Урок "Граматичне значення вивчених частин мови"

Про матеріал

Урок закріплення вивчених знань розроблений у формі мандрівки по частинах мови. Підібрані завдання викликають у дітей інтерес та активність у роботі.

Перегляд файлу

Граматичне   значення вивчених частин

мови

 

Узагальнюючий урок - мандрівка 4клас

 

Чи   ти задумавсь, звідкіль оті У нашій мові злитки золоті, Як   намистинки, диво калинове -Частини мови

(Д. Білоус)

 

Мета. Актуалізувати знання про граматичне значення вивчених частин мови, формувати вміння розрізняти їх у мовленні, правильно вживати, закріплювати опрацьовані орфоепічні правила, розширювати та збагачувати словник. Розвивати кмітливість, увагу, інтерес до предмета, аналітичне та образне мислення.

Виховувати любов і повагу до рідної мови, бажання наполегливо оволодівати її багатствами; підвищувати загальну мовленнєву культуру учнів; сприяти вихованню екологічної культури.

Обладнання. Карта подорожі, ребуси, опорні схеми, таблиці, вислови про рідну мову.

Хід уроку

І.Організація класу. Вчитель.

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром. Учень.

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у 4 клас.

II. Оголошення теми уроку.

1.Мотивація   навчальної   діяльності. Слово вчителя:

 Діти! Сьогодні у вашому класі незвичайний урок. Ми будемо проводити огляд знань з української мови. Узагальнимо граматичне значення вивчених частин мови.

Частини мови! Назви наче звичні,

Полюбиш їх - красиві, поетичні!

Я запрошую вас, діти, вирушити у цікаве далеке плавання по казковому   океану у „ Країну граматики"

Для того, щоб плавання було успішним, потрібен досвідчений капітан.

Кого ви пропонуєте обрати ? ( Діти    пропонують вчителя ).

Отже, на правах   капітана я ознайомлю вас із мапою, за якою проходитиме наш курс.

Наш корабель зупинятиметься у шести великих портах. Відгадавши запропоновані ребуси, ви дізнаєтесь про їх назву.

 

2. Відгадування ребусів.

- А ще в гості до нас сьогодні   неодноразово приходитимуть перлини   народної творчості: загадки, лічилки, крилаті вислови про мову. Крім того, на шляху будуть острови, підводні рифи, льодові гори - айсберги. І кінцева мета плавання -„ Бухта   досягнень."

Для того, щоб не сісти на мілину, ми повинні добре працювати, каліграфічно писати . Адже шлях у країну знань пролягає через Гори   наполегливої праці, а знання лише тоді ціняться, коли здобуваються працею. Отже, щасливої   дороги !

 

III. Застосування набутих знань. Узагальнення вивченого.

1.-Увага! Приготувались! Наш корабель піднімає вітрила. Курс на порт

 „ Іменник". Але на шляху до нього є острів „Каліграфія ".

Каліграфічний центр острова пропонує вам отримати пропуск у порт

 „ Іменник".Для цього ви повинні каліграфічно написати з'єднання букв.

ІМ    ЕН      НИК

Та все слово:  іменник.

(Діти виконують   вправу).

- Отже, ми прибули в порт „ Іменник".

(Учитель іде в порт за завданням).

Бере   конверт з написом:

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав - іменник?

Іменник! Він узяв   собі на плечі

 Велике діло - визначати речі.

 

 Завдання 1. У конверті - предметні   малюнки.

- Подумайте, як можна згрупувати ці   предмети? (Істоти , неістоти)

- Чим відрізняються ці   дві групи предметів?(Істоти-питання хто?, неістоти - питання що?)

- Що ще можете сказати про іменники? (Є власні і загальні)

- Чим     відрізняються   власні від загальних?

 

 Завдання 2.

Прочитайте слова в таблиці.

Українець, мова, слово.

- До якої частини    мови належать ці слова?

- Подумайте: яка різниця    між   цими    іменниками. (Різниця в роді)

-А що   спільного? (Число)

-А ще що? (Всі    стоять у називному відмінку)

- А скільки всіх відмінків у   мові ? Назвіть їх.

-Усно провідміняйте слова в таблиці.

- Складіть і запишіть речення   зі   словом „ мова"

О   мово українська!.. Хто любить її, той любить мою Україну.

 

Завдання 3. Відгадайте загадку.

У вінку   зеленолистім,

У червоному намисті,

 Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.(Калина)

-Розберіть   слово - відгадку, як частину мови. Запишіть.

Узагальнення за таблицею-опорою.

 

 2. Далі наш   курс на порт „Прийменник". Але   на   нашому шляху  зашифрована перешкода - МІЛИНА.

Щоб не сісти на   мілину дійти   до    маленького порту„Прийменник", потрібно виконати такі завдання.

Завдання 1.

Прочитайте   речення в таблиці.

Без калини   нема   України.

У саду в нас на калині,

 Як   стемніє   навесні, -

Мов дзвіночки   солов'їні

Розливаються пісні.

(М. Познанська)

Ой, у лузі   калина стояла,

Всіх дітей біля себе збирала. ,

- Назвіть прийменники.

- Як вони   вимовляються з наступним словом? Злито чи роздільно?

- А як пишуться? Разом чи окремо? -Чому називаємо  прийменником? Задайте питання прийменнику. При кому він? Звичайно, при іменнику.

Завдання 2.

На   місці крапок вставити   прийменники, записати. Стоїть дід   ...   водою

червоною бородою.

Хто йде, не мине,

бороду   ущипне.

 

Тече   вода ... явора

Яром  ... долину.

Пишається ... водою

Червона   калина.

Бесіда.

Калина- символ України. її сажають біля хати, щоб весною білим   цвітом милувала, а зимою від застуди лікувала. Великий український поет Т. Г. Шевченко теж любив калину і оспівував її у віршах. Зокрема, „Тече вода з-під явора", над яким ми працюємо.

Назвіть, які прийменники ви вставили. (Відповіді дітей).

3. Отже, наш корабель    вирушає у порт „ Прикметник ''. На шляху   до порту - айсберг. На льодовій горі міститься Граматичний центр, який пропонує   такі завдання:

Завдання 1.

Прочитати речення   в   таблицях, знайти  прикметники. Поставити до них питання.    Довести, що    це   прикметники.

                  Ти   наше диво калинове,

               Кохана   материнська мово.

(Д. Білоус)

Її - незміряно багату,

Дзвінку, і ніжну, і завзяту,

Як день сьогоднішній чудовий,-

Люблю, люблю вкраїнську мову.

                                      (Р. Братунь).

Любіть Україну у сні й   наяву,

Вишневу     свою Україну,

Красу її,    вічно живу   і нову,

І мову її   солов'їну.

(В. Сосюра).

(Діти виконують завдання).

з якою метою   ми   вчимо прикметник?

(Щоб мова була красива, образна, гнучка, барвиста).

Завдання 2.

- Любов до рідної мови починається ще з колиски, маминої пісні.

           Рідна мова ! Рідна мова!

     Що єдине нас злива,

Перші матері   слова,

Перша пісня    колискова.

(О. Олесь).

-Отож до слова „пісня" доберіть якнайбільше прикметників і запишіть.

(Пісня (яка?)-колискова, материнська, чарівна...  )

-З одним із словосполучень складіть речення.

(Хто   забуде материнську  пісню, той   сліпим блукатиме  по світу).

Завдання 3.

Робота з картками.

-ий, -ій

 

-а, -я

 

-е, -є

 

- Про що говорять ці схеми?

(Вказують на родові закінчення прикметників і закінчення прикметників у множині).

- Від чого залежить рід, число прикметників?

- Яким членом речення виступає?

- А тепер зробіть висновок за таблицею.

4. Музична пауза.

Фізкультхвилинка

 

5. Наш   корабель   вирушає до    наступного порту. Курс на порт „Займенник"..

Учень. Капітане! Бачу   непередбачену перешкоду. По курсу: чудо- юдо - риба   кит. Вона не пропустить нас у порт, доки не   відгадаємо загадку.

Біле   поле , чорне насіння

 Хто   не  вміє , той не посіє. (Письмо).

 

-Отже,   вибіркове письмо. Виписуємо з тексту займенники. (Текст ілюструю відповідним     малюнком).

Напевно, всі ми любимо   природу,

Та чи   завжди шануєм   її вроду?

Природа  рідна   наша  втіха,

Тож хай вона не знає лиха!

В Червону книгу ми занесли

Світ неповторний та чудесний.

Невже в   майбутньому на світі

Не   будуть квітнуть   дивні квіти -

І вісник березня   підсніжник?

Ми всі   -   господарі природи,

                            Тож   збережемо її вроду.

                            Над тобою   -   небо синє,

                           Ти    в думках   до нього     линеш. 

                            Ми нарвали   квітів і сплели з них вінки.

Бесіда.

Людина, яка бачить у   квітах красу    землі, дивовижне багатство її барв, не   рватиме   їх   оберемками, не наступить на   квітку.

Завдання 1.

Зробити морфологічний розбір    „ вона".

- Чому називається     займенником ?

 - Чим   відрізняється    від    іменника ?

( А запитай   звичайного займенника.

За  кого    він   у мові ? За   іменника).

Завдання 2.

Узагальнення за таблицею- опорою.

 

6. Наступна зупинка у порту „ Числівник ". А   пропустять наш корабель у    порт лише після того, як скажемо пароль. Ним послужить лічилочка Наталі   Забіли, яку розкажуть наші діти.

Одна маленька дівчинка

Пішла гуляти в сад,

Там дві зелені яблуньки

 Край тину стали      вряд.

Під   вітами три   квітоньки,

 Чотири   будяки,

Над   ними п'ять метеликів

Ведуть   свої  танки.

Шість коників   змагається-

Хто   вище    всіх   плигне?

А сім пташок цвірінькають,

Вітаючи   мене.

До   тину    між   деревами

Драбину я    пригну,

Угору   по драбиночці

Аж вісім   раз ступну.

 У мене   дев'ять друзів є,

 Покличу їх   мерщій,

І десять стиглих   яблучок

Складу у кошик свій.

Смачних   рум'яних яблучок

Нам    вистачить   усім,

Я друзям дам   по одному

Сама   десяте з'їм.

- Діти! Яку ще частину мови, крім узагальнених сьогодні, ви зустрічали  .в лічилці? (Числівник)

- Що ви знаєте про числівник?

(Числівник може визначати тобі число речей, порядок при лічбі)

 

Гра «Впіймай числівник»

-Мені   тринадцятий    минало, я пас ягнята за селом.

-Два хитрих   мудрого не переважать.

-Рідна мова! Рідна мова!

Що в єдине нас злива?

Перші матері слова,

Перша пісня колискова. (О. Олесь)

 -Стоїть дуб, на   ньому   дванадцять гілок, на кожній гілці по   чотири гнізда, а в   кожному гнізді   сидить сім пташок.

 -Четверо котяться, двоє біжать,а один сидить.

 Морфологічний   розбір числівника „12".

7.0тже, узагальнивши числівник, ми   наближаємось до порту „ Дієслово".

Курс на порт „Дієслово"

 

Розумова розминка для    всіх   учнів. Бліц відповіді.

1.Дієслово- це частина мови ...

2.Дієслова мають три часи- ...

З.Не з дієсловами ...

  1. Дієслова в неозначеній формі відповідають на   питання-
  2. Початкова форма дієслів-...
  3. До І дієвідміни дієслів належать дієслова-...
  4. До II дієвідміни дієслів належать дієслова

8.Всі дієслова   змінюються за   ... числами і часами.

9.Дієслова теперішнього і майбутнього часів   змінюються за.... особами.

10. Дієслова минулого   часу змінюються за .... родами.

8. Робота з підручником

- А тепер подивіться , що пливе на плоту. (Підручник).

- Значить, працюємо з підручником.

(Учні виконують   вправу в     підручнику ).Вправа 231.

Розбір   дієслова за   таблицею - опорою.( с. 80).

-Діти ! Ми   на шляху до порту прибуття „ Бухти знань".

Останнім завданням є розбір речення за частинами    мови.

Отже, запишіть речення частинами   мови.

Вчитель. А для    нього посадила   мати

2 кущі червоної   калини    біля хати.

Учні.      Спол., прийм., займ., дієсл., імен.,

числ., імен., прикм., імен., прийм., імен.

(Під   коментоване управління   розбирають речення).

  

Отже , наш корабель заходить в бухту і опускає вітрила.

(Виставлення і мотивація оцінок).

ІV. Підсумок.

-Дорогі діти! Ви   сьогодні   гарно працювали, знаєте вивчені частини мови. На наступних уроках поповните свої скарбнички новими знаннями про мелодійну солов'їну мову, той неоціненний скарб нашого народу, який потрібно не лише любити, а й    берегти та вивчати. Хочеться сказати словами В. Сосюри:

Учись,   мій   хлопче.

Відмінником   будь,

Люби і   поля,   і діброви!

І   де б ти   не жив,   де б не був,

Не забудь своєї   вкраїнської   мови

 

doc
Додано
15 липня 2018
Переглядів
1612
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку