Підсумок теми "Подорож" у формі уроку-мандрівки .Учні подорожують уявним потягом, зупиняючись на різних станціях і виконуючи завдання групами ("compartments"). За виконані завдання вчитель дає жетони ("tockens"). Перемагає "купе" , яке на кінець подорожі отримало найбільше жетонів.
4 клас. Урок- мандрівка.
Тема уроку: “Подорож”. Повторення теми.
Мета: Повторити і активізувати лексику теми. Тренувати учнів в аудіюванні і говорінні. Удосконалювати техніку читання. Відпрацювати вживання Past Indefinite .
Розвивати комунікативні здібності учнів.
Виховувати культуру спілкування і відпочинку.
Обладнання: Підручник Алла Несвіт 4 клас English, картки для самостійної роботи і роботи в парах, кросворди для роботи в групах –купе, картки з назвами « станцій», малюнок поїзда , «tockens,»-жетони за виконані ізавдання, аудіо запис для мовно- фізичної зарядки, презентація..
Хід уроку.
I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1)Привітання: Good morning, children! Glad to see you again. Sit down, please. Get prepared for the lesson.
2) Повідомлення теми та мети уроку. Today we’ll revise the words and grammar we used in the topic “Travelling”. We are also going to practice listening skills. But our lesson is unusual. It’s lesson-travelling. We are going to start our trip by the train from the Station to the Station . Let’s start.
3) Уведення в іншомовну атмосферу. To get tocken on our train you have to ansver some questionIDo you like travelling? Which kind of travelling have you tried? MAKE UP A SPIDERGRAM
How do you get to school?.( Учні по черзі відповідають і отримують «жетони» But before starting let us play a game “Echo” a railway station, a square, a bank,a hotel, a café,a museum,a palace, abridge,a cathedral, sights to arrive on time, to visit. fantastic
II Основна частина уроку.
1)We are starting our trip from the Reading Station. Вчитель прикріплює до дошки назву станції. Yоu have to read text quickly and try not to do mistakes. . Учні читають текст ланцюжком.
2) Attention! Next stop is the Station of BIG EAR. Учитель роздає учням картки для самостійної роботи і читає текст. Учні виконують до-, під час- і післятекстові завдання.
First Airplane Trip by Sara Matson
Jake is going on a trip. He and Mom take a taxi to the airport. “It’s my first plane trip,” he tells the taxi driver. “That’s great!” the taxi driver says. Jake rolls his suitcase onto the plane. “It’s my first plane trip,” he tells the pilot. “Welcome aboard,” the pilot says. Jake finds his seat and buckles his seatbelt. The plane’s engines rumble and roar. Jake opens his backpack and pulls out Panda. “It’s my first plane trip,” he whispers. He holds Panda’s paw. The plane moves faster and faster. Then—Whoosh! On the ground, cars and houses look like toys. Jake smiles. “Guess what, Panda?” he says. “Flying is fun!
Післятекстове завдання:
1. How do Jake and his mom travel to the airport? a. in a plane b. in their car c. in a taxi d. in a bus
2. What does the pilot say to Jake? a. welcome b. good bye c. hello d.nothing
3. Who is Panda? a. Jake's brother b. a large animal c. Jake's pet d. a toy
4. What does Jake whisper to Panda? ----------------------------------------------------------------------------------------
5. Read this sentence from the story: On the ground, the cars and houses look like toys. What does this mean?
a. The cars and houses looked very big. b. The cars and houses looked very small. c. The cars and houses did not move. d. Jake could not see the cars and houses.
По закінченні роботи один з учнів читає свої відповіді.
Now it is musical interruption! Famous singers came to your place. They want to present you a song “EUROPE”
3) We are going to the next station: its name is “ Station Recollection”. We’ll recollect our two big cities Let”s refresh what do we know about London and Kyiv. Let’s talk travelling to these beautiful capitals.Учні переглядають презентацію і по черзі розповідають про Лондон і Київ.
4) Oh! Now the Music and Dance station is waiting for you! Учні виконують мовно- фізичну розминку, співаючи і рухаючись під музику.
5) Take your seats! Our travelling is going on. You have to do a crossword on the Naughty Crossword Station. Учні працюють в групах-‘’-compartments’” За успішно виконану роботу учні отримують ‘tockens”
Розв’язавши анаграми, учні вписують слова у відповідні клітинки. По вертикалі також можна прочитати слово.
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
||||
|
|
|
|
||||
1intra 2iraropt 3nlape 4kibe
6.Now our train is going to l stop at the STATION OF BOASTERS. You are to boast your yesterday actions and your opponents are to disagree:
I watched TV at night.—you did not watch TV at night.
7. At last our train come back home to our native town. Let’S look at some pictures of the town. Учні переглядають слайди, присвячені своєму місту .Учні називають відомі їм місця.
8) Dear friends! Our train has finished its trip. We are at the end of our route. Welcome to the Station Summarising.
III. Заключна частина уроку.
Did you enjoy the lesson?
What activities did you like most of all?
Did you have any difficulties with grammar?