Урок. Казки українських письменників Микола Трублаїні. Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку Валентина Камінчук. Як Лиска голосок собі кувала

Про матеріал

3 клас. Літературне читання. Конспект уроку.

Казки українських письменників

Микола Трублаїні. Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку

Валентина Камінчук. Як Лиска голосок собі кувала

Перегляд файлу

Казки українських письменників

Микола Трублаїні. Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку

Валентина Камінчук. Як Лиска голосок собі кувала

Мета уроку. Учити інтонувати слова дійових осіб згідно з авторськими вказівками, виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику, визначати головну думку твору; розвивати вміння читати за особами. Поширювати словниковий запас дітей. Розвивати мовлення, творчу уяву, память, мислення учнів. Виховувати бажання допомагати товаришам у скрутну годину.

Обладнання. Картки зі словами прислівя, картки до гри «Вузлики», картки – «блискавки», індивідуальні завдання: «розплутанки», анаграми, пошукова таблиця, тести.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

   1. Виконання завдання з логічним навантаженням (Інтерактивний метод «Вузлики») – прочитати з індивідуальних карток «зачаровані слова».

 

№ 1

Б Н Ч И Т А Т И М Е М О Р У Н Щ

А Р Ю Н Є Г П Р А В И Л Ь Н О Ж

№ 2

У К Ч И Т А Т И М Е М О Щ Н У К

Ж Ю Н І П Е В И Р А З Н О Ж У П

№ 3

Г І Ч И Т А Т И М Е М О Ш О У Ц

Р Н Є Е В Б С В І Д О М О І Т М К

 

 

   2. Читання груп слів на картках – «блискавках».

   - Що обєднує ці слова? З яких вони казок?

 

    Лисичка, глечик, кашка, Журавлик, обід. (Казка «Лисичка і Журавель»)

    Хижак, Рябко, коза, молоко, козлята. (Казка «Вовк і козлята») 

    Зайчик, котик, мушка, горобчик, хлопчик. (Казка «Безконечні казочки»)

 

   - Які це казки: авторські чи народні? Чому?

   - Зєднайте назви казок з їх авторами.

 

   «Лисичка і Журавель»                  Марійка Підгірянка

  «Вовк і козлята»                             Іван Франко

  «Безконечні казочки»                    Наталя Забіла

 

   3. Читання прислівя – анаграми.

   - Прочитай прислів’я – анаграму. Головної думці якої казки воно відповідає?

 

   кеЯ стучаннява, кета й кудяннява. (Яке частування, таке й дякування)

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

     Сьогодні ми прочитаємо казку Миколи Трублаїні про те, як гарно, коли поряд є друзі, які допоможуть у скрутну хвилину. Розплутайте клубок, прочитайте назву казки.

 

              

 

 

 

 

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

   1. Опрацювання казки Миколи Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

    а) Читання під магнітофонний запис.

    б) Робота над усвідомленням прочитаного.

  • Опит
  • Який за жанром цей текст? Чому це казка?
  • Яка головна думка цієї казки?
  • Прочитайте анаграми – персонажі казки. Хто зайвий?

 

            каЖаб, робчикго, тикко, бідьле, таНакалоч, кариб.

           (Жабка, горобчик, котик, лебідь, Наталочка, рибка)

 

  • В якому порядку зявляються герої казки? 
  • Кого з них можна назвати друзями?
  • Тест № 1

                   1. Де жила срібляста рибка?

                        а)  у морі;        б) у річці;            в) в озері.

                   2. Для кого срібляста рибка шукала черевички?

                        а) для жабки;       б) для лебедя;          в) для горобчика.

                   3. Хто віддав рибці свої черевички?

                        а) Наталочка;       б) жабка;        в) горобчик

                   4. Яке прислів’я відповідає головній думці казки?

                        а) Добре того вчити, хто хоче все знати.

                        б) Де гурт, там і сила.

                        в) Друзі пізнаються в біді.

 

  • Вибіркове читання з інтонуванням.
  • Прочитайте слова лебедя.
  • Прочитайте слова жабки, яка вперше побачила рибку.
  • Прочитайте слова Наталочки.

 

Фізкультхвилинка

 

      2. Опрацювання казки Валентини Камінчук «Як Лиска голосок собі кувала»

     а) Читання з дошки прописними буквами і відгадування загадки.

Я руда, низького зросту,

Хитра я і довгохвоста,

На курей я вельми ласа –

В них таке смачненьке мясо.

Вовку – брату я сестриця,

Ну а звуть мене …лисиця.

 

     б)  Пояснення фразеологізмів.

 

     Крутити хвостом – хитрувати, лукавити.

     Кожна лисиця свій хвостик хвалить – кожний хвалить те, що йому близьке, дороге.

 

     в) Складання зі слів назви казки.

 

 

 

     г) Підготовка до читання. Робота із пошуковою таблицею.

- читання по орієнтирах;

- читання з різною інтонацією (радісно, здивовано, із сумом);

- читання на одному диханні.

- читання іменників, прикметників, дієслів.

- пошук споріднених слів до слова коваль (ковадло, скував)

- прочитати пояснення до виділеного слова (ст. 72)

- читання за кольорами.

- читання стовпчиками.

- читання рядками.

 

 

        

 

 

 

1

Лиска

найтонший

слухав

2

ковадло

власний

працює

3

голосок

руда

потекли

4

слізки

кращий

скував

5

колосок

гіркі

заспівала

 

        ґ) Читання під магнітофон комбінованим способом – «додай слово»

        д) Перевірка розуміння прочитаного

Тест «Так. Ні»

             1. Лиска прийшла у село до коваля. (Так)

             2. Лиска вибрала голос журавки. (Ні)

             3. Спершу пісеньку Лиска заспівала мамі. (Ні)

             4. Спів Лиски сподобався усім. (Ні)

             5. Дідусь пояснив Лисці, що кожен має власний голосок. (Так)

 

 

V. Підсумок уроку

 - Чого навчались ми у казках?

  Читання вірша.

                   Існує книг багато на землі

                   Вони цікаві, мудрі та повчальні,

                   Та кожен з нас, дорослий чи малий,

                   Казки читає – дуже вони гарні!

VІ. Домашнє завдання.

ст. 68-72, читати, інтонувати, переказувати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
26 жовтня 2018
Переглядів
1557
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку