Іменник, як частина мови. Повторення вивченого за 3 клас
Мета: повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення у мовленні, граматичні ознаки; розвивати вміння знаходити іменник у текстах серед інших частин мови; виховувати пізнавальний інтерес; прищеплювати любов до українського слова, до спадщини українського народу.
Хід уроку
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну країну Знань.
Вв Вв Вв ва вл вд ов ув
Верба, калина – одвічні символи України.
- Розібрати за будовою слова «верба», «Україна».
- Дібрати споріднені слова до слова «калина».
- Утворити пестливі форми від слова «верба».
3. Бесіда
- Діти, як ви гадаєте без чого людям було б важко жити?
- А з чого складається наше мовлення?
- З чого складаються наші речення?
- За якими ознаками групуються слова у мові?
- Які частини мови вам відомі?
- Наведіть приклади слів, що належать до відомих вам частин мови.
Іменники предмети називають,
На питання хто? що?
залюбки відповідають.
Іменники різні бувають:
Є живі — це хто?
А неживі — це що?
Якщо один — це однина,
Якщо багато — множина.
Дітям пам'ятати слід,
Що іменник має рід:
Чоловічий — значить він,
А жіночий рід — вона,
Є й середній рід — воно.
Де не глянь,— іменник всюди,
Його найбільш вживають люди.
Учні читають правило і ставлять одне одному запитання за його змістом. Один учень запитує, другий відповідає. Потім вони міняються.
Іменник – це частина мови, яка називає предмет і відповідає на питання Хто?( назви істот) або Що? ( назви неістот). Іменник має рід і число та змінюється за відмінками.
Фізкультхвилинка
Петрик йшов, йшов, йшов (крокують на місці)
І суницю знайшов. (нахиляються вперед)
З’їв і далі пішов. (імітація рухів, які виконує хлопчик)
Петрик йшов, йшов, йшов
І горішок знайшов.
Підняв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І грибочок знайшов.
Поклав у кошик
і додому пішов. (сідають за парти)
Перший варіант виписує іменники – істоти, а другий – неістоти.
Подарунок, Марійка, дитина, книга, небо, квітка, ведмідь, лялька, тато, донька, телефон, вчитель.
Перед вами — текст вправи. Ви маєте виписати всі іменники.
Прилетів до ялинки шишкар. А красуня вже всі шишки з усіх боків підрум'янила. Кожна шишка вкрита блискучою лускою. Під нею заховалися зернята. Учепиться шишкар лапками за шишку і починає гачкуватим дзьобом насіння виймати.
Чисте, безхмарне, блакитне …(небо)
Холодна, прозора, смачна …( вода)
Яскраве, сліпуче, гаряче …( сонце)
Смачне, солодке, червонобоке …( яблуко)
Густий, старий, дрімучий …( ліс)
У кожному рядку підкресли зайве слово