Тема уроку: Їжа. Корисна та Шкідлива їжа.
Мета уроку: активізувати лексико-граматичні навички усного мовлення з теми;практикувати учнів в читанніу; виховувати вміння працювати в парах і групах, почуття взаємодопомоги під час обговорення ситуацій; розвивати слухову, зорову пам'ять, логічне та творче мислення;розвивати уміння аргументовано висловлювати власну думку; формувати культурні смаки;активізувати творчі здібності учнів.
Обладнання: картки з їжею,підручник “English 4 form” (О. Карпюк), картки з завданнями, тексти для читання, видео з піснею” Healthy food” .
Хід уроку
І. Початок уроку.
1. Вітання.
-Good morning, children!
- Good morning, teacher!
-Take your seats.
2.Повідомлення теми уроку.
- The theme of our lesson is “Food”. We’ll Talk about food and we are going to disсuss some reсipes and ways to сook food.
3.Введення в іншомовне середовище.
-What do you prefer to have for breakfast / dinner / supper?
-Do you like to have meals at a cafe?
-Which is your favorite dish?
-What kind of food do you prefer ?
-Can you call me healthy and unhealthy food?
II. Основна частина уроку.
1. Фонетична зарядка.
Look at the blackboard. There is a small tongue twister.
Let’s read it:
Tongue Twister
Betty Botter made some butter.
“But”, she said, “This butter’s bitter”.
“So”, she said, “I’ll buy some butter,
It will make the butter better!”
So, Betty Botter bought some butter
Just to make the butter better.
“Alas”, she sighed. “This butter’s better —
But it’s still a little bitter”.
2. Робота в парах. Діалог
a)Let’s do shopping
b)what is there in the fridge?
3.Grammar rules.
Учні по черзі кидають печиво в банку
What is the difference between these teeth? Why is the second tooth so sad?
Написати яку їжу він полюбляє.
Фізкультхвилинка.
Let’s sing song “Healthy food is good for you
Game. “ Help the chef.”
Давайте допоможемо хворому зубику і приготуємо смачний та корисний суп
3.Reading the text “My favourite dish”
4Writing . Read the recipe. Fill in the gaps with the words from the box. Guess what recipe it is.
(add, boil, cut, get, mash, peel, put, take, wash, add)
a) 1)____3or 4 potatoes.2)____them. 3) Then____them carefully. 4)If the potatoes are very big,____them into smaller pieces. 5)Then____them into cold water,____some salt and____till they are ready.6)____ the water out and ____some milk and butter.7)Wait till the milk starts boiling._____everything
ІІІ. Заключна частина.
1.Підведення підсумків.
What was this lesson about? Did you like it? What new did you learn today? What was the most difficult for you at this lesson?
2.Оцінювання
Your marks are the following…
3. Домашнє завдання.
Your home task is …