мене, Посміхніться і до себе.

Станем дружно всі у коло. Тихо ходимо навколо. Вгору тягнемось усі,

Мов трава в дрібній росі. Потім легко всі присіли, Наче ноги заболіли.

Потім встали, руки в боки І зробили два підскоки. Ніжками топ-топ-топ.

Та й почнемо наш урок.
Вушка прислухайтесь, Очки - придивляйтесь, Носик – глибше дихай,

Ротик – посміхнись. Спинки – розправляйтесь, Ручки – піднімайтесь.

Нумо до роботи Дружно всі взялись!

…………………………………………………………………………………….

II. Актуалізація знань Слайд№3-4
Фенологічні спостереження.

– Яка зараз пора року?

– Назвіть осінні місяці.

– Який зараз місяць?

– Яке сьогодні небо?

-Що таке довкілля? Назвіть довкілля шкільного подвір’я.
Слайд№5-8
-Які предмети живої природи ви знаєте? -Назвіть предмети неживої природи.

                                                           У довкіллі існують:

Предмети живої природи           Предмети неживої природи         Рукотворні предмети

 

люди             народжуються                          Сонце                                   будівлі меблі

рослини        дихають                                    вода                                       одяг взуття  

тварини        живляться                                 повітря                                  транспорт

мікроби        ростуть                                      Земля                                    побутова техніка і т.д.

                      розмножуються

                      вмирають
-Яка між ними різниця?
Вправа (розпізнавання природних і рукотворних тіл)
1-ша група має плеснути в долоні, коли називатимуть предмети живої природи;
2-га група має плеснути в долоні, коли називатимуть предмети неживої природи;
3-я група має плеснути в долоні, коли називатимуть рукотворні предмети
  Слайд 9
 

III. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.  Слайд№11
Сьогодні ви станете дослідниками . А вони  люблять не тільки спостерігати і ставити запитання, а й проводити експерименти. Тому пропоную  провести кілька експериментів.
Проведення експерименту №1

Заплющте долонями очі.Чи бачите ви дерево, ніжне зелене листячко?

Розплющте очі. А тепер?

 Що вам допомогло  побачити красу довкілля?

Чи складно жити людям, які втратили зір?

Чи щасливі люди, які втратили зір?

Висновок: Очі – помічники, за допомогою яких ви бачите навколишній світ. За допомогою очей можна розрізняти предмети, їх колір, форму. Бережіть очі – це чудовий дарунок природи.
Слайд№12-13 За допомогою очей ми сприймаємо:колір і кількість

  форму розмір.
Що не так? Звук барабана ми не бачимо, а  чуємо


.Проведення експерименту №2. Слайд№14 -16
Добре слово, рідну мову, Пісню, музику чудову,
Спів пташок в гаю далекім І прощальний крик лелеки.
Дзюркіт рік, джерел, струмочків, Шелест восени листочків,
Ніжну колискову мами, Все це чуємо …

Вчитель: Затисніть долонями вуха. ( тихо звучить музика) . Тепер опустіть руки.
Що відбулося? Чому? Як ви почували себе в той час, коли нічого не було чути?
Висновок: Вуха – помічники. За допомогою вух ми чуємо усі звуки, якими сповнений світ. Це і мова інших людей, і чудові звуки музики, шум вітру, дзюрчання струмка. Важко жити глухій людині. Бережіть вуха від пошкоджень і сильних звуків. Тому і на уроці не галасуємо, коли хочете дати відповідь піднімаємо руку. На перерві розмовляємо спокійно, граємо, відпочиваємо, не кричимо.
Що не так?

……………………………………………………………………………………
Проведення експерименту  №3. Слайд№17- 19

Сопе, хропе, часом чхає,Сюди-туди зазирає,
На морозі замерзає, Бо одежини не має.

Закрийте очі долонями. ( вчитель розпилює дезодорант).Відкрийте очі.
Що змінилося? Що ви відчули?. Вам допомогли очі? Для чого людині ніс?Чи всі приємні запахи у довкіллі? Чи нюхають, перш ніж їсти, страву ваші домашні тваринки?
Висновок: Ніс – помічник, який допомагає визначати різні запахи.
Що не так?

