Урок 17. В'ЯЗКА НАРОДНИХ ПРИСЛІВ'ЇВ. ВОЛОДИМИР ЛУЧУК, БОГДАН СТЕЛЬМАХ. СКОРОМОВКИ
Мета: збагатити уявлення дітей про малі форми усної народної творчості; навчати виділяти в них головний зміст, вживати у власному мовленні прислів’я та приказки; довести на матеріалах прислів, загадок красу, багатство, влучність рідної мови; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; виховувати інтерес до читання, до народної творчості.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Ніс Гриць пиріг через поріг, став на горіх, упав на поріг.
2. Гра «Блискавка»
Казка, каска, казка, казка, казка.
Дубочки, дубочки, зубочки, дубочки, дубочки.
Мишка, миска, мишка, мишка, мишка.
3. Гра «Доповни речення»
Учитель називає речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.
Жовтіють дерева.
Восени жовтіють дерева у лісах.
Восени жовтіють дерева у лісах і парках.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Виставка малюнків журавля
2. Організація виставки книжок - збірок загадок « Жменька загадок із твого класу».
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Розгляньте малюнок. Що, на вашу думку, говорить лисичка? А що відповідає їй качечка? Яку прислів’я або приказка найкраще найкраще передає зміст малюнка.
Слова- як мед, справи-як полин.
Кожна лисиця свій хвостик вихваляє.
Не хвали сам себе, нехай тебе люди хвалять.
Хитрощами довго не проживеш.
— Різнобарвна, цікава творчість українського народу. І сьогодні ми познайомимося з прислів’ями, скоромовками, що прийшли до нас із народної мудрості. Упродовж віків їх складав народ. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не існувало письма, передавалися з уст в уста. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарість, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю — про все це передано у прислів'ях коротко та образно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія.
V. СПРИЙМАННЯ И УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над прислів'ями
1) Читання тексту «Прислів'я» з підручника колективно (с. 27).
2) Робота в групах.
Кожна група зачитує по 2 прислів'я, пояснює їх значення.
3) Робота над аналізом тексту прислів'я.
— Знайдіть прислів'я, у яких використано слова, протилежні за значенням.
— Прочитайте прислів'я, у яких є слова, що римуються.
4) Гра «Хто правильно закінчить прислів'я».
• Не знаєш броду —... (не лізь у воду).
• Диму без вогню... (не буває).
• Не той друг, хто медом маже, а той... (хто правду каже).
• Кожна жаба своє... (болото хвалить).
• 3 малої іскри... (великий вогонь буває).
Учні закінчують прислів'я, пояснюють їх значення.
- Руханка
5) Гра «Шифрувальники».
Кожна група отримує картку із зашифрованим прислів'ям, читає прислів'я та пояснює його значення. Щоб прочитати зашифроване прислів'я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу літеру.
1 ша група
С к л ро п вдо
д н о з
счлноївка
зклїомжоизтаьксря
мнодвкає
(Слово до слова — зложиться мова.)
2 га група
Пктоиуцаюп поіфзцнкаоюітвь п р о в
п н іс р'м ю о,
а н
лоюмдеианку
пдо
м н о у в ч і о
(Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.)
2. Опрацювання скоромовок
1) Читання визначення у підручнику (с. 28).
Скоромовки — жартівливі вислови, складені зі складних для швидкої вимови слів.
2) Робота над алгоритмом «Навчися читати скоромовки».
3) Конкурс скоромовників.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися? (Під час відповідей відбувається асоціативний кущ)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити 2 прислів'я, з якими ознайомилися вперше.
Розучити скоромовку.
Матеріали до уроку
Скоромовки
Наш цебер виполуцеберився
На маленькі полуцебренята.
Я принесу рядно,
А ти занеси рядно.
Ішла баба дубнячком,
Зачепилась гапличком:
Сюди смик, туди смик –
Одчепися мій гаплик.
Ніс Гриць пиріг через поріг,
Став на горіх, упав на поріг.
Прислів’я і приказки
Зимою деньок, як комарів носок.
Весна ледачого не любить.
Сій вчасно, вродить рясно.
Весна красна квітками, а осінь – плодами.
Зробив діло – гуляй сміло.
Нема товариша – шукай. А знайшов – бережи.
Бджола мала, та й та працює.
Поспішиш – людей насмішиш.
Список використаних джерел: