УРОК 10
Тема. Гуманістичний пафос «Іліади» - осуд війни та її жорстокості, співчуття людському горю, повага до людини, поетизація її героїзму та подвигу.
Мета: познайомити з міфологічними подіями, що пояснюють зміст поеми «Іліада»; встановити зв’язки між троянським циклом міфів та поемою Гомера;
розвивати увагу ,логічне мислення, уміння працювати з опорними конспектами;
виховувати повагу, інтерес до давніх епічних творів.
Обладнання: ОК № 2, 3, 4, 5, 6, тексти уривків з «Іліади».
стільки, скільки кожен
візьме в нього.
Народна мудрість
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Опитування
- Які особливості менталітету давніх греків вам відомі?
-Який загальнолюдський ідеал створили греки?
-Що вам відомо про Гомера?
-Розкрийте суть гомерівського питання.
Відповіді учнів за ОК № 2, 3.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Виступ підготовленого учня з повідомленням про Трою
2. Слово вчителя
— Поема Гомера «Іліада» складається з15693 віршів, які поділені за кількістю букв грецького алфавіту на 24 пісні. Дія поеми відбувається на 10-му році Троянської війни, але ні причини розв’язання війни, ні хід її у поемі не описані. Весь матеріал поеми пов’язаний з одним головним героєм — Ахіллом — і зосереджений навколо однієї теми: гнів Ахілла, спрямований на вождя походу еллінських племен проти Трої, царя Аргосу Агамемнона. Розгнівався Ахілл на Агамемнона на 10-му році Троянської війни, і гнів цей став причиною
численних нещасть. Події, пов’язані з гнівом Ахілла, тривали протягом 50 днів.
3. Робота з опорними конспектами
Чому ж розпочалась Троянська війна?
Розповідь за ОК № 4
Розповідь за ОК № 5
Афродіта стримала своє слово: у Паріса закохалася Єлена Прекрасна, дружина спартанського царя Менелая. Богиня кохання допомогла викрасти Єлену і привезти її до Трої. Обурений Менелай збирає військо на чолі з Агамемноном і починає Троянську війну.
Чому ж розгнівався Ахілл?
Агамемнон відібрав у Ахілла його полонянку Брісеїду. Через це найсильніший воїн ахейського війська відмовився брати участь у подальших військових діях, що призвело до численних поразок ахейців.
3. Читання уривка з поеми
ЗАСПІВ
(
4. Підготовка до сприйняття розділу «Щит Ахілла»
Робота з ОК № 6, 7
Через відмову Ахілла воювати на боці ахейців у поєдинку з Гектором, братом Паріса, гине кращий друг Ахілла — Патрокл. Ахілл плаче за ним та вирішує повернутися до війська.
Але, щоб перемогти, треба бути сильнішим за інших. Богиня Фетіда, мати Ахілла, просить бога вогню та ковальства Гефеста змайструвати щит, який би міг захистити її сина. Гефест пам’ятає, як Фетіда переховувала його, коли Зевс скинув сина з Олімпу, і прагне віддячити їй, зробивши справжній витвір мистецтва.
5. Читання уривка з поеми «Щит Ахілла» (пісня 18, вірші 478–599)
ІІІ. Підсумки уроку
— Як ви розумієте давньогрецький вислів, винесений в епіграф уроку?
IV. Домашнє завдання
Підготувати розповіді за ОК № 4–7; намалювати щит Ахілла.