Проведення експерименту  №4. Слайд№20 -22

Вчитель: Скуштуйте шматочок лимона, а потім груші.

Що відчули?За допомогою чого розрізнили? Який помічник допоміг?
Висновок: Язик – помічник, який відчуває смак.


Проведення експерименту  №5 Слайд№23-25

Вчитель:. Що тверде, а що м’якеньке,Що шорстке, а що гладеньке,
Що нас коле, що щипає,А що холодом проймає.Що пече, що ніжно гріє
Наша ручка розуміє.І який пухнастий котикДізнаємось ми на…

Закрийте очі. Серед предметів, які лежать у вас на парті відшукайте олівець. Відкрийте очі.Як ви шукали потрібний предмет?Який помічник вам допоміг?
Висновок: Шкіра – помічник, за допомогою якого ми визначаємо який предмет: твердий чи м'який, шорсткий чи гладкий, його форму, розмір, матеріал з якого він виготовлений. Шкіра попереджає про небезпеку, подає сигнал, тому бережіть її від пошкоджень. Коли зачиняєте двері бережіть пальці, щоб не вдарити.
                                               Слайд№26
Для чого людині потрібні очі?
    Навіщо людині вуха?
    Для чого людині ніс?
    Навіщо людині язик?
    Навіщо людині руки?
Наші помічники 1.Органи зору – очі          2. Органи слуху – вуха
3.Орган нюху – ніс                                     4.Орган смаку – язик                                                      5.Орган дотику -руки

IV.Закріплення вивченого
1.Робота у зошиті  с.33
Слайд №26
2.Дидактична гра « Який з помічників найголовніший?»

Хто з вас  вважає, що найголовніший помічник у людини зір?
нюх? Слух?  Вуха?  Язик?  дотик,  руки.?

 Врешті – решт у класі залишається хоча б одна дитина, яка доводить усім, що усі помічники є головними.

Висновок:Ми з’ясували, що всі помічники необхідні людині, тому їх треба берегти, доглядати за ними. Якщо людина збереже себе, то збереже своїх помічників. Тому можна сказати, що діє закон збереження у довкіллі.
3. Слухання й обговорення оповідання «Хто з помічників найголовніший»
ХТО З ПОМІЧНИКІВ НАЙГОЛОВНІШИЙ?

Одного разу між помічниками людини виникла суперечка. Кожен з них вважав себе найголовнішим. Вуха сказали: „ Ми найголовніші, бо без нас людина нічого не почує. Вовк буде вити, а вона буде спокійно йти, і вовк наздожене її ” . Очі сказали: „ Людина обернеться, побачить вовка і втече. А якщо нас не буде, то вона хоч і почує вовка, та не буде бачити, куди їй втікати ” . А язик і собі: „ Без мене людина не зможе закричати і налякати вовка. Або покликати на допомогу. Загине людина разом з очима і вухами ” . А руки і собі мовили: „ Без мене людина не зможе боронитись. І всі загинуть без мене ” . Задумались помічники та вирішили, що всі вони необхідні людині. Всі вони бережуть людину, а людина береже їх і так разом вони живуть.
Висновок : всі органи  необхідні людині.
                                                                                                                                    

 4.  Дайте відповідь на запитання:

1 група

  • Як відрізнити у темряві яблуко від помідора? Який помічник допоміг це зробити?

2 група

  • Чи тверда вода в річці? Який помічник допоміг це визначити?

3 група

  • Який колір неба? Який помічник допоміг це визначити?

4 група

  • Чи солодкий у склянці напій? Який помічник допоміг це визначити?

5 група

  • Як співає соловейко ? Який помічник допоміг це визначити?

6 група

  • Скільки буде 2+3 ?  Який помічник допоміг це визначити?

 

V.Підсумок уроку. Рефлексія.

– Із чим ми познайомилися на уроці?

– Назвіть органи чуття.

– Як саме вони нам допомагають?

– Про що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Валеріївна Катерина
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 січня 2021
Переглядів
4406
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку