Конспект уроку з математики для 4 класу на тему : " Узагальнення знань про багатоцифрові числа , дроби. Розв'язування задач " . Урок відповідає підручнику Л.Г.Петерсон " Математика 4 клас " ( за програмою " Росток " ). Містить цікаві ігри, завдання , побудований у формі гри " Пошук скарбу " .
Тема : Урок – гра « Математичний скарб » . ( 4 клас )
Узагальнення знань про багатоцифрові числа, дроби.
Розв` язування задач .
Мета : Узагальнити знання дітей про додавання , віднімання
натуральних та дробових чисел , множення та ділення
багатоцифрових чисел .
Розвивати обчислювальні навички учнів, вміння розв` язувати
текстові задачі різних видів .
Виховувати культуру математичних записів , розуміння цінності
знань в житті .
Обладнання : картки для самостійної та групової роботи , усного
рахунку , ілюстрації .
Тип уроку : урок – гра
Хід уроку
І . Організація класу до уроку .
Урок розпочався!
До праці мерщій!
Усі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
І І. Оголошення теми уроку .
- Сьогодні на уроці я пропоную вам знайти скарб , але не простий , а математичний . А для цього треба проявити наполегливість та уважність .
ІІІ . Гра « В пошуках скарбу »
1. Зупинка « Шифрувальна »
- Мені до рук випадково потрапила карта . В ній вказано маршрут знаходження скарбу , а також скільки треба пройти кроків до наступної зупинки . Але я не можу записати ці числа . Допоможете ?
Каліграфічна хвилинка ( один учень працює біля дошки )
63009 000005 7000075000 1000000030
Математичний диктант
- Знайди 7 % від 63 ;
- 9 % від 8100 ;
- знайди число, якщо 9 його дорівнює 540 ;
- знайди число, якщо 30 % його дорівнює 300 .
2. Зупинка « Рахункова » ( Усний рахунок )
- Куди нам рухатися далі дасть підказку ось ця стрічка . Вона підкаже , на якому материку схований скарб .
+ 170 + 250 + 40 * 10
630
: 4 - 140 : 5
Відповіді :
20 – Африка ; 21 – Північна Америка ; 700 - Євразія .
3. Зупинка « Задачна »
- Нам треба буде подолати 942 км . За перший день ми зможемо пройти 2 усього шляху , другого дня - 1 частину того , що
6 4
залишилося . Скільки км нам треба пройти другого дня ?
4. Зупинка « Транспортна »
- Наш шлях дуже далекий . Тому далі будемо подорожувати транспортом . А яким , дізнаєтесь, коли розв`яжете наступне завдання .
( приклади в групах - з точок утворюють корабель )
Фізкультхвилинка
5. Зупинка « З другом в парі по вузькій стежині йду »
А далі ми висаджуємось на сушу . Чим ближче до скарбу, тим шлях стає важчим . І ось він перетворюється на вузьку стежинку , по якій можна йти тільки вдвох . ( Робота в парі )
- Порахуйте, о котрій годині ми будемо на тому місці, де треба шукати скарб, якщо вийшли о 7 год 45 хв і були в дорозі 10 год 43 хв.
6. Зупинка « Здійснення мрій »
- А далі стежка переходить у непрохідні хащі і дістатися сюди можна тільки одному , і тільки най сміливішому .
( самостійна робота по варіантах )
1 в . 2 в.
( 5 - х ) + 4 = 8 6 - ( х - 2 ) = 3
- І ось ми вже на вершині . Спробуємо відкрити скриньку зі скарбом . А відкрити її зможе тільки той , хто має відповіді у рівнянні. Які співпадають з відповідями на скриньці . ( У скриньці текст : Знання - найбільший скарб )
- Ось ми і знайшли скарб. Дісталися до вершини .
Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин
Математику збагнути мусиш тонко до глибин.
IV . Повернення додому
- А додому ми будемо повертатися літаком . А наскільки швидко ми це зробимо , ви дізнаєтесь, коли розв` яжете наступні задачі .
-За 18 год ми дісталися до скарбу , долаючи шлях зі швидкістю
25 км / год . Скільки годин потрібно нам на зворотній шлях, якщо ми зменшимо швидкість на 10 км / год ?
На пошуки скарбу одна команда припливла на 7 кораблях, а друга на 9 кораблях , причому членів другої команди було на 90 осіб більше, ніж у першій команді . Скільки місць було в одному човні ?
V. Підсумок уроку . Домашнє завдання.
-Який скарб найцінніший ?
Урок розпочався!
- До праці мерщій!
Усі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
Скільки разів за тиждень стрілка годинника проходить через цифру 6 ?
Що дорожче: кілограм однокопієчних монет чи пів кілограма двокопієчних монет?
Якщо об 11 годині йде дощ, чи можлива через 48 годин сонячна погода ?
Вгадай фігуру: 3 сторони, 3 вершини, 3 кути, 1 з яких прямий.
Скільки десятків у тисячі ?
Через 5 років Женя буде старший удвічі, ніж зараз. Скільки йому років зараз ?
Назвати всі двоцифрові числа, кожне з яких ділилось би одночасно на 2 і на 5.
Лимон дорожче яблука в 3 рази. Що дорожче: 15 яблук чи 5 лимонів?
Добуток яких одноцифрових чисел дорівнює 7?
Які з даних назв: точка, трикутник, метр, квадрат, довжина відрізка, круг – не є назвами геометричних фігур?
2.
Якою спільною назвою можна об'єднати слова: дециметр, сантиметр, кілометр, міліметр?
При якій умові з двох трикутників можна скласти чотирикутник?
З паперу вирізали круг. Як знайти центр цього круга ?
Назвати розряди першого класу.
Назвати перший день січня.
Хто стає вищим, коли сідає?
У якому випадку добуток двох чисел дорівнює одному з множників ?
Не виконуючи записів і не обчислюючи, збільшити 66 на 33.
Назвати “сусідів” числа 499.
Впізнати фігуру: 4 прямі кути, 4 сторони, всі сторони рівні.
3.
У яких випадках добуток двох чисел дорівнює 0 ?
Чи може сума трьох різних чисел дорівнювати 3 ?
Чи правильне висловлювання: квадрат – це прямокутник ?
Назвати найменше двоцифрове число, яке ділиться на 2.
Як швидко вирізати з паперу дві рівні фігури ?
Периметр прямокутника дорівнює 20см. Чи може одна з його сторін дорівнювати 10 см?
Назвати “сусідів” найбільшого круглого трицифрового числа .
До числа 28 назвати найближче кругле число.
Що таке периметр трикутника ?
Сьогодні середа. Який день тижня буде через 5 днів ?
4.
Що більше : п'ять дев’ яток чи вісім п'ятірок ?
Чи може сума трьох чисел дорівнювати 2 ?
Мама купила два десятки яєць. Шість пар яєць вона уже поклала в сумку. Скільки яєць їй ще треба покласти ?
Чи правильне твердження: куб - це квадрат?
Чи завжди правильно, що один з місяців року має 28 днів ?
Яке число( парне чи непарне) одержимо, коли від непарного числа віднімемо непарне ?
На галявині пасеться кілька кіз. У них 16 ніг. Скільки голів у цих кіз ?
Назвати останній день літа.
Скільки місяців мине від початку року до 1 червня ?
Якими одиницями вимірювання довжини можна записати 10см ?
5.
Парне чи непарне число одержимо, коли непарне число помножимо на 2 ?
Назвати число, яке ділиться на 2, на 3, на 6, на 9 ?
У якому випадку добуток чисел дорівнює 1 ?
Скільки днів триває осінь ?
Скільки десятків у 2 сотнях ?
Брат з'їв 10 слив, а сестра – 7. скільки слив з'їла їхня бабуся ?
У скільки разів 45 більше, ніж 9 ?
Із скількох відрізків складається восьмикутник ?
Скільки кілограмів становить 5 центнерів ?
Скільки хвилин триває урок ?
6.
Як називаються компоненти дії множення ?
О котрій годині починається велика перерва ?
Скільки букв в українському алфавіті ?
Оленка живе у будинку № 56. Під якими номерами будуть сусідні будинки ?
Що більше: 5 м чи 400 см ?
Як порівняти числа ?
Яку дію потрібно виконати, щоб збільшити число у 10 разів ?
Що означає “ помножити на 100 ?
Що означає “ знайти третину числа “ ?
Що означає розв'язати рівняння ?
7.
Який це рівносторонній трикутник ?
Як знайти периметр рівностороннього трикутника ?
За допомогою чого будують коло ?
Скільки в діаметрі радіусів ?
Скільки кілометрів до обласного центру ?
5 століть зберігалася пам'ятка. Скільки років пам'ятці ?
Скільки секунд триває перерва ?
Назвати круглі числа сьомої сотні.
Як знайти довжину ламаної лінії ?
Яка обернена дія до дії множення ?
8.
Який останній день року ?
Скільки кутів у тупокутного трикутника ?
Як залежить вартість від маси ?
Назвати наступне число : 360, 370, 380, ... .
Скільки цифр у номері мобільного телефона ?
Кредит у банку оформили на 36 місяців. Скільки це років ?
Скільки сторінок у книзі, якщо дівчинка прочитала 70 сторінок, а це становить четверту частину ?
Яку дію потрібно виконати, щоб зменшити число у 4 рази ?
Назвати найбільше трицифрове число.
Як звучить переставний закон додавання ?
9.
Коли закінчується весна ?
Скільки днів триває високосний рік ?
Чому дорівнює сума цифр року, коли ви пішли у 1 клас ?
Що спільного у грама, кілограма, центнера і тонни ?
Як знайти невідомий множник ?
Скільки нулів у трьох сотнях ?
Скільки різних цифр потрібно для запису числа 550 ?
У скільки разів радіус менший за діаметр ?
Як дізнатися, у скільки разів одне число менше від другого ?
Скільки днів залишилося до кінця місяця ?
10.
Яку частину від метра становить сантиметр ?
У скільки разів доба триває довше, ніж 4 години ?
Як знайти ділене ?
Чи правильне твердження : добуток може дорівнювати множнику ?
Що одержуємо, коли число множимо на 1 ?
Як зміниться добуток, коли множник збільшуємо у 6 разів ?
Що означає “ знайти чверть числа “ ?
Що більше: третина числа чи його половина ?
На скільки треба помножити 10, щоб одержати 1000 ?
Скільки розрядів у “ класі тисяч “ ?
4 клас
1.
Коли настає доба ?
Коли стрілки годинника утворюють вертикальну пряму ?
Коли стрілки годинника утворюють горизонтальну пряму ?
Назвати геометричну фігуру, яка складається не з прямих ?
Назвати найбільше чотирицифрове число .
Яке число складається із 6 шестірок ?
В якому шестицифровому числі число одиниць класу тисяч на 254 більше, ніж число одиниць класу одиниць ?
Назвати найменшу одиницю довжини ?
Назвати найбільшу одиницю часу.
Скільки днів у грудні ?
2.
Назвати найбільшу одиницю довжини.
Скільки днів тижня починаються літерою "ес" ?
Назвати найменшу одиницю часу.
Назвати найбільшу одиницю міри маси.
Скількома буквами позначається трикутник ?
Хто легший: півень чи гусак, якщо їх маси однакові ?
Які непарні числа можна додати, щоб дістати парне ?
Назвати найменшу одиницю часу.
Яке число ( парне чи непарне ) дістанемо, якщо додамо два парні ?
Назвати найменшу одиницю міри маси.
3.
Який рік почав третє тисячоліття ?
Яким роком закінчилось друге тисячоліття ?
Чи можна продовжити відрізок ?
Котрою по порядку стоїть книга, якщо перед нею 25 книг ?
У якого прямокутника всі сторони рівні ?
Скільки монет по 10 к. містить 1 гривня ?
Чи є круг многокутником ?
Скільки разів треба перерізати ланцюг, щоб одержати 4 куски ?
Учень записав числа від 1 до 10 . Скільки разів йому довелось писати цифру 5 ?
Назвати зимові місяці .
4.
Хто із учнів нашого класу стоїть у списку класного журналу останнім ?
На яку сторону горизонту виходять вікна нашого класу?
Скільки парт у нашому класі ?
Який номер нашої класної кімнати ?
Чи завжди п'ятицифрове число більше від чотирицифрового?
Як звуть маму матусі ?
Скільки цифр на телефонному диску ?
Який предмет у класі нагадує Земну кулю ?
Чи завжди вода прозора ?
Чи завжди батько вищий за сина ?
5.
Чи завжди батько старший за сина ?
Коли при діленні одержуємо 1 ?
Скільки десятків у тисячі ?
В якому місяці найменше днів ?
Назви яких місяців походять від назв дерев ?
Назвати третій місяць року.
Що важче 1 л води чи 1 кг ?
6 полін розпиляли на дві частини кожне. Скільки вийшло частин ?
Скільки годин становлять три доби ?
Чи чорна вода у Чорному морі ?
6.
Скільки пар ніг у сонечка ?
На якій стороні горизонту ми ніколи не бачимо Сонця ?
Які дні тижня починаються літерою “ пе” ?
Куди дме північний вітер ?
Звідки дме східний вітер ?
Скільки днів тижня належать до жіночого роду ?
Назвати середній день тижня ?
Назвати ½ іншим словом.
Скільки сторін у восьмикутника ?
Скільки розрядів у класі?
7.
Якою стоїть парта, якщо вона стоїть друга з кінця ?
Назвати третій палець руки.
Як називається найменший палець руки ?
Якою системою числення ми користуємося ?
Назвати компоненти дії ділення.
Назвати тисячу іншим словом.
Назвати третій розряд.
Яка дія обернена до ділення ?
Що є одиницею вимірювання швидкості ?
Якими одиницями вимірюється відстань?
8.
Яка об'ємна фігура схожа на куб ?
З чого виготовляють папір ?
Яку математичну величину вимірюють квадратами ?
Як називають результат ділення ?
Як з палатки зробити палетку ?
Яка бочка легша: повна чи порожня ?
Скільки сторін у паралелепіпеда ?
Із скількох половинок складається яблуко ?
У річки їх завжди два.... ?
Назвати другий місяць осені.
9.
Скільки планет Сонячної системи ?
Скільки материків на Землі ?
Яка частина тіла людини розв'язує задачі?
Як називається половина діаметра ?
Скільки братів заснували Київ ?
Чого в математиці чотири ?
Із скількох паличок складаються два окремі квадрати ?
Із якого числа можна утворити птаха ?
Скільки нот у музиці ?
Як називають доньку сина ?
10.
В учнів 4 класу 28 вух. Скільки учнів у класі ?
Назвати компоненти дії множення.
Скільки центнерів у 5 тонах ?
Що більше: 3 роки чи 36 місяців ?
Який рік настане через 12 років ?
Якщо до 3 годин додамо 60 хвилин, що одержимо ?
Якщо від зменшуваного відняти від'ємник, що одержимо ?
Що таке пряма лінія ?
Із скількох відрізків складається шестикутник ?
Чому дорівнює сума цифр року , який зараз триває?
Урок - змагання з математики 4 клас
Нестандартний урок математики у 4 класі.
Урок – змагання.
ТЕМА: Подорож по математичному океані.
МЕТА: В ігровій формі закріпити вивчений матеріал. Удосконалювати обчислювальні навички і вміння розв’язувати задачі. Розвивати логічне мислення, кмітливість. Виховувати любов до математики.
Обладнання: вислови вчених про математику, таблиці, картки, малюнок із зображенням океану, якорі.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав
Дітки, сядьте всі зручненько,
Ручки покладіть гарненько,
Бо урок у нас незвичний,
Чарівний, математичний!
Любі діти, сьогодні ми будемо змагатись у плаванні по Математичному океану. Ось перед вами карта цього океану.
А хто знає, як називається змагання на вітрильниках? Так, це регата. Щоб відправитись в подорож, ви маєте підготувати свої кораблі до великого плавання. У нашому змаганні беруть участь дві команди кораблів: “ Кмітливий” та “ Винахідливий”. Кожна команда ( 6 чоловік) має свого капітана. Давайте познайомимося з учасниками команд.
авітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром ∙
.Ми вам раді ,люди добрі,
І вітаєм щиро вас ,
Та запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас .
Девіз уроку:
— Налаштуйтеся на робочий лад, працюємо ми сьогодні під девізом:
Міркуємо — швидко!
Відповідаємо — точно!
Лічимо — вірно!
Пишемо — гарно!
ІІ Мотивація навчальної діяльності .
Метод «Гронування» Стратегія «Мі
3 клас
Тема: закріплення знань з тем «Додавання і віднімання в межах 100; табличні випадки множення та ділення; розв’язування рівнянь та різні види задач.»
Мета: закріплювати уміння в розв’язуванні прикладів на засвоєння таблиць множення і ділення; закріплювати порядок арифметичних дій, вчити знаходити залежність між компонентами і результатами дій, формувати вміння розв’язувати задачі на порівняння, удосконалювати навички побудови геометричних фігур; розвивати логічне мислення, увагу, кмітливість, математичну пам’ять, уяву, фантазію і культуру математичного мовлення; виховувати інтерес до математики, бажання бути активним у процесі навчання ( видумувати, пробувати, творити).
Хід уроку
1. Привітання і організація класу.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»
- Всі готові до уроку?
- Так.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно,
2. Оголошення теми уроку та мотивація.
Сьогодні на наш урок прилетіли Мудра Сова і Розумна Ґава, вони будуть перевіряти набуті вами знання з таких тем, як додавання і віднімання в межах 100, табличні випадки множення і ділення, розв’язування рівнянь, виразів і різних видів задач, побудова геометричних фігур.
3. Закріплення набутих знань.
А) Хвилинка каліграфії
Щоб цифри правильно писати,
З хвилинки каліграфії треба почати!
Цифри пишу рівнесенько,
Щоб було гарнесенько.
Використовуючи цифри 8, 2, 3 записати шість тризначних чисел так, щоб жодна цифра в числі не повторювалася.
283, 238, 823, 832, 328, 382.
Б) Математичний марафон
- Микола з’їв 9 слив
А шестеро Настуся.
Скільки слив з’їла їхня бабуся? (жодної)
- Штанга важить 50 кг і ще стільки ж. Скільки важить її половина? ( 50 кг)
- Чи може сума двох чисел дорівнювати їх добутку? ( 2+ 2 = 2*2)
- По вулиці йдуть 2 тата і 2 сини. Усього троє. Чи може таке бути? ( так: дід, син, онук)
- Назви п’ять днів підряд не називаючи їхні імена ( позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)
- Сім дельфінів пропливли 14 км. Скільки кілометрів проплив кожен дельфін? (14 км)
- Від початку доби хвилинна стрілка зробила 12 повних обертів. Скільки часу пройшло? (12 годин)
В) Казковий квадрат
24
46 10
30
Записати числа в квадратах так, щоб по вертикалі і горизонталі одержати 100.
Г) Математичний диктант ( обчислювальний ланцюжок)
56 поділити на 7 (8); помнож на 4 (32); додай 22 (54); поділи на 6 (9); додай 15 (24); поділи на 8 (3); помнож на 9 (27); додай 9 (36); поділи на 9 (4); помнож на 7 (28); відніми 16 (12); поділи на 6 (2); помнож на 8 (16); поділи на 4 (4). Що вийшло? Відповідь: 4.
Ґ) Геометринка
1 ряд 2 ряд
Довжина прямокутника 4 см, а ширина Довжина прямокутника 6 см, а ширина
складає половину довжини. складає третю частину довжини. Побудуй
Побудуй цей прямокутник, знайди цей прямокутник, знайди його периметр.
його периметр.
а = 4см а = 6см
в = 1/2см в = 1/3см
Р = ? Р = ?
Р = 2* (4+2) = 12см Р = 2* (6+2)= 16см
Д) Математична атака
Вирази № 1 Д// З
К : 8+69, якщо к = 16, 24, 40, 64, то
= 71, 72, 74, 77.
Рівняння № 443 Д//З
1 ряд 1 і 2 рівняння 2 ряд 3 і 4 рівняння
Х = 8 Х= 8 Х = 18 Х = 3
- як знайти невідомий від’ємник; множник; доданок; множник.
Е) Рахівничок
Приклади № 1
Свій приклад не записуєте у зошит. У вас повинно бути 2 стовпика по 3 приклади в кожному. Як виконуємо дії у прикладі якщо є дужки, множення і ділення?
1 ряд 2 ряд
67 + 4 * 6 = 91 83 – 7 * 4 = 55
(82 – 73) * 9 = 81 6 * 9 + 17 = 71
7 * 8 – 17 = 39 32 : 4 + 29 = 37
5 * 7 – 19 = 16 (56 – 48) * 5 = 40
(35 – 26) * 6 = 54 34 + 12 : 2 = 40
84 – 3 * 8 + 29 = 89 75 – 3 * 9 + 27 = 75
27 – 81 : 9 + 82 = 100 90 – 81 : 9 + 19 = 100
Є) Скарбниця задач
!!!4 картки для самостійної роботи
Задача № 444
(зведення числа до одиниці) умова на дошці
Читання задачі
- Можемо одразу відповісти на питання задачі? Чому?
- А можемо взнати скільки за 1 годину витрачає пального? Якою дією?
- Знаючи, скільки використовується за 1 годину можемо взнати на скільки годин вистачить йому 40 л пального? Якою дією?
- Вираз
1) 72 : 9 = 8 (л) – за одну годину
2) 40 : 8 = 5 ( год.)
40 : (72 : 9) = 5 ( год.)
- Дайте повну відповідь до задачі, а записуємо коротку : 5 годин.
4. Підсумок уроку, домашнє завдання, оцінювання.
- Що повторювали на уроці?
- Які завдання викликали труднощі?
- Назвіть компоненти при діленні?
- Назвіть компоненти при множенні?
Оцінки з коментуванням
Домашнє завдання
1 ряд №448, 457
2 ряд № 456, 457
Джерело: http://Власний досвід
ІІ. Представлення команд.
1 капітан: Команда! Рівняйсь струнко!
Команда корабля “ Кмітливий” до регати готова. Наш девіз:
Кмітливі труднощі долають,
Вони завжди перемагають.
Перемогу ми здобудемо,
В боротьбі ми перші будемо.
2 капітан: Команда! Рівняйсь струнко!
Команда корабля “ Винахідливий” до регати готова. Наш девіз:
Винахідливі завжди
Сухими вийдуть із води.
Важких завдань для нас немає,
Сьогодні ми перемагаєм.
Учитель: А тепер я вам представлю журі.
ІІІ. Змагання між командами.
- Діти, за кожну правильну відповідь ви будете отримувати якорі. В кінці змагання ми підрахуємо їх. В якої команди буде більше – той переміг. Ну що, вперед?!
1 конкурс “ Підготуй корабель”.
Щоб вирушити командам у дорогу, треба підготувати кораблі. Для цього кожен учасник має розв’язати приклад, щоб відкрити частину корабля. ( Команда, яка краще впоралася із завданням отримує 2 бала, інша – 1)
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
23 х 3 – 9 260000 : 100 15 х 4 + 40 80000 : 10
33 х 2 + 34 500 х10 х 10 24 х 4 - 6 7000 х 100
240 : 3 – 10 180 х 100 720 : 9 – 20 500 х 10 : 100
Вчитель: - Добре. Перше завдання ви виконали. Кораблі готові, але у кожної команди є свої шанувальники. Чи візьмуть їх із собою у плавання капітани?
Капітани: Так.
Вчитель: Але для того, щоб потрапити на корабель, кожному пасажирові треба придбати квиток, на якому написаний приклад. Його потрібно розв’язати. ( по 3 – 5 шанувальників) .
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
48 : 6 х 7
72 : 8 х 7
64 : 8 х 3
36 : 4 х 5
340 + 120
450 + 240
Учитель: Нарешті, команди та пасажири кораблів готові, і ми вирушаємо в подорож. Мета нашої подорожі – досягти порту Перемоги.
ІІ . Конкурс “ Обчислювальний острів”. Робота в парах.
Учитель: На нашому шляху Математичним океаном буде чимало несподіванок та труднощів. Давайте поглянемо на карту Регати і вирушимо до першого пункту змагань – Обчислювальний острів.
Тут мешкають гноми, які дуже люблять цікаві математичні завдання. Вони підготували для кожної команди Магічні квадрати, які вам потрібно розв’язати. ( 2 чол. від команди)
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
( За правильно виконане завдання 1 бал, хто швидше – ще 1 бал)
Вчитель: Наступне завдання веселих Гномів таке: учасникам команд потрібно доповнити до кожного числа потрібне число, щоб утворилася потрібна сума. ( До дошки підходять гравці по черзі і вставляють по одному числу)
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
( За правильно виконане завдання по одному балу, хто швидше – ще один бал).
ІІІ. Конкурс “ Мис Задачний”
Учитель: Увага! Ми наближаємось до мису Задачного. Тут розташоване рибальське селище. На березі ми зустріли двох рибалок, які попросили нас порахувати вагу спійманої риби. Задачу першого рибалки розв’яже команда “ Кмітливий”, а другого – команда“ Винахідливий”.
“ Два – чотири – всі разом”
( Спочатку діти обговорюють задачу вдвох ( 1 хв), потім у четвірках( 1 хв).Після цього іде обговорення всієї команди)
“ Кмітливий ”
“ Винахідливий”
Рибалка спіймав 756 рибин: окуні становили 2 , карасі – 1
3 4
всієї риби, а решту – щуки. Скільки окремо спіймав рибалка окунів, карасів і щук.
Рибалка спіймав 840 рибин: 1 становили
7
лящі, 1 всієї риби – скумбрія, а решту -
4
товстолобик. Скільки окремо кожної риби спіймав рибалка?
( За правильно виконане завдання по 1 балу, хто швидше – ще 1 бал).
Учитель: Старий рибалка, який багато ходив Математичним океаном на вітрилах, пропонує командам розв’язати такі задачі.
“ Кмітливий”
“ Винахідливий”
На пошиття 6 вітрил пішло 48 м тканини. Скільки потрібно тканини, щоб пошити 4 вітрила?
На виготовлення 3 човнів потрібно 27 колод. Скільки потрібно колод для виготовлення 5 човнів?
( За правильно виконане завдання по 1 балу, хто швидше – ще 1 бал)
Вчитель: А тепер ми перевіримо, чи уміють розв’язувати задачі шанувальники команд?
Задачі для к – ди “ Кмітливий”
Зграя із семи дельфінів пропливла 14 км. Скільки км проплив кожен дельфін? ( по 14 км)
У порт пливли 3 судна, а назустріч їм - 5 катерів. Скільки суден прибуло в порт? ( 3., бо катери пливли в інший бік).
Задачі для команди “ Винахідливий”.
В один кінець ставка човен доплив за 80 км, а назад – за 1 год 20 хв. В який кінець ставка човен плив довше? ( однаково, бо 1 год 20 хв = 80 хв).
Білосніжка та семеро гномів чекали прибуття пароплава 8 годин. Скільки годин чекав пароплава кожен з них? ( по 8 год).
( За кожну правильну відповідь болільників команді додається по 1 балу).
ІV. Конкурс “ Геометрична бухта”.
Вчитель: Наступний пункт регати – бухта Геометрична. Подивіться уважно на нашу карту. Чий це прапор майорить тут? Це мабуть пірати!!!! Допоможемо врятуватися від них жителям бухти. Для цього необхідно виконати піратські вимоги, а саме розв’язати геометричне завдання. Командам обох кораблів треба назвати зображені фігури і показати скільки їх тут всього зображено.
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
7 5
( За правильну відповідь – 2 бали)
Вчитель: А тепер випробовування для капітанів команд. За допомогою палетки виміряти площу геометричних фігур.
( За правильну відповідь 1 бал).
V. Конкурс “ Острів чисел”.
Вчитель: І знову в путь. На горизонті з’явився острів чисел. Мабуть ви здогадались хто мешкає на цьому острові? Числа теж підготували для вас цікаві конкурси. Ось перший з них.
Назвіть дроби у порядку зростання.
“ Мікрофон”
( Кожний учасник команди по черзі говорить дріб у мікрофон, передає іншому)
“ Кмітливий” “ Винахідливий”
1, 1, 1, 1, 1, 1 1, 1, 1, 1, 1 1
6 2 10 8 12 4 3 5 4 7 14. 10
Конкурс для капітанів.
Розстав знаки, щоб отримати правильні рівності.
36 . 4 .8 = 17 8 . 3 . 6 = 4
3 . 4 . 6 = 18 5 . 8 . 7 = 47
( За правильно виконане завдання отримують по 1 балу)
Працює вся команда.
Полічити від 1 до 50. Але замість чисел, що діляться на 5 треба сказати полундра. Мовою моряків – вигук “ Готуйся до небезпеки!”
( Якщо команда виконала правильно завдання отримує по 1 балу)
VI. Конкурс “ Старовинна пляшка” .
Вчитель: Скільки ж математичних кілометрів ми сьогодні пропливли , все ближче та ближче наближаючись до порту
“ Перемога”. А що ж це за незнайомий предмет на нашому шляху? Це, мабуть, старовинна пляшка. А в ній цікаве повідомлення.
Певно, якийсь математик вирішив повідомити нам про те, як за часів Київської Русі вимірювали різні відстані.
Давайте розглянемо плакат:
1 п’ядь = 17 см 8 мм
1 лікоть = 38 – 46 см
1 сажень = 2 м 13 см
У давні часи існували чотири основні довжини: п’ядь, лікоть, сажень, верста.
П’ядь – відстань між великим пальцем та мізинцем.
Лікоть – відстань від ліктьового суглоба до середніх пальців рук, розведених у різні боки на рівні плечей.
Верста – відстань у 500 сажнів.
Діти, а хто хоче спробувати виміряти п’ядями парту? У ліктях – дошку, за допомогою сажня дошку?
- Діти, як ви вважаєте, чи були ці міри довжини точними? (НІ) Тому люди були змушені придумати інші міри, саме ті, якими ми користуємося зараз. Які це міри?
ІV. Підсумок уроку – змагання.
Нарешті ми досягли порту “ Перемога”. Залишилося найцікавіше – дізнатися, яка команда найкмітливіша і найвинахідливіша. Поки журі підбиває підсумки, я хочу звернути вашу увагу на вислови видатних вчених про таку чудову науку, як математика.
“Математику тому вивчати слід, що вона розум до ладу приводить” М. Ломоносов.
“ Математика – наука, яка вимагає найбільше фантазії”.
С. Ковалевська.
Діти, як ви їх розумієте? ( Діти висловлюють свої думки за технологією “ Мікрофон”
А хто з вас знає вірші про математику?
( Діти розповідають)
Краса математичної науки –
Магія цифр, стрімкі польоти думки.
Безмежність чисел, витонченість формул,
Багатство змісту, лаконічна форма.
Веселки барви, алгоритми звуків –
Краса математичної науки
У лабіринти інтелекту ллється,
Краса математичного джерельця.
Діти, чи сподобався вам цей незвичайний урок?
Що найбільше сподобалося?
Що ви дізналися нового?
V. Оголошення результатів. Нагородження команд.
Використано ресурси Інтернету.