Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Ізраїльсько-Юдейське царство
Мета: охарактеризувати природні умови, суспільство та повсякденне життя Давньоєврейського царства; проаналізувати причини розвитку та занепаду Давньоєврейської держави; проаналізувати Біблію як історичне джерело; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати природні умови, суспільство та повсякденне життя Давньоєврейського царства;
-
аналізувати причини розвитку та занепаду Давньоєврейської держави;
-
характеризувати Біблію як історичне джерело;
-
показувати на карті межі Давньоєврейської держави та міста Єрусалим;
-
позначати на контурній карті територію Ізраїльсько-Юдейського царства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Графічний диктант.
«Так» - «Ні»
-
Ханаан розташована на східному узбережжі Середземного моря. +
-
Фінікійці заселили північ цього краю у ІІІ тис. до н.е. +
-
На північ від Ханаану простяглися гори Лівану. +
-
Ханаана чудово підходила для сільського господарства. –
-
Кедр може жити до тисячі років. +
-
Найбільшого розквіту міста Фінікії досягли у ІІІ – ІІ тис. до н.е. –
-
Більшість міст розташовувались на морському узбережжі. +
-
У фінікійців було поширене піратство. +
-
Фінікійці будували найбільші кораблі того часу. +
-
Найдорожчу фарбу фінікійці добували з молюсків. +
-
Фінікійський алфавіт налічував 33 букви. –
-
Карфаген став найбільш відомою колонією. +
-
Історична задача.
-
Розв’яжіть хронологічну задачу, позначивши обчислення на лінії часу.
Скільки років минуло від заснування міста Карфаген?
2019 + 823 – 1 = 2841 рік
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на історичній карті:
-
територію Фінікії;
-
гори Лівану;
-
територію фінікійських поселень;
-
фінікійські торговельні шляхи.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Танцюючі чоловічки».
-
Що таке біблія?
-
Чи вірите ви в те, що Біблія може бути історичним джерелом?
-
Про що вона може нам розповісти?
-
Сьогодні ми довідаємося про що саме можна дізнатися з Біблії та визначимо, у чому цінність Біблії як історичного джерела.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст з дитячої Біблії.
-
Доведіть, що Біблія дійсно є історичним джерелом для істориків.
-
Які саме історичні відомості вам вдалося дістати з неї?
-
Хто такі євреї?
-
Хто очолював племена євреїв?
-
Для чого було складено Десять заповідей?
-
Кому поклонялися Євреї? (Ягве)
-
Робота з історичною картою (с. 76).
-
Розгляньте фрагмент карти на с. 76 та виконайте завдання.
-
Знайдіть регіон, який має назву Палестина, і місто Єрусалим.
-
Простежте кордони Ізраїльсько-Юдейського царства (Давньоєврейської держави)
-
Чи збігаються межі Палестини з кордонами Ізраїльсько-Юдейського царства?
-
Чи можна назвати Палестину сусідом Фінікії? Чому?
-
Що можна довідатися про природні умови Палестини?
-
Які водойми розташовані на її території? (Мертве море та річка Йордан)
-
Чи можемо ми дізнатися за картою, що було провідним заняттям євреїв?
-
Вибіркове читання.
-
Знайдіть та зачитайте відповіді на запитання.
-
Чим займалися євреї?
-
Чому євреї не скрізь могли займатися землеробством?
-
Що робили євреї?
-
Що одягали євреї?
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 80.
-
Сформулюйте короткі тези.
Орієнтовний вигляд тез:
-
Саул – перший єврейський цар.
-
Ізраїльсько-Юдейське царство зі столицею Єрусалим.
-
Розквіт царства за Давида та Соломона.
-
Розпад царства Саула.
-
«Вавилонський полон».
-
Що зробив кожен із названих царів Давньоєврейської держави?
-
З ким пов’язують її розквіт та занепад?
-
Що таке «вавилонський полон»?
-
Робота в парах.
-
Перейдіть за посиланням та опрацюйте додаткову інформацію.
-
Запишіть твердження, які доводять, що царі Давид та Соломон дійсно вражали сучасників.
-
Робота з таблицею.
Правління Давида та Соломона
|
Давид
|
Соломон
|
Роки
|
1005 – 965 рр. до н.е.
|
965 – 935 рр. до н.е.
|
Столиця
|
Єрусалим
|
Єрусалим
|
Діяльність
|
-
переміг воїна-велетня Голіафа;
-
створив гвардію з іноземців – філістимлян та критян;
-
провів перепис населення;
-
розширив територію Ізраїлю до Чорного моря.
|
-
за допомогою дипломатії намагався зміцнити державу;
-
розбудовував місто;
-
збудовано Єрусалимський храм на честь Ягве;
|
-
Аналіз ілюстрації (с. 81 підручника).
-
Протягом 1 хв уважно розгляньте ілюстрацію на с. 81.
-
Якими були двері , що вели до святилища?
-
Хто тримав металеву посудину з водою?
-
Скільки бронзових посудин ви нарахували? (5)
-
Що зберігалось у святилищі?
-
Зі скількох поверхів складалася комора? (3)
-
Яка довжина головного приміщення? (18 м)
-
Скільки світильників освітлювало Наву? (10)
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Хронологічна задача.
-
Розв’яжіть хронологічну задачу, позначивши обчислення на лінії часу.
Обчисліть, скільки років тривав «вавилонський полон».
588 – 539 = 49 років
На скільки років довше проіснувало Юдейське царство від Ізраїльського.
722 – 588 = на 134 роки
-
Робота в парах.
-
Порівняйте ієрархію давніх єгиптян та євреїв.
-
Знайдіть спільні та відмінні ознаки.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Сенкан».
-
Складіть «СЕНКАН» до слова «Біблія».
Іменник
Два прикметника
Три дієслова
Речення з 4 слів
Іменник-синонім
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 25 підручника.