Урок "Форми, вид, часи дієслова. Тренувальні вправи." (конспект уроку з української мови для 7 класу)

Про матеріал

Урок містить тренувальні вправи на повторення про загальні ознаки дієслова та його форми, про категорії виду та часу. Різноманітні прийоми та форми роботи спонукатимуть школяра до інтесивної роботи, розвиватимуть творчі здібності.

Перегляд файлу

Українська мова

             7 клас                                 

ТЕМА.  Форми , вид, часи   дієслова. Тренувальні вправи.

Мета:  узагальнити і систематизувати знання учнів  про форми дієслова та граматичні категорії дієслів – вид та час,  правильно визначати граматичні категорії дієслова;

розвивати  навики аналізу, аналітичного мислення, вміння робити висновки;

виховувати інтерес  та любов до вишиванки .

Тип уроку: узагальнення і  систематизація знань.

Обладнання : картки,  мультимедійний  супровід,  вишиті  рушники  та  серветки.

 

Вишиванки, вишиванки, вишиванки,

Всі ви різні, як доля людськая.

Всю чарівність й красу зберегли

Українського рідного краю.

             С. Новосад

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент

Доброго ранку, діти. Рада вас бачити. Посміхніться. Зніміть посмішку долонею зі свого обличчя і киньте  сусідові.

Якою була перерва?  З яким настроєм ви прийшли на урок? Яка обстановка повинна бути зараз? Гаразд. Дякую за щирі відповіді.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні  буде трішки незвичний урок.  До нас завітали гості. Зараз я запрошую молоду пані, яка стверджує, що має  10 дітей і 4 ви добре уже  знаєте, а нещодавно ви зустріли і почали дружити ще з одним її дитям. Як ви думаєте, хто ця пані?.... Вона має до вас запитання.  Прошу.

   А кого з моїх дітей ви знаєте? З ким познайомилися недавно?

 

 Вона впевнена,що ви можете їй багато  розповісти про дружбу з її дітьми, але     прагне дізнатися про доньку.

 

Чим особлива моя донька?  Що має такого, чого не мають інші діти?

Тепер  вона називатиме речення, а ви допоможіть розташувати дітей.

 

Дівчина вишиває собі весільний рушник.

Вона використовує  одну нитку- червону.

Дякую. Присідайте і поспостерігайте як діти потоваришували з вашою донькою.

 

Діти, повторімо про дієслово,  використовуючи  картку-памяті .

«Мозкова атака»

Дієслово-це самостійна частина мови- так

Дієслово відповідає  на питання що роблю?-так

Дієслово має відмінки-ні

Дієслово має два часи –ні

Дієслово у реченні є присудком-так

Дієслово може бути підметом-так

Дієслово має доконаний вид-так

Дієслово з часткою не завжди пишеться разо-ні

Дієслово змінюється з особами –так

Дієслово ніколи не буває підметом –ні

Дієслово доконаного виду означає завершену дію –так

Дієслово у минулому часі має всі особові форми-ні

Дієприкметник –це форма дієслова-так

Дієприслівник змінюється за родами-ні

Дієслово має три форми-ні

Дієслово у майбутньому часі має дві форми –так

 

Перевірка д/з

 

  1. Оголошення теми та мети уроку

Відгадування теми -  кожен  учень у портфелі  знаходить  геометричну  фігуру  і  складає  тему  уроку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тлумачення епіграфа - яких кольорів ви найбільше згадуватимете?

«Наплічник  з  притчами»  Похожее изображение

Нині  із  наплічника  ми  довідаємося  притчу,  після чого вам слід  скласти  поради  подрузі  чи  приятелю,  використовуючи  дієслова теперішнього  часу.

Коли я був маленьким, моя мати багато вишивала. Я сідав біля неї і запитував, що вона робить. Вона відповідала: "Вишиваю".Я спостерігав за маминою роботою знизу, з місця, яке було нижчим від того, де сиділа мама, тому я завжди скаржився, що з мого місця те,що вона вишиває, здається дуже розмитим і незрозумілим. Вона мені посміхалась, дивилася вниз і лагідно говорила:
-Синку, йди надвір і трішки побався, а коли я закінчу вишивку, то посаджу тебе собі на коліна і покажу вишивку звідти, звідки її бачу я.
Я запитував себе, чому вона інколи використовує нитки темних кольорів і чому малюнок здається мені таким безладним звідти, де сиджу я.
Через деякий час мама покликала мене:
-Синку, ходи до мене на коліна.
Я негайно прибіг, і був здивований і схвильований, побачивши красиву квітку або прекрасний захід сонця на її вишивці. Я не вірив своїм очам-знизу ж усе виглядало таким розмитим! Тоді мати мені сказала:
-Сину мій, знизу тобі все здавалося розмитим ,бо ти не знав, що вгорі існує план. Є задум, я дотримувалася його. А тепер подивися на вишивку звідти, звідки бачу її я, і знатимеш, що саме я робила.
Дуже часто впродовж років я дивився на Небо і запитував:
-Отче, що Ти робиш?
Він відповідав:
-Я вишиваю твоє життя.
І тоді я запитував:
-Але у ньому все так заплутано, все хаотично. Нитки здаються такими темними, чому вони не яскравіші?
Отець відповідав мені:
-Дитино моя, займайся своєю працею, а я робитиму свою, та одного разу візьму тебе на небо, посаджу на коліна, і тоді ти побачиш увесь план з моєї висоти. Тоді ти й зрозумієш...

Запис очікувань на листках –рушничках – пояснення.

 

Картинки по запросу вишиті рушники

Поговоримо про форми дієслова, скільки їх і які?  Відобразімо це на уявному рушничку.

  • Вправа з  ключем - вибіркова  робота         Похожее изображение

Озвучила,  плакати, зв’язаний, усміхаючись, любити, умитий, приїхав, хвилюючись, поблискує, здаватися, пожартувавши, вибирати, всипте, підсолоджений,з’єднавши,знайти, стояла, зроблений, навчатиму, вїхавши, пущений, забувати, бє.

 

    Смеркає, вечоріє, стихло, минулося.

Людина зростає в міру своєї мети

 

«Лінгвістичний театр»

Дивиться  форма дієслова, як інші дієслова змінюються, і каже:

  • Ех ви, хіба ж так треба?
  • А як же?-запитуєдієслово.- Ти навчи мене, покажи.
  • Я б показала,- бідкається дієслово,-  та мені часу бракує.
  • Час ми знайдемо, –обіцяютьдієслова.- Який тобі-теперішній, минулий, майбутній?
  • Давай майбутній,- каже дієслово.-Тільки  про допоміжне дієслово не забувайте.

Дали їй допоміжне дієслово, відмінюється допоміжне дієслово  - тільки закінчення миготять  , а ця форма і літерою не ворухне.  І навіщо їй самій відмінюватися? Вона – така форма, що в неї  й нема часу .

«Реконструкція» - миттєва відповідь

Утворіть інфінітив :  синій, спів, жаль, говір,плач,сирота,журба, червоний, пахне,голос, вигляд, спостереження,сум,вчитель, думка, вишивка, письмо.

Який є вид дієслова?

Розподільний диктант

Здивуватися, зупинити, колихати,сховати, остерігати, стримувати, торкнутися, звеселити, вражати, торкатися, унеможливити, світити,дихати,дістати.

Підкреслити  другу  букву  -  в океані рідного народу відкривай     духовні острови

 

«Впіймай  дієслово»

Похожее изображение

(музична пауза  дівчинка на бандурі  виконує пісню «Вишиванка»)

Вишивала, брала,

рвалась,слалась,

встану,подарую,сердься,  будеш носити.

«Редактор»

Побудемо редакторами.  Наш вибагливий і уважний молодий чоловік  завітав до крамниці «Вишиванка».  Що він там помітив таког, що йому не сподобалося?

Пяльця,  голочьки,  Гривня, сорочька, серветка, мережка.

 

Творче конструювання

(від складеної форми майбутнього  часу утворити складну)

Будеш вишивати

Будуть гаптувати

Будемо шити

Фразеологічна пятихвилинка

 

Похожее изображение Водити  за  ніс  - обдурювати

Пояснювальна робота

Виписати з речень дієслово, визначити його час, особу, число , вид

У вишивці  майстрині відбивали свої мрії.  Узори виробів розповідають нам про думки,почуття і страждання . Головним одягом  людини була і залишається сорочка.

 

Загадка:  назвіть дієслово мин.час, яке співзвучне  з іменником   НІС

Допомога Валентину

Незнюнехочу нехтую

Гра «Хто більше» (додати  префікси)

Шити

Дивитися

 

Тестові завдання

  1. Дієслово має такі форми:
  2. У майбутньому часі є дві форми:
  3. У якому реченні вжито дієслово у 2-ій особі однини тепер. часу

А. Красо вишиванко, милуй око людське!

Б.Натруджені мамині руки вправно вишивали.

В.Сорочечко-вишиванко, ти ряснієш барвами.

4.У якому рядку всі дієслова вжито у минулому часі?

А.Знайшов, злетіло,кричу.

Б. Вирізала, вишивала, гаптували

В. Кинув, закохався, вишив.

5.Дієслово у реченні виступає…

6.Установіть відповідність

1. слухаєш

2. вишивають

3.заперечуєте

4.жаліють

5. йду

А. перша особа множини

Б.друга особа однини

В.третя особа множини,

Г.друга особа множини

Д.перша  особа однини,

Е.третя особа однини

 

 

 

 

 

 

Аналіз очікувань  з  рушничків.

Оцінювання  та коментар

« Незакінчене речення»:

Я  зумів…

Я зрозумів….

Мені вдалося…

Д/з: повторити про часи, вид та форми дієслова;

скласти і записати розповідь про вишиту річ, яка є вдома, виписати дієслова, визначити час

Дякую всім за старанну працю на уроці, за щирість, за активність. Діти, вам дарую символічний рушник  як пам'ять про нинішній урок із словами:

Друзі! Летить невпинно час,

І сторінки історія все пише.

Можливо, там згадають  і про нас,

І кожний, впевнена, свій слід залише.

Навчаючись,духовно ви зростіть,

Нехай лише на благо діє слово

У памяті  найкраще збережіть 

А в серці – рідну материнську мову

 

Тестові завдання

  1. Дієслово має такі форми:
  2.  У майбутньому часі є дві форми:
  3.  У якому реченні вжито дієслово у 2-ій особі однини теперішнього часу
    • а) Красо вишиванко, милуй око людське!
    • б) Натруджені мамині руки вправно вишивали.
    • в) Сорочечко-вишиванко, ти ряснієш барвами.

 

4.У якому рядку всі дієслова вжито у минулому часі?

  • а) Знайшов, злетіло, кричу.
  • б) Вирізала, вишивала, гаптували
  • в) Кинув, закохався, вишив.

 

5.  Дієслово у реченні виступає…

 

6. Установіть відповідність

 

   1. слухаєш

   2. вишивають

   3. заперечуєте

   4. жаліє

   5. йду

 

     А. перша особа множини

     Б. друга особа однини

     В. третя особа множини,

     Г. друга особа множини

     Д. перша  особа однини

     Е. третя особа однини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестові завдання

1.      Дієслово має такі форми:

2.     У майбутньому часі є дві форми:

3.     У якому реченні вжито дієслово у 2-ій особі однини теперішнього часу

  • а) Красо вишиванко, милуй око людське!
  • б) Натруджені мамині руки вправно вишивали.
  • в) Сорочечко-вишиванко, ти ряснієш барвами.

 

4.У якому рядку всі дієслова вжито у минулому часі?

  • а) Знайшов, злетіло, кричу.
  • б) Вирізала, вишивала, гаптували
  • в) Кинув, закохався, вишив.

 

5.  Дієслово у реченні виступає…

 

6. Установіть відповідність

 

   1. слухаєш

   2. вишивають

   3. заперечуєте

   4. жаліє

   5. йду

 

     А. перша особа множини

     Б. друга особа однини

     В. третя особа множини,

     Г. друга особа множини

     Д. перша  особа однини

     Е. третя особа однини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Голуб Н.Б., Шелехова Г.Н., Новосьолова В.Н., Ярмолюк А.В.)
Додано
24 січня 2018
Переглядів
17095
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку