Урок інтегрований. Літературне читання- українська мова .Літературне читання :АНТІН ЛОТОЦЬКИЙ «МАЛИЙ ТАРАС ЧУМАКУЄ». Українська мова : ІМЕННИКИ - ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ .ВЕЛИКА БУКВА

Про матеріал
Інтегрований урок 3 клас Літературне читання - українська мова Зінтегровані теми уроків: Тема. ТАРАС ШЕВЧЕНКО: СТОРІНКИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ Літературне читання :АНТІН ЛОТОЦЬКИЙ «МАЛИЙ ТАРАС ЧУМАКУЄ». Українська мова : ІМЕННИКИ - ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ .ВЕЛИКА БУКВА У ВЛАСНИХ НАЗВАХ
Перегляд файлу

Практична робота «Інтегровані уроки у початковій школі як ефективна форма навчання молодших школярів».

 

Слухача курсів

підвищення кваліфікації

очно-дистанційної форми навчання

(18.09.2017-18.12.2017)

вчителя початкових класів

вищої категорії

ЗОШ І-ІІІ ступенів №9 м. Подільська

Удочкіної Тетяни Анатоліївни

 

 

 Інтегрований урок

3 клас

Літературне читання - українська мова

Зінтегровані теми уроків:

Тема. ТАРАС ШЕВЧЕНКО: СТОРІНКИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ

 

Літературне читання :АНТІН ЛОТОЦЬКИЙ «МАЛИЙ ТАРАС ЧУМАКУЄ».

Українська мова : ІМЕННИКИ - ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ .ВЕЛИКА БУКВА У ВЛАСНИХ НАЗВАХ

 

Мета:

Формування  ключових компетентностей:

- уміння вчитися: самоорганізовуватися до навчальної діяльності, доведення роботи до кінця;

- загальнокультурну: дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту;

 - соціальну: розвивати вміння з повагою ставитися до вчителя, однокласників;

- інформаційну: навчати учнів використовувати інформацію в житті, користуватися різноманітною довідниковою літературою.

Формування предметних компетентностей:

Літературне читання:

           - літературознавчої: збагатити  знання дітей про дитинство великого українського поета Т. Г. Шев­ченка, працювати над виразним, правильним читанням; розвивати навички читання тексту в особах; правильно інтонувати речення, переказувати оповідання близько до тексту, розвивати зв’язне мовлення, мислення;

          - емоційно-ціннісної: вчити висловлювати власні думки щодо прочитаного, висловлювати власне ставлення, аналізувати дії та вчинки героя, розвивати вміння визначати почуття, переживання героя твору, під час читання передавати своє ставлення до описаного, робити висновки з прочита­ного;

 - загальнокультурну: розвивати пам'ять, увагу,творче мислення, розвивати навички швидкого, виразного читання з розумінням прочитаного, уміння акумулювати набуті знання,застосовувати їх під час виконання завдань, виховувати виховувати інтерес до вивчення біографії великого Кобзаря, любов до рідної мови, патріотичні почуття.

Українська мова:

Формування предметних компетентностей:

  • Сформувати в учнів знання про власні і загальні іменники,
  • вчити знаходити власні та загальні іменники у текстах;
  • формувати лексичну компетентність засобом словотворчих вправ;
  • розвивати мовлення, інтерес до вивченої теми;
  • виховувати бажання навчатися;
  • розвивати уміння писати власні іменники з великої букви,
  • закріпити уміння розрізняти назви істот та назви неістот,
  • удосконалювати орфографічні навички.

Загальнокультурна

  • дотримується правил поведінки на уроці;
  • використовує слова-звертання, ввічливі слова.

Здоров’язбережувальна

  • правильно сидить за партою під час письма
  • дотримується гігієнічних і технічних правил письма.

Обладнання: портрет Т. Шевченка ,відеоматеріал "Дитинство Тараса Шевченка",відеофізкультхвилинка,  таблиці Шульте, квіточки зі словами для віночка, ілюстрації.

 

Хід уроку

 

  1.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  •     Сьогодні на уроці ми закріпимо знання з української мови і читання одночасно. Наш урок ми присвячуємо великому синові українського народу — Т. Г. Шевченкові. Сьогодні ми прочитаємо оповідання Антіна Лотоцького про дитячі роки Кобзаря"Малий Тарас чумакує"та опануємо тему"Іменники — власні та загальні. Велика буква у власних на­звах."
  1. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Дихальні вправи

2.Робота з таблицями Шульте

  3. Робота в парі.

Учні самостійно вчаться читати вірш з різною інтонацією (весело, замріяно, здивовано). (на екрані)

Щовесни, коли тануть сніги

І на рясті просяє веселка,

Повні сил і живої снаги,

Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.

 

    ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Маршрутна криптограма

(Немає хати без родини, а Шевченка без України.)

 

  •     Що вам відомо про Т. Г. Шевченка?
  •     Які його твори ви вже читали?

 

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  •     Прочитайте назву розділу, який ми починаємо вивчати (с.130).

1. Перегляд відео "Дитинство Тараса Шевченка"Вступне слово вчителя.

  •     Саме в такий березневий час засяяла над Україною немеркнуча зоря Та­раса Шевченка — відомого всьому світу Кобзаря — співця знедоленого україн­ського народу.

Він побачив світ 9 березня 1914 року в с. Моринці Звенигородського по­віту на Черкащині в родині кріпаків Григорія Івановича і Катерини Якимівни Шевченко.

У похилій хаті, край села, над ставом чистим і прозорим. Життя Тарасику дала кріпачка — мати, вбита горем.

Того дня народилася панові Енгельгардові ще одна кріпацька душа а Україні — її гордість і слава, її великий народний співець.

Жили батьки в злиднях, багато працювали, щоб прогодувати сім’ю, а сім’я була чималенька — п’ять сестричок Тарасових і двоє братів. А звали їх: Катерина, Ярина, три Марії, Микита і Йосип.

2. Повідомлення учнів. Випереджальне завдання:дитячі роки Т.Шевченка:

Старша сестра Катерина була Тарасові за няню. Вона догля­дала меншеньких дітей, годувала їх, коли батьки працювали на панському полі, поралася в хаті й надворі.

Тарас дуже любив свою сестричку — няню, слухався її. Він був допит­ливий, вразливий, усім цікавився. Любив малий Тарас бавитися з дітворою, а ще більше слухати казки, пісні. Прийде, бувало, мати з роботи, сяде відпочи­вати, згорнувши свої натруджені за день руки, а він до неї горнеться, просить казку розказати, пісні заспівати.

А ще більше любив Тарас розповіді діда Івана Шевченка про славного батька Максима, гайдамаків, про Гупалівщину, Івана Ґонту. Слухати його збиралась не тільки сім’я Шевченків, а й багато сусідів. Оповідання діда Івана будили у Тараса думи про долю кріпаків.

 

V. ОПРАЦЮВАННЯ ТВОРУ АНТІНА ЛОТОЦЬКОГО «МАЛИЙ ТАРАС ЧУМАКУЄ» (ст. 131-133   )ЗІНТЕГРОВАНО  З ТЕМОЮ "ІМЕННИКИ - ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ .ВЕЛИКА БУКВА У ВЛАСНИХ НАЗВАХ" (ст.105)

  1.     Первинне читання оповідання кращими учнями
  •     Які нові факти з життя Тараса Шевченка ви дізналися?
  1.     Словникова робота

Довідкове бюро

Чумак — в Україні візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.

Баня — купол, дах, що має форму півкулі.

Ясир — бранці, полонені.

Пасинки — тут: нерідні діти.

Вольниця — селяни-кріпаки, ремісники і т. ін., що тікали від поміщиків та поселялися на окраїнах Московської держави й Польщі, здобуваючи таким чином певну незалежність.

Віл — бик, якого використовують як тяглову силу.

       Чумацький шлях - це українська назва Галактики, у якій розташована наша сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

  •     Прочитайте слова мовчки, зверніть увагу на наголоси у словах.
  •     Прочитайте стовпчики слів «луною» із сусідом по парті.

3.Робота з іменниками "довідкового бюро"

-Пригадаємо, що таке іменник?

-Назвіть назви істот та неістот з "довідкового бюро"

4.  Каліграфічна хвилинка 

ім  енн  ни  ик 
іменник  іменник 

   5.Ознайомлення з правилом про власні  іменники

- Яке слово пишеться з ведикої букви? (Чумацький шлях)  Чому?

Всі слова, які ми пишемо з великої букви - це власні іменники.

- Як називаються іменники, що є назвами міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів, прізвища, імена, по - батькові. (Власні іменники).

-  Чому ці іменники називаються власними?  (Даються одному предмету).

-  Як пишуться власні іменники?

-  Наведіть приклади власних іменників?

     6. Виводять  правило про загальні іменники.(ст.104)

Загальні іменники - це назви, що даються багатьом предметам. Загальні іменники пишуться з малої букви. Наприклад: місто, село, театр.

  Відеофізкультхвилинка

 

7 .Повторне читання "ланцюжком"оповідання учнями

  •     Чому Тарас так хотів чумакувати разом із батьком?

8. Аналіз змісту з вибірковим читанням

  •     Скільки років було Тарасику, коли він чумакував?
  •     Де жила сім’я Шевченків?
  •     Знайдіть у тексті опис села Кирилівка.
  •     Як сприйняв новину про чумакування хлопчик? Доведіть свою думку словами тексту.
  •     Куди найбільше мріяв потрапити малий Тарас? Чому?
  •     Які картини малювала його дитяча уява? Прочитайте.
  •     Розглянь малюнок. Як художник передав почуття хлопчика?
  •     Якими рядками тексту можна зробити підпис під малюнком.

      9. Гра „ Сплетемо віночок власних і загальних іменників "

 Робота над вправою 253

- Випишіть із вправи власні іменники та загальні, з якими вони пов'язані.

Зразок: село Моринці.

(  Перевірка: на дошці квіточки зі словами : один учень створює віночок з загальними назвами ,інший - з власними)

10.  Інтерактивна гра «Ланцюжок».

  •     Які риси характеру малого Тарасика ви запозичили б собі?

 

    VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

  1.     Обговорення уроку (у формі діалогу)

— Що сподобалося на уроці?

— Для чого Антін Лотоцький подарував нам це оповідання? (Роздуми учнів.)

  1.     Гра «Сплетемо павутинку» закінчи речення:

     * Я знаю що Тарас народився в…Конспект уроку з літературного читання по темі Ознайомлення з життям і творчістю Тараса Шевченка. Т.Шевченко Не цурайтесь того слова…. А. Лотоцький Малий Тарас чумакує

* Мені відомо, що він дуже любив…

* Я вважаю його…

* Мені подобаються його…

* Відома книга поета…

* Власні назви - це.....

* Загальні назви -це...

 

   VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читання:

1 група читати і переказувати оповідання «Малий Тарас чумакує» (с. 131-133)

2 група — скласти продовження оповідання «Малий Тарас чумакує» (с. 131-133)

3 група  — написати лист автору оповідання зі своїми міркуваннями.

 

Українська мова: ст.105 вправа 255

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
21 травня 2019
Переглядів
1111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку