Літературне читання 3 клас
ТЕМА: Таємниці казкового світу. Констянтин Ушинський «Витівки старої зими».
Мета: розширити знання учнів про творчість К. Ушинського; вдосконалювати навички виразного читання; виявити і узагальнити знання учнів про зиму; розвивати усне мовлення, увагу, мислення, пам'ять; виховувати мотивацію до навчання.
Обладнання: намальовані або виготовлені з паперу об’ємні капелюхи шести кольорів (чорний, червоний, білий, зелений, жовтий, синій), підручники, сніжинка.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Гра «Мікрофон».
Сьогодні ми прочитаємо ще одну казку.
2. Відгадайте загадку.
Чудо – сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокора, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває. (ЗИМА)
Наш урок присвячений красуні зимі.
3. Робота в групах. погода
Складіть ментальну карту «Зима»
прикмети
загадки
вірші прислів’я
дієслова
прикметники ЗИМА місяці
свята
тварини
спорт розваги
4. Презентуйте свою роботу. (кожна група)
ІІІ. Робота з підручником.
Сьогодні ми прочитаємо казку К.Д.Ушинського «Витівки старої зими»
Руханка.(на вибір учителя)
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1). Виразне читання казки вчителем.
2). Гра «Сніжинка» (читає той учень, на парту якого впала сніжинка)
3). Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
- Які дії виконала зима?
- Що зробили птахи?
- Як рятуються звірі від зими?
- Як рятуються риби?
- Як люди приготувалися до зими?
- Чому зима плакала?
3. Інноваційний метод Шести Капелюхів Мислення.
- Об’єднайтесь, будь ласка, в шість груп, оберіть собі колір капелюха і отримайте завдання.
Білий Капелюх – Завдання: Попрацюйте із словником і дайте пояснення словам із тексту. Прочитайте в лівому стовпчику слова і доберіть тлумачення з правого стовпчика.
Стугоніти* *група запряжених кіньми возів, що рухаються один за одним;
Груба * *стукати, ударяючи чимось;
Стріха* * загострений з одного кінця шматок деревини або металу;
Валка* * піч, що служить для опалення приміщення;
Клинок,клин* * нижній край солом’яної покрівлі, що звисає над стіною.
Червоний капелюх – Завдання: На скільки частин можна розділити текст? Дайте заголовок кожній частині. Запиши.
План
Жовтий Капелюх – Завдання: Відшукайте у тексті речення, які описують позитивну поведінку героїв казки.
Зелений Капелюх – Завдання: Складіть розповідь «Як я можу допомогти тваринам і птахам взимку.»
Синій Капелюх – Завдання: Складіть сенкан до слова «зима».
зима
Холодна і весела
Засніжує, морозить, дме
Коли діти на вулиці, а там сніг
Хурделиця
Чорний Капелюх – Завдання: Випишіть з тексту, яку шкоду завдає зима героям казки.
4.Презентація роботи груп.
V. Підсумок уроку.
«Щоденник вражень».
Орієнтовні теми для роздумів:
(Діти пишуть свої враження, можуть малювати і т. д.)