- Узагальнити і систематизувати знання учнів про розповідні, питальні
та спонукальні речення, закріпити навичку правильного інтонування
речень, вміння ставити розділові знаки в кінці речень, складати
речення із розсипаних слів ;
- Розвивати вміння переключатися з одного виду роботи на інший,
зосереджено слухати вчителя і товаришів, увагу, мислення,
інтонаційну виразність мовлення ;
- Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, любов до зимової пори
року, до природи, до українських народних казок.
УКРАЇНСЬКА МОВА
ТЕМА : Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні
речення. Складання усної розповіді за малюнком і запитанням.
МЕТА : - Узагальнити і систематизувати знання учнів про розповідні, питальні
та спонукальні речення, закріпити навичку правильного інтонування
речень, вміння ставити розділові знаки в кінці речень, складати
речення із розсипаних слів ;
- Розвивати вміння переключатися з одного виду роботи на інший,
зосереджено слухати вчителя і товаришів, увагу, мислення,
інтонаційну виразність мовлення ;
- Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, любов до зимової пори
року, до природи, до українських народних казок.
ТИП УРОКУ : Урок-казка.
ОБЛАДНАННЯ : Підручники, малюнки героїв казки “Рукавичка” ( рукавичка,
мишка, жабка, зайчик, лисичка, вовчик, ведмедик), мікрофон,
зошити, слова на картках для виконання завдань, записи на
дошці.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА, ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ.
УЧИТЕЛЬ. Сьогодні, діти, у нас на уроці – гості. Привітайтеся, усміхніться і
Давайте побажаємо всім нам успіхів, здоров’я і гарного настрою.
Любі діти, зичу праці та старання. А ще, друзі, всім бажаю сил,
натхнення на весь день.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1. Вправа “Мікрофон”.
( Діти передають мікрофон і висловлюють свою думку “Я думаю, що …”.
- Діти, які ваші очікування щодо сьогоднішнього уроку ? Яким має бути наш
урок ? ( Цікавим, пізнавальним, казковим, продуктивним, веселим ).
- А якими маєте бути ви на уроці ?
( Дисциплінованими, уважними, активними, зібраними, старанними, напо-
легливими ).
- Так, якщо ви будете такими, то наш урок пройде цікаво, творчо й продуктивно.
Я сподіваюсь на вашу активність та уважність.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
- Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, що вивчили про речення. А допоможуть
нам в цьому герої однієї дуже відомої вам української казки . Відгадайте, що
це за казка ?
“В лісі всім звірям на втіху
Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка туди й зайчик,
Жаба, лиска і ведмідь ” ( РУКАВИЧКА )
- Хто перший поселився в рукавичці ?
- Допоможемо мишці потрапити в рукавичку. А ось і мишка. Для цього треба
виконати завдання. Готові ?
ІV. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ.
УЧИТЕЛЬ: - Завдання почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Читання загадки.
“Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги, наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались ? Я ...” . ( ЗИМА )
- А як ласкаво ми називаємо зиму ? ( ЗИМОНЬКА )
- А тепер покажіть як ви готові до роботи в зошитах. Який вірш ви знаєте ?
ДІТИ : “Зошит свій я відкриваю,
І похило покладу.
Ручку я ось так тримаю,
Напишу, не підведу.
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я візьмусь ”.
- Спишіть з дошки каліграфічну хвилинку, гарно, каліграфічно, правильно.
З з з зим онь ЗИМОНЬКА
ГРУДЕНЬ, СІЧЕНЬ, ЛЮТИЙ
- Скільки звуків і букв у слові зимонька ? ( 8 букв, 7 звуків )
- Чому звуків менше, ніж букв ?
УЧИТЕЛЬ : Молодці, а наша мишка-шкряботушка поселилась у рукавичці
( учитель прикріплює мишку до рукавички )
- Коли це скаче жабка-скрекотушка.
- Хто, хто в цій рукавичці ?
- Мишка-шкряботушка. А ти хто ?
- Жабка-скрекотушка. Пусти і мене.
- Я тебе пущу, як виконаєш моє завдання.
- Допоможемо, діти, жабці ?
2. Гра “Збери слово”.
Складіть слово, взявши з першого слова першу букву, з другого – другу,
з третього – третю т.д. ( слова на дошці )
РАК, ДЕНЬ, ПІЧ, МОРЕ, НАСІННЯ, ПИТАННЯ, ПОДВІР’Я.
РЕЧЕННЯ.
3. Інтерактивна вправа “Асоціативний кущ”.
- А що ви уявляєте собі, коли чуєте слово речення ? Що ви знаєте про
речення ?
Виражає закінчену думку |
Слова зв’язані за змістом і між собою |
РЕЧЕННЯ |
|
Розповідне |
|
Питальне |
|
Окличне |
Спонукальне |
|
Неокличне |
- Молодці, добре ! Поселилась жабка у рукавичці.
Коли це біжить зайчик-побігайчик та до рукавички.
- Хто, хто в рукавичці живе ?
- Мишка-скряботушка, жабка-скрекотушка, а ти хто ?
- А я зайчик-побігайчик. Пустіть і мене.
- Ми пустимо. А що ти вмієш робити ?
- Ви працювали, потомились я можу вас розвеселити. І разом з вами
відпочити.
4. Фізкультхвилинка.
УЧИТЕЛЬ :
- Аж ось біжить до рукавички лисичка-сестричка та й питає:
- А хто, хто в рукавичці живе ?
- Мишка-скряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, а ти хто ?
- А я лисичка-сестричка, пустіть і мене.
- Ми пустимо, як виконаєш завдання.
- Добре. Діти допоможіть мені.
ЗАПИТАННЯ : - З чого складається речення ?
- Які бувають речення за метою висловлювання ?
- Які знаки ставимо в кінці таких речень ?
- Знайдіть і назвіть такі речення в діалогах героїв казки.
- А лисичці треба виконати таке завдання.
5. Гра “Збери речення” ( із розсипаних слів ).
На дошці на листочках написані слова :
Які це речення ?
- Складіть правильно з цих слів речення і запишіть в зошити, а один учень -
на дошці ( 3 учні – по реченню ). Поставити і пояснити розділові знаки в
кінці речення.
- Молодці, діти, лисичка поселилась в рукавичці.
6. Робота в парах.
- Аж, ось біжить вовчик-братик. І цей до рукавички : - Хто, хто в цій
рукавичці ?
- Звірі задали вовчику таке завдання : Поділити текст на речення і в кінці
кожного речення поставити потрібний розділовий знак :
Діти прийшли до зимового лісу. Яка краса навколо ! Сліди, яких
звірів залишилися на снігу ?
- Які це речення за метою висловлювання ?
7. Розвиток зв’язного мовлення. ( Робота з підручником вправа 256 )
- Аж, тут іде ведмідь-набрідь та й питається : - Хто, хто в цій рукавичці ?
УЧИТЕЛЬ: - Діти, пустимо ведмедика до рукавички, допоможемо йому ?
Треба виконати завдання в підручнику, вправа 256, дайте відповіді на
запитання.
- Чи любите ви святкувати день народження ? Це дуже приємне, веселе
свято у кожного із нас.
Скористаємося малюнком.
- Які це речення ? Який знак стоїть в кінці речень ? А якими реченнями
ми будемо давати відповідь ?
- Молодці, діти. Нарешті всі звірі вже зібралися в рукавичці, їм там тепло
і весело. Вони вам дуже вдячні за допомогу.
- А яке прислів’я підійде до казочки ?
“Більше діла – менше слів”.
“Разом тісно, а нарізно сумно”.
( Прислів’я написані на дошці )
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Чи сподобався вам урок ?
- Що найбільше сподобалось ?
- Пограємо ще в одну гру “Виправ помилки”.
Ви – вчитель, а я – учень.
1. Слова, зв’язані за змістом називаються текстом ? ( Реченням ).
2. Речення виражає незакінчену думку. ( Закінчену ).
3. Речення, в якому про щось розповідається називається питальним.
(Розповідним ).
4. Речення, в якому про щось запитується називається спонукальним.
( Питальним ).
5. Речення, в якому висловлюється спонукання називається розповідним.
( Спонукальним ).
VІ. ОЦІНЮВАННЯ.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. РОБОТА
ПО КАРТКАХ.