Урок "Класифікація неорганічних сполук, їхні склад і номенклатура. Фізичні властивості середніх солей".

Про матеріал
Мета: закріпити знання про склад оксидів та кислот, розширити уяву учнів про класифікацію неорганічних речовин і номенклатуру неорганічних речовин на прикладі солей; навчити називати солі, розвивати вміння й навички складати формули за валентністю на прикладі солей; розпізнавати солі з поміж інших класів неорганічних сполук, розвивати соціальну компетентність, збагачувати хімічний словниковий запас і практичне вміння користуватися ним.
Перегляд файлу

Тема. Класифікація неорганічних сполук, їхні склад і номенклатура. Фізичні властивості середніх солей.

 

Мета: закріпити знання про склад оксидів та кислот, розширити уяву    учнів про класифікацію неорганічних речовин і номенклатуру неорганічних речовин на прикладі солей; навчити називати солі, розвивати вміння й навички складати формули за валентністю на прикладі солей; розпізнавати солі з поміж інших класів неорганічних сполук, розвивати соціальну компетентність, збагачувати хімічний словниковий запас і практичне вміння користуватися ним. 

  

Хід уроку.

 

  1. Організація класу. Настрій на чітку вимову.

 

II. Актуалізація опорних знань.

Щоб перейти до вивчення нової теми, треба перевірити й закріпити знання, отримані на попередніх уроках.

  1. Запитання для обговорення.

А). Що називається оксидами?

Б). Класифікація оксидів?

В). Як складаються формули оксидів?

Г). Що називається кислотами?

Д). Класифікація кислот?

На дошці 2 учні виконують завдання.

Al + O2 = Al2O3           Mg + O2 = MgO

P + O2 = P2O5                 Fe + O2 = FeO

N2 + O2  = N2O5           CO + O2 = CO2

Розставити коефіцієнти, назвати продукти реакціі, класифікувати їх.

2. Хімічний диктант із взаємоперевіркою.

А).Купрум (II) оксид

Б).Сульфатна кислота.

В).Хлоридна кислота.

Г). Карбон (IV) оксид.

Д). Алюміній оксид.

Е). Карбонатна кислота.

Ж).Ортофосфатна кислота.

З). Сульфітна кислота.

І).Ферум (III) оксид.

К). Нітратна кислота.

Л). Натрій оксид.

М). Сульфур (VI) оксид.

3. На інтерактивну дошку проектуються таблички із записами формул і завдання, які необхідно виконати – інтерактивна гра.

1). Виграшний шлях – формули основних оксидів.

Ca O   Be O   Fe O

 HCl   Na2O   H2 S

MgO   Zn O   CuO

2)Виграшний шлях – формули кислотних оксидів.

SO3    SiO2     Fe2O3

N2 O5   CaO    Fe O

P2 O5    MgO   Na2O

3).Виграшний шлях – формули двохосновних кислот.

HCl    HBr    H3PO4

H2SO3   HNO3  H2SO4

H2S     H2CO3  H2SiO3

4) Гра « Біла ворона»

У кожному вертикальному стовпчику є біла ворона. Викресліть її. Обгрунтуйте відповідь.

Na2O    H2S     HCl

Ca O    H2CO3  HNO3

Cu O    H2 SO4   HBr

Zn O    H2 SO3   H2 CO3

MgO    H2 SiO3  HI

 

II .Мотивація. Питання заліку. Давайте пригадаємо  звичаї та вислови нашого народу:

«Дорогих гостей , переможців зустрічають з …»

«Щоб людину пізнати, треба з нею  …»

Кожен день ми з’їдаємо з їжею 15-18 г соль. За рік на двох…?

«Сіль життя», «У цьому вся сіль»

Якщо тварину не годувати, то вона помре. Але ще швидше помре якщо годувати без солі. Чому? (шлунок буде витягувати сіль з плазми крові)

Може здатися що солі отримали свою назву за солони смак. Чи насправді це так?

IV.Вивчення нового матеріалу.

На демонстраційному столі зразки:

1. крейда (кальцію карбонат)

2. сода технічна (натрію карбонат)

3. мідний купорос (купрум сульфат)

4. кухонна сіль (натрію хлорид)

Про що ми будемо говорити сьогодні на уроці? (Про солі)

Заповніть, будь ласка, 2 перші шпальти в картках

Що знаю по темі уроку?

Що хотів би дізнатися?

Що дізнався на уроці?

 

 

 

Солі - найчисленніший клас речовин.

Подивіться, будь ласка, відео зі зразками солей та їх формулами. Скажіть, що спільного ви побачили?

NaCl    K2 CO3    CaSO4     MgSO4

( На першому місці – метал, на другому – кислотний залишок )

А тепер, дайте визначення, що ж таке сіль?

Солі – це складні речовини, утворені атомами металів  і кислотними залишками.

Демонстрація зразків солей зі стола.

Завдання: скласти формулу, описати властивості солей.

  1. СаСО3 – тверда речовина, білого кольору, нерозчинна у воді.
  2. Na2CO3 – тверда речовина, білого кольору, добре розчиняється.
  3. CuSO4 – тверда речовина, синього кольору, добре розчиняється.
  4. NaCl – тверда речовина, білого кольору, добре розчиняється.

Атоми металу і кислотного залишку повязані один з одним відповідно до їхніх валентностей.

Назви солей складаються з двох слів: перше – назва металу у називному відмінку, друге – назва кислотного залишку.

Як же скласти формулу солі?

Зачитуємо алгоритм.

Алгоритм складання формули солі.

«Назва металу + Назва кислотного залишку»

Фізичні властивості солей.

Для нас сіль з дитинства щось солоне.

Солоні солі – натрій хлорид, калій хлорид, натрій сульфат

(«глауберова сіль»), яка ще досі використовується як послаблюючий засіб.

Але є гіркі – магній сульфат. Її також використовують у медицині як послаблюючий та заспокійливий засіб.

Є також і солодкі. Це, наприклад берилій хлорид.

Солі бувають розчинні у воді та нерозчинні. Дивимось на таблицю розчинності речовин.

BaSO4  та  CaCO3  (крейда) практично не розчиняються у воді. BaSO4  використовують при рентгенівському обстеженні шлунка. Для того, щоб повністю розчинити дрібку порошку кальцій карбонату та барій сульфату знадобиться ціла цистерна води.

Висновок: солі - тверді речовини, що відрізняються кольором, смаком,  розчинністтю у воді.

Задача (якщо залишиться час, то на уроці, а якщо ні, то додому).

Ми кожен день вживаємо в їжу сіль - хлорид натрію.

- Де вона ще застосовується?

Вона застосовується для обробки шкіряного і хутряного сировини.

Вчені підрахували, що людина в день вживає 12-15г солі. Скільки солі з'їли ви за своє життя!

Зробимо наступний розрахунок споживання солі, взявши за основу

15г - в добу.

За місяць 15г х 30 = 450г

За рік 450г х 12 = 5400г

Тепер розрахуйте, скільки ви з'їли солі за своє життя. Для цього кількість солі, яке ви вжили за рік, помножте на свій вік.

- Скільки вийшло?

 

IV. Закріплення.

Виберіть із переліку речовин солі та назвіть їх за сучасною українською номенклатурою:

HCl ,  BaSO4  ,  BaO  ,   Na2 CO3  ,   Al2 (SO4)3  ,  FeCl3 .

Робота в парах.

Кожна пара одержує картку з завданням.

  1.                Складіть формули солей.
  2.                Дайте назву за сучасною українською номенклатурою.

Mg             Cl             SO4               PO4

     K

     Fe (III)

     Cr(III)       Br              SO3                NO3

           Li

           Ca

Учні по черзі читають складені формули солей, записують у зошитах, дають назви солям.

 

VI. Підсумок уроку. Оцінювання та мотивація оцінок.

Заповніть, будь ласка, останню шпальту в картках.

Що знаю по темі уроку?

Що хотів би дізнатися?

Що дізнався на уроці?

 

 

 

 

VII.Домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф (34), виконати вправи.

Випереджальне домашнє завдання: опрацювати § 41, подивитися відео за посиланням https://mriya-urok.com/video/soli-himicheskie-svojstva-solej/

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
31 березня 2020
Переглядів
757
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку