Урок з української мови для 6 класу за темою "Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови"

Про матеріал

Мета: підбити підсумки контрольної роботи «Іменник як частина мови»;

проаналізувати допущені учнями типові помилки;

виробляти в учнів уміння аналізувати й виправляти власні помилки.

Перегляд файлу

Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови

Мета: підбити підсумки контрольної роботи «Іменник як частина мови»;

проаналізувати допущені учнями типові помилки;

виробляти в учнів уміння аналізувати й виправляти власні помилки.

Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу

Обладнання: підручник, тести, комптери, планшети

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА ВЧИТЕЛЕМ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

III. ОГОЛОШЕННЯ ОЦІНОК

IV. КОЛЕКТИВНА РОБОТА УЧНІВ НАД ПОМИЛКАМИ

V. ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА УЧНІВ НАД ПОМИЛКАМИ.

Тест- взаємоперевірка

 (середній рівень)

 1 варіант


1.      Позначте рядок, у якому всі іменники належать до І відміни:

а)   матуся, матір, сестра, сусідка;

б)   Галина, Марія, Либідь, Лідія;

в)   душа, доня, дитя, дорога;

г)    квітка, пташка, земля, пороша.

2.       Позначте рядок, у якому подано всі іменники спільного роду:                                                                 

а) білоручка, дармоїд, гуляка, нездара;

б)   сірома, непосида, вереда, плакса;

в)   староста, листоноша, нероба, неук;

г)    базіка, маля, бідолаха, суддя.

3.       Іменники середнього роду життя, обличчя, колосся належать до:

а) 1 відміни ; б) 2 відміни; в) 3 відміни; г) 4 відміни.

4.       Позначте рядок, у якому іменник    зоря   не є членом речення:

 а) Нічка розсипала зорі золотистії.

б)   Зоре моя вечірняя, зійди над горою.

в)   Вечірня плакала зоря.

г)    Сиплють ночі у тумани зорі сургучеві.

5.       Позначте рядок, у якому всі іменники позначають абст­рактні поняття:

а)   правда, ранок, годинник, хвилина;

б)   доброта, спів, здоров'я, метр;

в)   кмітливість, жарт, книжка, сміх;

г)    правило, Дніпро, сутінки, закон.

6.       Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею     (-єю):

а)   доля, судьба, суддя, вежа;

б)   душа, надія, оранжерея, пуща;

в)   шабля, куля, перемога, ноша;

г)    тополя, крапля, вода, хвиля.

7.       Позначте рядок, у якому всі іменники-власні назви пишу­ться з великої літери і в лапках:

а)   книгарня Сучасник, кінотеатр Глобус, місто Прага;

б)   казка Котигорошко, ріка Дніпро, опера Лебедине озеро;

в)   поема Євшан-зілля, конкурс імені Петра Яцика;

г)    оповідання Олівець, пісня Два кольори, торт Київський.

8.       Позначте рядок, усі іменники в якому не мають множини:

а)   молоко, листя, Дніпро, молодь;

б)   далеч, мідь, гай, Микола;

в)   зелень, дівчина, Оксана, радість;

г)    золото, декорація, Говерла, братерство.

9.      Позначте речення з граматичною помилкою:

а)   Сад пишається золотими осінніми шатами.

б)   Опале листя розпросторює незрівнянний аромат осені.

в)   До школи сестра пішла в новому пальто.

г)    Хмари помалу наливаються сірим свинцем.

10.      Позначте рядок, усі іменники в якому у формі орудного відмінка пишуться з апострофом:

а) верф, лазур, паморозь;

б) кров, матір, любов;

в) Руф, віддаль, кіновар;

г) Об, подорож, глазур.

11.      До якої відміни належить іменник   тім'я?

а) 1 відміна;           б) 2 відміна;                                          

в) 3 відміна;          г) 4 відміна.

12. Ім’я  по батькові батька (матері) увести до самостійно складеного речення, розібрати за будовою.

2 варіант

1.      Позначте рядок, у якому всі іменники належать до  ІІ відміни:

а)   виноград, вогнище, плем'я, лебідь;

б)   ясен, водій, лівша, дощ;

в)   вікно, князь, лицар, роздоріжжя;

г)   шлях, автомобіль, поштар, слоненя.

2.       Позначте рядок, у якому подано всі  іменники спільного роду:

а)  трудяга, читака, дівча, ябіда;                                               

б)   замазура, бідолаха, нероба, причепа;

в)   листоноша, зівака, свекруха, задавака;

г)    приблуда, невидимка, тюхтій, роззява.

3.       Іменники середнього роду    ім'я,  плем'я    належать до:

 а) 1 відміни;         б) 2 відміни;                          

 в) 3 відміни;          г) 4 відміни.

4.       Позначте рядок, у якому іменник   мати є підметом:

а)   Ми любимо так Україну, як матір на світі одну.

б)   Рідна мати моя, ти ночей не доспала.

в)   Буду матері слово у серці носити.

г)   І мудра мати нас проводить у світи.

5.       Позначте рядок, у якому всі іменники позначають збір­ні назви :

а) дітвора, студентство, учні, молодь.

б)  козацтво, Січ, колосся, малеча;

в)   гілля, дубняк, бір, гімназисти;

г)   парубота, юнацтво, воїнство, молодь.

6.       Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею     (-єю):

а)   межа, надія, перемога, робітниця;

б)   тиша, площа, непосида, суддя;

в)   вельможа, лівша, дружина, левиця;

г)    п'ятниця, сестриця, сім'я, теща.

7.      Позначте рядок, у якому всі іменники-власні назви пишу­ться з великої літери і в лапках:

а)   сестра Олена, пес Йогурт, кінотеатр Веселка;

б)   вірш Заповіт, книга Кобзар, журнал Соняшник;

в)   цукерки Червоний мак, вулиця Каштанова;

г)   місто Чернівці, байка Вовк і Кіт, пісня Цвіте терен.

8.       Позначте рядок, усі іменники в якому мають форму лише множини:

а) солі, води, сталі, грязі;

б)   Карпати, ножиці, окуляри;

в)   іменини, канікули, макарони, вермішель;

г)    ясла, заробітки, хащі, радощі.

9.      Позначте рядок, у якому подано незмінювані іменники :

а)   листоноша, сирота, староста, нечупара;

б)   Баку, Токіо, Київ, Кіото;

в)   метро, поле, вікно, кашне;

г)    табу, інкогніто, портмоне, кіно.

10.      Позначте рядок, усі іменники в якому у формі орудного відмінка пишуться з подвоєнням:

а) мідь, сіль, радість, тінь;

б) відповідь, мати, юнь, Січ;

в) міць, вісь, галузь, ніч;

г) осінь, любов, молодь, верф.

11.      До якої відміни належить іменник   доля?

а) 1 відміна ;             б) 2 відміна;       в) 3 відміна;            г) 4 відміна.

12. Дібрати й записати іменник, який без НЕ не вживається, розібрати це слово за будовою.


Коментар учителя

Індивідуальна робота

Тест-онлайн (достатній рівень)

Правопис складних іменників

1. Разом треба писати кожне слово рядка

А пів/Києва, напів/імла, пів/ягоди, пів/ялинки 
Б пів/місяця, напів/турок, пів/Європи, пів/яви 
В пів/Польщі, напів/зігнутий, пів/чобітки, напів/завод 
Г пів/острів, напів/зроблений, пів/озера, напів/провідник 
Д полу/шубок, пів/Азії, напів/забутий, пів/фінал

А

Б

В

Г

Д

2. Разом треба писати кожне слово рядка

А пів/Чехії, пів/апельсина, пів/години, пів/яви 
Б пів/сотні, пів/Дніпра, пів/біди, пів/Америки 
В напів/притомний, пів/Лиєва, пів/Москви, пів/Одеси 
Г напів/темрява, напів/землянка, пів/Туреччини, пів/газети 
Д напів/чагарник, напів/м’який, пів/коло, напів/сонний

А

Б

В

Г

Д

3. Обидва слова треба писати через дефіс у рядку

А фіолево/жовтий, гори/цвіт 
Б багряно/червоний, люби/мене 
В небесно/блакитна, звіро/бій 
Г глухо/німий, ломи/камінь 
Д духмяно/медвяний, рута/м’ята

А

Б

В

Г

Д

4. Обидва слова треба писати через дефіс у рядку

А мерехтливо/зоряний, видно/край 
Б розлого/крислатий, дуб/велетень 
В зелено/оливковий, лісо/степ 
Г глухо/німий, артист/пародист 
Д солодко/пряний, чорно/слив

А

Б

В

Г

Д

5. Разом треба писати кожне слово рядка

А теле/зірка, міні/автомобіль, біо/кефір, радіо/станція 
Б екс/прем’єр, термо/сумка, мікро/елементи, авіа/лайнер 
В міні/пальто, міді/довжина, кіно/фестиваль, лже/пророк 
Г лейб/медик, супер/яхта, екстра/ординарний, фото/зйомка 
Д гамма/промені, термо/регулятор, унтер/офіцер, відео/музика

А

Б

В

Г

Д

6. Разом треба писати кожне слово рядка

А фото/сесія, теле/марафон, стерео/кінозал, макро/космос 
Б радіо/геологія, радіо/альманах, лінгво/кабінет, рибо/хвіст 
В мікро/організм, конусо/подібний, кисло/солодкий, мікро/автобус 
Г повно/цінний, зло/язикий, соколино/зоряний, обер/офіцер 
Д чисто/сердечний, міні/захист, дрібно/поділений, вільно/думний

А

Б

В

Г

Д

7. Разом треба писати кожне слово рядка

А а/біо/генез, димо/пуск, осмо/таксис 
Б абра/кадабра, автомат/кіоск, дизель/насос 
В аван/камера, офтальмо/проба, псевдо/вченість 
Г аван/сцена, автомобіль/таксі, риба/меч 
Д авіа/інженер, авто/полігон, риба/кит

А

Б

В

Г

Д

8. Окремо треба писати кожне слово рядка

А на/гріх, на/безвік, на/бігу, на/брудершафт 
Б на/багато, на/борг, на/виріст, на/в/випередки 
В на/валом, на/вдогад, на/добро, на/в/заклад 
Г на/бік, на/взаєм, на/сором, на/в/здогін 
Д на/вибір, на/вигляд, на/виліт, на/випуск

А

Б

В

Г

Д

9. Разом треба писати кожне слово рядка

А на/витяжку, на/віч, на/перебій, над/силу 
Б на/відліг, на/вкіл, на/гора, на/вперейми 
В на/відмах, на/вкіс, на/впіл, на/завтра 
Г на/вік, на/вколо, на/впомацки, на/захват 
Д на/віки, на/вкруг, на/зовсім, на/льоту

А

Б

В

Г

Д

10. Через дефіс треба писати кожне слово рядка

А крило/подібний, круг/земельний, легко/доступний, лейб/гвардієць 
Б кримінально/правовий, крути/вус, лизо/любство, лимонно/кислий 
В критико/бібліографічний, крос/модуляція, лимонно/жовтий, лист/замовлення 
Г крихко/тілісний, лампа/спалах, лірико/символічний, ліро/хвіст 
Д ліберально/політичний, лінгво/дидактичний, ліро/епічний, лісо/заводський

А

Б

В

Г

Д

11. Окремо треба писати кожне слово рядка

А аеро/гамма/спектро/метрія, екс/директор, аж/ніяк, акордно/оплачуваний 
Б акустично/однорідний, аномально/теплий, безмежно/відданий, риба/кит 
В аксіоматично/побудований, альт/квартет, архі/складний, багат/вечір 
Г акцентно/віковий, альфа/вимірювач, безнадійно/втрачений, без сліду 
Д акцентно/виділений, без/пуття, без/потреби, безумовно/рефлекторний

А

Б

В

Г

Д

 

 

12. Укажіть рядок, у якому всі слова іншомовного походження пишуться разом

А анти/вірус, екстра/чорний, мега/фон, екс/директор 
Б контр/удар, метео/станція, максі/спідниця, прем’єр/міністр 
В вело/крос, гідро/авіація, фото/клуб, міні/твір 
Г аква/парк, мікро/район, супер/маркет, радіо/концерт 
Д бензин/хлорид, бета/камера, біогенез, беф/стрóганов

А

Б

В

Г

Д

 

Правильні відповіді:

1 - Г
2 - Д
3 - Д
4 - Б
5 - Г
6 - А

7 - А
8 - А
9 - Г
10 - В
11 - Б
12 - Г

Коментар учителя

Самостійна робота (високий рівень)

Створити короткі графічні повідомлення у стилі емоджі (смайлики) на вивчені правила.

(Емоджі (з японської   — картинка, 文字 — знак, символ) – сучасний вид онлайн-комунікації, що передбачає миттєву передачу тексту та емоцій за допомогою коротких смс-повідомлень та мікрокартинок відповідного змісту.)

 

Перевірка правильності виконання. 

VI. Підбиття підсумків уроку.   

  • Сьогодні на уроці я навчився….
  • Знання, здобуті на уроці, знадобляться мені…

VІІ. Оцінювання відповідей учнів.  

Короткий коментар

VIII. Домашнє завдання

аписати творчу роботу, використовуючи складні іменники та власні назви або створити онлайн-словник, в якому гіф-зображення будуть поєднуватись з текстовою частиною.

(Гіфки, (з англійської Graphics Interchange Format — «формат для обміну зображеннями») – це послідовність з невеликої кількості статичних кадрів, які, змінюючи один одного, створюють ефект рухливого зображення, анімації.)

 

1

 

docx
Додано
28 липня 2018
Переглядів
7961
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку