Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Хараппська цивілізація
Мета: охарактеризувати природні умови, суспільство та повсякденне життя Хараппської цивілізації; визначити на карті її місце розташування та головні міста-центри; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичними картами та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення минулого людства.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати природні умови, суспільство та повсякденне життя Хараппської цивілізації;
-
показувати на карті межі Хараппської цивілізації та її міста-центри;
-
позначати на контурній карті територію Хараппської цивілізації.
-
висловлювати власні судження про розвиток Харапської цивілізації.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, атлас, історична карта, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, мультимедійна презентація.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Онлайн-тестування.
-
Перейдіть за посиланням та виконайте завдання.
-
Історія єврейського народу викладена в Біблії. +
-
Єврейське населення поділялося на 10 «ліктів». –
-
Вважалося, що жерці були далекими від Бога, тому їх зневажали. –
-
Племена євреїв очолював суддя та первосвященик. +
-
Євреї поклонялися Богу Тоту. –
-
На землях Палестини євреї з’явилися у ІІІ тис. до н.е. –
-
Територією Ханаану протикало три великі річки. –
-
Головним заняттям євреїв було сільське господарство. –
-
Єрейське населення трималося разом та проживало у великих поселеннях. –
-
Єврейські жінки користувалися косметикою. +
-
Першим єврейським царем став Соломон. –
-
Ізраїльсько-Юдейське царство розпалося на два та остаточно зникло у 588 р. до н.е. +
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Вправа «Снігопад».
-
Зберіть сніжинки та складіть з них слово.
-
Яке слово отримали? (Цивілізація)
-
Що таке цивілізація?
-
З якими цивілізаціями ви вже познайомилися?
-
Чим вони вам запам’яталися?
-
Сьогодні ми познайомимося ще з однією цивілізацією. Охарактеризуємо її географічне розташування, природні умови та з’ясуємо основні заняття її мешканців.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою (с. 82 підручника).
-
Розгляньте історичну карту.
-
Що можна сказати про розташування Хараппської цивілізації?
-
Знайдіть на карті дві головні річки Індії.
-
У долині якої річки розвинулася Хараппська цивілізація?
-
Знайдіть міста-центри Хараппської цивілізації.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 83 та виконайте завдання.
-
Створіть інформаційну картку «Заняття Хараппської цивілізації», зобразивши основні слова малюнками та представте її перед класом.
-
Складіть одне запитання до тексту.
-
Як змінився клімат Хараппської цивілізації? Як це вплинуло на життя її мешканців?
-
Вправа «Правда чи брехня».
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 83 – 84.
-
Сформулюйте одне правдиве чи хибне твердження.
-
Запропонуйте однокласникам відгадати правда це чи брехня.
Наприклад:
Вулицями міста не могли проїхати вершники – їм бракувало місця.
Місто могли легко завоювати, адже воно було не захищеним.
-
Аналіз ілюстрації (с. 84 підручника).
-
Уважно розглядайте ілюстрацію на с. 84 протягом 1 хвилини.
-
Скільки волів запряжено у візок? (2)
-
Скільки дорослих зображено? (17)
-
Скільки дітей? (1)
-
Чому дахи були плоскими? (Для відпочинку та господарських потреб)
-
Жителі якої цивілізації мали такі ж дахи? (Месопотамії)
-
Скільки поверхів налічували будинки? (Два, дах – третій)
-
Чи були будинки оснащені комунікаціями? Якими саме?
-
Чи можна за цією ілюстрацією зробити висновок про розвиток Хараппської цивілізації?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Хвилинка-цікавинка.
-
Одна із головних річок Індії. (Ганг)
-
Нею був оснащений кожен будинок Хараппської цивілізації. (Криниця)
-
Чим були вимощені вулиці Мохенджо-Даро? (Бруківка)
-
Матеріал, з яким працювали жителі царства. (Сердолік)
-
Місто Хараппської цивілізації. (Лотхал)
-
Яке слово отримали? (акула)
-
А чи водяться в річках Індії акули?
-
Мало хто знає, що в річці Ганг живуть акули. Причому прісноводна Гангзька акула – вкрай небезпечний хижак, що славиться любов'ю до людського м'яса. Цілком можливо, що ця звичка з'явилася в акули завдяки численним недоспаленим трупам, які плавали в річці.
-
Робота з контурною картою.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте урок трьома прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 26 підручника.