План-конспект уроку-гри «Хрестики – нулики» у 5 класі
Тема. Узагальнення та систематизація вивченого з теми «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія».
Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів із фонетики; удосконалити орфоепічні й орфографічні навички;
розвивати вміння виділяти головне,аналізувати мовний матеріал, узагальнювати факти; розвивати слухову, зорову пам’ять, кмітливість, увагу;
виховувати любов до слова, мовну культуру.
Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.
Форма проведення: урок-гра «Хрестики - нулики».
Обладнання: Табло, картки з нуликом та з хрестиком для оцінювання (по 9 штук), завдання для команд, емблеми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Ось і закінчили ми вивчати тему «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»
Сьогодні на уроці систематизуємо й узагальнимо вивчений матеріал у формі гри «Хрестики - нулики».
Цю гру ви знаєте, вона зрозуміла і доступна дітям будь-якого віку. Щоб перемогти, треба показати знання з теми, кмітливість, організованість, взаємодопомогу.
Правила гри.
ІІІ. Проведення гри
Відгадайко
|
Фонетична плутанина |
Перевір себе |
Зашифровані слова
|
Хто більше? |
Злови помилку |
Грамотій
|
Конструктор |
Нерозлучні друзі |
Вчитель оголошує І конкурс « Хто більше ?»
Завдання
1.Хто більше?
Утворіть слова , використавши букви
слова енциклопедія.
2.Відгадайко
Відгадайте метаграми:
з [и]– пливу я в океані.
2. З [в] – росте на голові,
з [к]– зростає із землі.
3.Конструктор
До поданих схем доберіть слова:
4.Зашифровані слова
Кожну літеру алфавіту позначте цифрою, починаючи з одиниці , і розгадайте зашифровані слова .
6,12, 3, 28,1,23,15,19.
25,19,18,7,23,11,15,1.
5. Злови помилку
Пір’їна[ п і р й і н а ] світять[ с в і т я т ]
берізка[ б е р ’і з к а] земля [з е м л й а ]
6.Перевір себе
Вставте пропущені букви е або и і підберіть перевірочні слова
Зел ..ніти -
С…ніти –
П…тро -
Л…сиця –
7.Фонетична плутанина
Знайдіть помилки і виправте їх.
В українській мові 33 звуки. Букви Ї, Щ можуть позначати 1 звук або 2 звуки.
Дзвінкі приголосні творяться за допомогою шуму, а глухі за допомогою
голосу і шуму.
Букви я,ю,є завжди позначають 2 звуки.
Алфавіт налічує 38 букв.
8.Грамотій
Вставте, де потрібно, апостроф.
Солов..їний, під..єднати, моркв..яний, бур..я, сузір..я, торф..яний,
без..язикий, медв..яний, зв..язок, р..юмсати ,без..іменний,матір..ю, в..юн,
св…ятковий,Лук..янівка , з..юрмитися.
9.Нерозлучні друзі
Назвіть пари приголосних за дзвінкістю - глухістю
Додатковий конкурс
Четверте зайве
З’ясуйте ознаку, що об’єднує три слова з групи, вилучіть зайве слово.
1.Ялина, вишня, лілія, яблуко.
2.Дзвінок, джерело, підземний, сиджу.
ІV. Підведення підсумків гри, нагородження переможців
Використана література
1.Лапшина І.М. Українська мова: Фонетика. Графіка / Вправи та ігри. – К.: Академія, 1999, - 96с.
2. Глодан І. Шкільне дозвілля . – Дрогобич , 1998.