Оксана Стефюк
Урок математики у 4 класі
«Екологічна мандрівка»
із застосуванням інтегральної технології (міжпредметні зв’язки)
Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язуання задач.
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання
багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі;
- розвивати мислення, математичну пильність, аналітичні здібності, творче мислення;
- виховувати любов до природи рідного краю та бережне ставлення до її багатств;
- формувати математичну та екологічну компетентність.
Обладнання: таблиця, індивідуальні картки, ілюстративний матеріал, мультимедійна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Девіз уроку:
Математику цікаво вивчати,
Коли зможемо ми поєднати
Як навколишній світ пізнавати,
Щоб шкоди не завдавати.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель:
Вправа «Очікування» (Діти озвучують свої очікування від уроку)
(Впродовж уроку на дошці фіксуються кількість завдань щодо екологічних проблем Флори, Фауни, води, повітря, ґрунту, які позначені відповідними сигнальними знаками)
IIІ. Актуалізація опорних знань
1. Числовий диктант
Учитель:
2. Усний рахунок
4. Лось чує нюхом мисливця на відстані 500 м, а на слух — удвічі далі. На якій відстані лосі, чує пухом мисливця? (500 х 2 = 1000 м)
3.Індивідуальні завдання ( біля дошки)
За кожне правильно виконане завдання отримують букву ключового слова.
15км 035м = 15 035 м 7т 96кг = 7 096 кг
6ц 8кг = 608 кг 3 доби = 24 год
180с = 3 хв ( ФЛОРА)
26км 306м = 26 306 м 4т 3кг = 4003 кг
9ц 51кг = 951 кг 4 доби = 96 год
120хв = 3 год ( ФАУНА)
4. Фронтальна робота
1в. Х + 430 = 1 780 (Відповідь - 1350)
Цікавий факт:
Найстаріше дерево України - 1350 річний дуб - росте на півночі Рівненщини.
2в. 2 890 – х = 2 570 (Відповідь - 320)
Цікавий факт:
Чисельність зубрів в Україні близько 320.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні ми навчимося письмово додавати та віднімати багатоцифрові числа. Розвиватимемо вміння розв’язувати задачі природничого змісту.
IІІ. Вивчення нового матеріалу
Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконується так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.
За кожне правильно розв’язане завдання висвітлюється цифра у записі числа.
Зашифроване число – 2061 – висота Говерли.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Творча робота.
Об’єднатися у групи за предметами (рослина, тварина, вода, ґрунт, повітряна кулька).
Озвучити екологічну проблему. Показати пантоміму.
Робота в парах.
53 975 + 9 482 = 63 457
27 303 - 25 193 = 2 110
У Карпатському біосферному заповіднику росте 2110 видів квіткових рослин.
26 485 + 8 623 = 35 108
36 839 – 32 456 = 4 383
Загальна кількість зареєстрованих видів фауни Карпатського біосферного заповідника на сьогодні становить 4383 види.
37 672 + 6 454 = 44 126
45 969 – 41 882 = 4087
4087 т шкідливих речовин за 1 рік становлять викиди в повітря внаслідок різних видів діяльності.
48 365 + 8 764 = 57 129
21 097 - 19 132 = 1 965
У 1 965 році створено велике водосховище поблизу Бурштина ( на території Івано-Франківської області)
ІV. Розвиток математичних знань
Зараз загальна площа Карпатського біосферного заповідника становить 53630 га. Згідно з функціональним зонуванням території біосферного заповідника площа заповідної зони становить 16505 га Скільки площі відведено на інші зони?
53 630 – 16 505 = 37 125(га)
Додаткова інформація: площа зони регульованого заповідного режиму - 3268,0 га, буферної зони - 15047,0 га, зони антропогенних ландшафтів - 18810,0 га.
2. Робота над задачею № 392
— Розгляньте скорочений запис задачі:
Було — ?
Вивезли — 7250 кг
Залишилося — ?, на 3240 кг менше, ніж вивезли
— Складемо план розв'язування задачі.
1) Скільки кілограмів картоплі залишилося в овочесховищі?
2) Скільки кілограмів картоплі було в овочесховищі?
Учні з високим і достатнім рівнем знань розв'язують задачу складанням виразу: (7250 + (7250 - 3240) = 11260 (кг))
Учні з середнім і початковим рівнем знань записують розв'язання окремими діями з поясненням.
- Чому ця задача є актуальною щодо теми нашого уроку?
- Яким чином удобрюють ґрунт для посадки картоплі?
- Використання яких добрив є шкідливим, а яких корисним?
V . Підсумок уроку
Рефлексія
Задумайся, затамувавши подих,
Збиваючи з шовкових трав росу,
Крім доброти, дарує нам природа
Себе й свою немеркнучу красу.
V. Домашнє завдання
Знайти цікаві факти про проблеми екології та шляхи боротьби з ними. Записати дані за допомогою багацифрових чисел.