Урок мислення серед природи.
Тема: Карнавал осінніх барв.
Мета: Учити бачити і розуміти прекрасне у природі.
Допомогти учням відчути яскравість осінніх барв, щедрість
осені.
Поповнювати і розширювати словниковий запас учнів.
Розвивати пізнавальні інтереси, критичне мислення, увагу,
спостережливість.
Виховувати любов до рідного слова, природи, навколишнього
світу.
Обладнання: загадки, вірші, прислів’я, приказки, народні прикмети.
Інтерактивні технології: робота в групах, метод «Ґронування»
(«Асоціативний кущ»)
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця. (Осінь)
Осінь наша осінь-
Золота година,
Неба ясна просінь,
Пісня журавлина,
Бабиного літа
Довгі, білі коси…
І дорослі й діти
Люблять тебе, осінь.
М.Познанська
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Осіння краса зачаровує. Цій золотій порі і присвячений наш урок.
Сьогодні ми потрапимо в осінню казку і спробуємо самі відшукати «золото» осені.
V. Робота над темою уроку.
Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: - Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.
(Л. Костенко)
(Вірш читають напам’ять підготовлені діти)
Осіння пожежа
Сонно із-за хмари
Дощ визирав,
Сіяв краплини
В лузі між трав.
Раптом побачив:
Діброва горить!
Взявся гасити
Пожежу в ту ж мить.
Море води
На дерева розлив,
Тільки пожежі
Не погасив.
Жовтогарячим
Червоним вогнем
Дерева палають
Під буйним дощем.
(С.Жупанин)
Умова: листочки треба сколотити так, щоб було видно поступовий перехід від зеленого до жовтого, від жовтого до червоного кольору.
Чаклунка осінь – ніби та царівна, казкова, сонячна… (чарівна). Весела, радісна, багата.
В садочку яблуня… ( крилата).
Плоди достиглі всім дарує,
А осінь далі все… (фарбує).
Убрався клен у жовті шати,
Горіхи треба вже… (збирати).
Каштани падають до… (рук).
Давай підеш до лісу з нами,
Там пахне мохом і… (грибами),
І чимось таким, що ще я не знаю.
Так тільки осінню… (буває).
Вітрець легенький повіває,
І листя з дерева… (злітає).
Повідомлення «Всезнайок».
Вересень Вересень ближче до літа, ніж до зими. Саме о цій порі року викидає рожево-бузкове суцвіття вічнозелений верес. Від вересу й назва цього місяця. Вереснем його називають і білоруси.
Жовтень Жовтень-рум’янець осені. Він дарує нам останні спалахи тепла і багато краси. Золотим фарбами прикрашає все навкруги.
Листопад У листопаді останнє листячко опадає з дерев. Древні римляни називали його «новембер». Він стоїть на зламі осені і зими. Давньоруські назви цього місяця : сніговий, сонцеворот, полузимник, син жовтня.
ЖУРАВЛИК
Осіннього ранку
Журавлик летів
За море далеко
До теплих країв.
Скажи нам: «Курли».
Коли ти повернешся знову?
Коли?
Весною назад
До вас милі друзі,
До рідних Карпат.
Журавлик махнув
На прощання крильми:
Курли вам, курли…
(С.Жупапин)
ДЖМІЛЬ
Ще вчора джміль гудів – сьогодні вже нема,
Застиг від холоду, ледь лапками він лиш
Крилята задубіли не здійма
І тихо й тоскно дивиться на мене.
(І.Драч)
VІ. Узагальнення знань.
І група «Поети»
Вірші, складені учнями.
ОСІНЬ
У далекому лісі
Осінь килим вишивала.
На листочках кленовий
Дубовий поклала.
Відлітають лелеки
В краї теплі, далекі.
Осінь тиха, осінь яскрава
Вийшла, мов цариця, на галяву.
ОСІНЬ
Сонечко не гріє.
Дощ дрібненький сіє.
Падає листочок
На малий грибочок.
Вітер-пустунець-
Холодом повіяв.
Золотом осіннім
Сум він нам розвіяв.
ЩЕДРА ОСІНЬ
Осінь в гості до нас завітала,
Барви святкові подарувала.
Всі радіють цій порі –
І дорослі, і малі.
ІІ група «Народознавці»
Грім у вересні – Листопад зимі У жовтня лист на дереві Жовтневий грім – Довго не відлітають птахи |
ворота відчиняє осінь буде суха на довгу осінь не тримається до білосніжної зими |
ІІІ група «Дослідники»
Осінь то плаче, то сміється.
Осін6ь іде і дощі за собою веде.
Жовтень ходить по краю,
Виганяє птахів з гаю.
Листопад не лютий проте
Спитає чи вдягнений та взутий.
VІІ. Підсумок.