Урок Іван Франко "Лисиця і рак"

Про матеріал
Продовжити залучати учнів до пізнання чарівного світу казок, ознайомити з новими сторінками біографії І.Я.Франка та казкою «Лисичка і Рак»; формувати вміння аналізувати прочитане і складати свої висловлювання, вміння працювати в групі і в парах, самостійно здобувати необхідну інформацію з підручника; розвивати вміння характеризувати персонажів відповідно їх вчинків, зв’язне мовлення учнів; збагачувати знання учнів про життя та звички тварин, словниковий запас; виховувати почуття поваги до слабшого, шанобливе ставлення один до одного.
Перегляд файлу

      

           

              Урок

  літературного читання

у 2 класі

Творчість Івана Франка. Казка «Лисичка і Рак»

                                                       Лупашко Т.М.

                                                                              Вчитель початкових класів,

                                                                  спеціаліст І категорії

 

 

 

Тема. Ознайомлення з життям і творчістю  Івана Франка.  Іван       Франко «Лисичка і Рак»

Мета : продовжити залучати учнів до пізнання чарівного світу казок, ознайомити з новими сторінками  біографії І.Я.Франка та казкою «Лисичка і Рак»;

 формувати   вміння аналізувати прочитане і складати свої висловлювання, вміння працювати в групі і в парах, самостійно здобувати необхідну інформацію з  підручника;

розвивати вміння характеризувати  персонажів відповідно їх вчинків,  зв’язне мовлення учнів;

збагачувати знання учнів про життя та звички тварин, словниковий запас;

виховувати почуття поваги до слабшого, шанобливе ставлення один до одного.

Обладнання:  портрет І. Я.Франка, ілюстрації до казок,  відео біографії І.Я.Франка, енциклопедія «Франко від А до Я»,  вікторина «З якої казки?», картки зі словами, картки з прислів’ями,ілюстрації персонажів( Рак, Лисиця).

Тип уроку:  урок набуття нових знань.

Освітні галузі : мовно-літературна, соціальна, громадянська.

 

Хід уроку

 

І. Вступна частина.

 

1. Організаційний момент.

 

Шкільний мелодійний дзвінок

Покликав усіх нас на урок,

Тож не будемо гаяти часу

І полинемо разом із класом

В гарну Країну знань.

 

2. Психологічне налаштування на урок.

- Намалюйте сонечко . Яке воно?

- Уявіть, що  сонечко – це ви. І так, як сонечко зігріває все навколо, так і ви своїми променями посилаєте навколо і один одному тепло, світло, радість, позитив.  З таким чудовим настроєм почнемо урок, тоді він буде дуже продуктивним.

 

3.  Актуалізація знань учнів.

1) Розповідь вчителем  про казку.

 А чи любите ви казки? Звідки вони з’явилися? Ось і послухайте.У сиву давнину із сонячних променів,  аромату фіалок і таємничої живої води народилася казка. Світ Божий відразу повеселішав. Казка навчила людей  любити красу, дарувати натхнення, творити добро.

                                                 

                                                                Казка                    

                                                       

 

 

                   

                      любити                             дарувати               творити

                      красу                                  натхнення             добро

    

 

 

-  Розгляньте ілюстрації. Хто знає ці казки? Чому вчать вони?

 

3) Складання асоціативного куща  до слова казка.

- Діти, а з якими словами ви асоціюєте  слово казка?

                                                    принцеса                  

                                     розум                        чарівність                    

 

                    

                             правда                                    жили- були  

                                                         Казка                  

 

      

                                   звірі                                       фантазія

 

                                                        мудрість

ІІ. Основна частина.

  1. Дихальні вправи.
  • «Слоник» - розтягніть губи широко, складіть «трубочкою» як слоник.
  • «Повітряні кульки» -  до свята треба надути повітряні кульки, надуймо їх.
  1. Робота з скоромовкою.

Запитала мишка мишку:

  • Ти чому погризла книжку?

Мишка їй відповідала:

  • Їжі іншої не мала.

Про кого скоромовка? А що ж їсть мишка ?

Вправляння учнів у скоромовленні.

 

  1. Вправа «Слово у слові відшукай»

похід         –    (хід)

пам’ятаю -  (м’ята)

сонечко    -  (сон)

корабель  -  (кора)

 

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вікторина «З якої казки?»

 

  1. Кличе дід бабу Марушку:: «Ходи бабуню, не лежи, ріпку вирвати поможи . («Ріпка»)
  2. Ото дурень той Бурко !Він десь бігає, язик висолопивши, та ковбасу шукає. («Мурко й Бурко»)
  3. Дзьоб-дзьоб у горнятко та їсть собі шматочок за шматочком, поки все не виїв.(«Лисичка і Журавель»)

 

  • Що об’єднує ці казки? (Вони літературні. Їх написав  І.Франко)
  • А хочете познайомитися з новою казкою І.Я. Франка? (Так.)

 

  1. Повідомлення  теми уроку.
  • Сьогодні ми з вами будемо читати нову казку І.Фанка і познайомимося з новими сторінками його біографії.
  1. Самостійне ознайомлення  із статтею підручника (ст.92)
  • Де народився І.Я.Франко?
  • Ким був його батько?
  • Коли почав писати свої перші  твори?
  • Як називається його збірка творів для дітей?

    

  1.  Перегляд відео про біографію  І.Я.Франка.
  • Що нового дізналися про  І.Франка7 ( Відповіді дітей.)

 

  1.  Ознайомлення з енциклопедією «Франко від А до Я»
  • Якщо ви захочете більше дізнатися про цю людину, прочитайте книжку – абетку- енциклопедію, присвячену письменникові.

 

  1. Вправа «Бджілка»: напівголосне читання уривка «Франко від А

до Я» учнями у підручнику.    Ст.93

  • Як називали І.Франка у дитинстві приблизно до 5 років7
  • З чим це було пов’язано?

      

                            Музична фізхвилинка  «Дівчинка русява»

 

  1. Робота над загадками.
  • Послухайте загадки і впізнайте головних персонажів казки І.Я.Франка.

 

До пухнастого хвоста личить шубка їй руда.

Як рушає полювати, не виходить зайчик з хати.(Лисиця)

 

Він не ходить, а задкує,

Рибка з нього, знай, кепкує.

Має клешні той дивак,

Здогадалися – це…(Рак).

 

  • Про кого йтиме мова у казці?
  • Пригадайте,що вам відомо про повадки і характер лисиці?
  • Що вам відомо про раків?
  • Які стосунки між раком і лисицею у природі?

 

 

  1.  Слукання аудіоказки «Лисичка і Рак»

 

  1. Перевірка емоційного сприймання казки.
  • Чи сподобалась вам казка?
  •  Що здивувало? Що вразило? Що залишилось незрозумілим?

 

2). Словникова робота. Робота у групах.

І група – самостійне з’ясування значення слів у підручнику (ст..94) неборак, кепкувати.

ІІ група – пояснення незрозумілих слів та висловів:

   Великодню п’ятницю – п’ятниця напередодні Великодня.

   Побитися об заклад  - сперечатися на яку-небудь річ.

   Курява – пил, що нависає у повітрі або осідає на поверхні чого-небудь.

ІІІ група – знайти і прочитати слова, що є синонімами (насміхатися, кепкувати).

 

  1. Поглиблений  аналіз тексту.
  1. Робота в парах. Читання «ланцюжком».
  2. Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.
  • Хто є дійовими особами казки?
  • Які були умови закладу? Прочитайте.
  • Як Раку вдалося «випередити Лисицю?
  1. Робота з текстом.
  • Пригадайте, з яких частин складається текст . Прочитайте речення , що є зачином.
  • Знайдіть і прочитайте кінцівку тексту.

4) Робота в парах Характеристика персонажів.

- Визначте риси характеру персонажів,  вставивши потрібні закінчення. 

 

                                         злодійкуват…

                                       довірлив…

                                       х итр…

       Лисиця                   брехлив…                              Рак

                                        кмітлив…

                                        запальн…

                                         нечемн…

                                   

  1. Робота зі «Шкалою  ставлень» за темою «Чи справедливо була покарана Лисичка?»

 

 

Так                                   Не знаю                                    Ні

  1. Робота над прислів’ями.
  • Прочитайте прислів’я, записані на картці.
  • Яке з них могло б висловити головну думку твору?

 

Де сила не візьме, там розум допоможе.

Не копай іншому ями – бо сам у неї упадеш.

 

  • Як ви гадаєте, що схвалює,а що засуджує ця казка?
  •  

ІІІ. Заключна частина.

  1. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
  • Яку казку читали?
  • Ця казка народна чи літературна?
  • Хто автор??
  • Чого навчає вас ця казка?
  1. Домашнє завдання – за вибором.
  • Читання за ролями.
  • Прочитати українську народну казку «Лисичка і Рак» .

Порівняти . що спільне, а що відмінне із казкою І. Я.Франка?

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Лупашко Тетяна
Додано
4 лютого 2022
Переглядів
2416
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку