урок має закріпити і впорядкувати знання учнів з теми «Синтаксис і пунктуація. Складне речення .Пряма мова і діалог»; розвивати логічне мислення і писемне мовлення; виховувати повагу до рідного слова. Складається з завдань:
Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді. Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.Завдання 10 - 12 відкритої форми. Потребують творчого підходуТема. КР. Синтаксис і пунктуація. Складне речення. Пряма мова й діалог.
Мета: закріпити і впорядкувати знання учнів з теми «Синтаксис і пунктуація. Складне речення .Пряма мова і діалог»; розвивати логічне мислення і писемне мовлення; виховувати повагу до рідного слова
Перебіг уроку
І. Мотивація навчання
ІІ. Робота над темою уроку
ІІІ. Контрольна робота
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Складне речення. Пряма мова. Діалог.
І варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Пряма мова – це…
А висловлювання певної особи, передане від імені того, хто з нею спілкувався;
Б точно відтворене висловлення певної особи, передане від її імені;
В приблизно передане висловлювання певної особи;
Г передача висловлювання певної особи іншими мовцями.
2. Укажіть рядок, у якому є речення з однорідними членами:
А Березу, вільху і ліщину і навіть тихий верболіз – люблю я ліс.
Б Важкі коричневі жолуді падають з дубів кожної ночі..
В Лагідно світить сонце, голубіє небо, стоять замислені дерева..
Г Обізвалася росиста трава голосами тисячі своїх жильців..
3. Укажіть рядок, у якому записано складне речення:
А Оживає травичка й тягне до сонця свої зелені вушка.
Б Скоро вже розпустяться листочки, зацвіте все навкруги.
В Уже й поле оживає, переповнюється гулом тракторів.
Г Моторні білочки ховають лісові горіхи, збирають гриби.
4. Пряма мова береться…
А у лапки;
Б у дужки;
В у тире з обох боків;
Г у коми .
5. Укажіть, яке речення відповідає схемі: «П.., - а. – П».
А «От і на зиму йдеться, - сказав батько матері. – Треба б навідатися до діда Степана».
Б Підійшов батько, поцілувався з дідом і спитав: «То чи добре яблука вродили?»
В «А вродили. І рясно, і великі, наче кавуни», - посміхається дід.
Г «Он антонівка яка налилася», - показує дід на крислате дерево .
6. Визначте кількість граматичних основ у складному реченні.
Сіно тут було уже давно скошено й звезено у стоги, лелеки відлетіли, тільки ящірки шастали інколи обіч дороги та маленькі сірі пташки спурхували попереду.
А дві;
Б три;
В чотири;
Г п’ять .
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте які розділові знаки пропущено в реченнях з прямою мовою .
1. Кома А Ходить вітер і пита з болем «Де поділо ти жита, поле?»
2. Тире Б «Три біди є у людини – смерть, старість і погані діти»,
говорить українська мудрість
3. Двокрапка В «Добрий вечір вам» - заспівав позаду дівочий голос
Г Крик уночі: «На коні! На коні! На коні!..»
8.Визначте, які знаки відсутні в реченнях, що входять до діалогу.
1. Кома А Зустріла черепаха орла та й каже
- Навчи мене літати.
2. Тире Б – Навчу, погодився орел.
3. Двокрапка В Узяв черепаху, вилетів з нею високо й питає:
- Уже навчилася?
Г - Уже – відповіла черепаха.
9. Із двох частин утворіть складне речення:
1. Пішов дощ… А …дерева струшували з листя денну втому .
2. Дощ ще не скінчився … Б …але радісні дітлахи вже бігали босоніж
3. Великі краплі ще стукали по калюжах.
в шибки … В …а промені сонця вже бризнули.
Г …і земля освіжилась.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Складіть речення з прямою мовою за схемою:
А: «П?».
11. Замініть речення з прямою мовою реченням із непрямою мовою.
Учителька подякувала за вітання і запитала: «Хто з вас хоче стати вчителем?»
12. Спишіть речення, поставте, де треба, коми:
Земля тремтить у млості
І ронить пелюстки
І невідомі гості
Злітаються в садки
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Складне речення. Пряма мова. Діалог.
ІІ варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Діалог – це… :
А зв’язне висловлювання однієї особи;
Б різновид прямої мови, що передає розмову двох або кількох осіб;
В слова, які вказують, кому належить пряма мова;
Г зв’язне висловлювання про побачене.
2. Укажіть рядок, у якому є речення з однорідними членами:
А Дрібні осінні дощики зовсім не схожі на літні грози.
Б Труд оживляє гори й води, у нім ніщо не пропада.
В Далеко чути звуки, гучно линуть голоси.
Г Моторні білочки ховають у дупла лісові горіхи, збирають гриби.
3. Укажіть рядок, у якому записано складне речення:
А І жив Олег в мирі з усіма землями, княжачи в Києві.
Б Весна причаїлась у сірій корі ґрунту, у деревах, у воді.
В З одного берега йде до річки білий цапок, а з другого надходить сірий.
Г Скрізь червоно на небі і на узгір’ях, і на горі.
4. Кожна репліка діалогу розпочинається:
А з двокрапки;
Б з тире;
В з лапок;
Г з питання.
5. Укажіть, яке речення відповідає схемі: А: «П..?»
А «От і на зиму йдеться, - сказав батько матері. – Треба б навідатися до діда Степана».
Б Підійшов батько, поцілувався з дідом і спитав: «То чи добре яблука вродили?»
В «А вродили. І рясно, і великі, наче кавуни», - посміхається дід.
Г «Он антонівка яка налилася», - показує дід на крислате дерево .
6. Визначте кількість граматичних основ у складному реченні.
Коли зникла з очей станційні вогники й вітер полохливо покотився по ріллі, Гришка, як вихор, помчав до своїх здати рапорта про розвідку.
А одна;
Б дві:
В три;
Г чотири.
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте, який розділовий знак пропущено в реченні з прямою мовою.
1. Кома А Михайлові своє муляло «Які перекази про нас
2. Двокрапка складають»
3. Тире Б «Береться морозець», хвалиться мати.
В «Дякую за моральну підтримку», - похмуро
всміхнувся син.
Г «Наші діти - вчив Макаренко, - це майбутні творці»
8.Визначте, які знаки відсутні в реченнях, що входять до діалогу.
1. Кома А Ішли мовчки добру хвилину, поки Сагайдачний
2. Тире не озвався
3. Двокрапка - Треба перев’язати руку!
Б – Ще нападуть на нас! Озвався Микула.
В - Не побачать не бійся.
Г - Коли б уже вийти з лісу у степ! – подумали діти.
9. Із двох частин утворіть складне речення:
1. Сонце піднялося високо… А …і по полю побігли золотаві хвилі.
2. Повіяв свіжий вітерець … Б …а блискавка небо розтинає.
3. Грім усе гуркоче … В …а по той бік Дніпра жовтіють піски .
Г …але роса ще не спала.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Складіть речення з прямою мовою за схемою:
«П!» - а.
11. Замініть речення з прямою мовою реченням із непрямою мовою.
Вітя обмірковано і впевнено сказав: «Уже вводиться програмоване навчання, кожен зможе вчитися сам».
12. Спишіть речення, поставте, де треба, коми:
Спинилось літо на порозі
І дише полум’ям на все
І грому гордого погрози
Повітря стомлено несе
.
Тип завдання |
Завдання закритої форми |
Завдання відкритої форми |
||||||||||
З вибором однієї правильної Відповіді |
На відповідність |
|||||||||||
Номер Завдання
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Варіант 1
|
Б |
А |
Б |
А |
А |
В |
1- В 2- Б 3-А |
1-Г 2-Б 3-А |
1-Г 2-В 3-А |
|
|
|
Варіант 2
|
Б |
Б |
В |
Б |
Б |
В |
1- Г 2-А 3-Б |
1-В 2-Б 3-А |
1-Г 2-А 3-Б |
|
|
|
Кількість Балів
|
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
3 |
3 |
3 |
2 |
2 |
2 |
Оцінка |
Бали |
12б |
21 |
11б |
20 |
10б |
19 |
9б |
17-18 |
8б |
15-16 |
7б |
13-14 |
6б |
11-12 |
5б |
9-10 |
4б |
7-8 |
3б |
5-6 |
2б |
3-4 |
1б |
1-2 |
ІУ. Підсумок уроку
У. Домашнє завдання
Скласти діалог і замінити його прямою мовою
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Складне речення. Пряма мова. Діалог.
І варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Пряма мова – це…
А висловлювання певної особи, передане від імені того, хто з нею спілкувався;
Б точно відтворене висловлення певної особи, передане від її імені;
В приблизно передане висловлювання певної особи;
Г передача висловлювання певної особи іншими мовцями.
2. Укажіть рядок, у якому є речення з однорідними членами:
А Березу, вільху і ліщину і навіть тихий верболіз – люблю я ліс.
Б Важкі коричневі жолуді падають з дубів кожної ночі..
В Лагідно світить сонце, голубіє небо, стоять замислені дерева..
Г Обізвалася росиста трава голосами тисячі своїх жильців..
3. Укажіть рядок, у якому записано складне речення:
А Оживає травичка й тягне до сонця свої зелені вушка.
Б Скоро вже розпустяться листочки, зацвіте все навкруги.
В Уже й поле оживає, переповнюється гулом тракторів.
Г Моторні білочки ховають лісові горіхи, збирають гриби.
4. Пряма мова береться…
А у лапки;
Б у дужки;
В у тире з обох боків;
Г у коми .
5. Укажіть, яке речення відповідає схемі: «П.., - а. – П».
А «От і на зиму йдеться, - сказав батько матері. – Треба б навідатися до діда Степана».
Б Підійшов батько, поцілувався з дідом і спитав: «То чи добре яблука вродили?»
В «А вродили. І рясно, і великі, наче кавуни», - посміхається дід.
Г «Он антонівка яка налилася», - показує дід на крислате дерево .
6. Визначте кількість граматичних основ у складному реченні.
Сіно тут було уже давно скошено й звезено у стоги, лелеки відлетіли, тільки ящірки шастали інколи обіч дороги та маленькі сірі пташки спурхували попереду.
А дві;
Б три;
В чотири;
Г п’ять .
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте які розділові знаки пропущено в реченнях з прямою мовою .
1. Кома А Ходить вітер і пита з болем «Де поділо ти жита, поле?»
2. Тире Б «Три біди є у людини – смерть, старість і погані діти»,
говорить українська мудрість
3. Двокрапка В «Добрий вечір вам» - заспівав позаду дівочий голос
Г Крик уночі: «На коні! На коні! На коні!..»
8.Визначте, які знаки відсутні в реченнях, що входять до діалогу.
1. Кома А Зустріла черепаха орла та й каже
- Навчи мене літати.
2. Тире Б – Навчу, погодився орел.
3. Двокрапка В Узяв черепаху, вилетів з нею високо й питає:
- Уже навчилася?
Г - Уже – відповіла черепаха.
9. Із двох частин утворіть складне речення:
1. Пішов дощ… А …дерева струшували з листя денну втому .
2. Дощ ще не скінчився … Б …але радісні дітлахи вже бігали босоніж
3. Великі краплі ще стукали по калюжах.
в шибки … В …а промені сонця вже бризнули.
Г …і земля освіжилась.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Складіть речення з прямою мовою за схемою:
А: «П?».
11. Замініть речення з прямою мовою реченням із непрямою мовою.
Учителька подякувала за вітання і запитала: «Хто з вас хоче стати вчителем?»
12. Спишіть речення, поставте, де треба, коми:
Земля тремтить у млості
І ронить пелюстки
І невідомі гості
Злітаються в садки
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Складне речення. Пряма мова. Діалог.
ІІ варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Діалог – це… :
А зв’язне висловлювання однієї особи;
Б різновид прямої мови, що передає розмову двох або кількох осіб;
В слова, які вказують, кому належить пряма мова;
Г зв’язне висловлювання про побачене.
2. Укажіть рядок, у якому є речення з однорідними членами:
А Дрібні осінні дощики зовсім не схожі на літні грози.
Б Труд оживляє гори й води, у нім ніщо не пропада.
В Далеко чути звуки, гучно линуть голоси.
Г Моторні білочки ховають у дупла лісові горіхи, збирають гриби.
3. Укажіть рядок, у якому записано складне речення:
А І жив Олег в мирі з усіма землями, княжачи в Києві.
Б Весна причаїлась у сірій корі ґрунту, у деревах, у воді.
В З одного берега йде до річки білий цапок, а з другого надходить сірий.
Г Скрізь червоно на небі і на узгір’ях, і на горі.
4. Кожна репліка діалогу розпочинається:
А з двокрапки;
Б з тире;
В з лапок;
Г з питання.
5. Укажіть, яке речення відповідає схемі: А: «П..?»
А «От і на зиму йдеться, - сказав батько матері. – Треба б навідатися до діда Степана».
Б Підійшов батько, поцілувався з дідом і спитав: «То чи добре яблука вродили?»
В «А вродили. І рясно, і великі, наче кавуни», - посміхається дід.
Г «Он антонівка яка налилася», - показує дід на крислате дерево .
6. Визначте кількість граматичних основ у складному реченні.
Коли зникла з очей станційні вогники й вітер полохливо покотився по ріллі, Гришка, як вихор, помчав до своїх здати рапорта про розвідку.
А одна;
Б дві:
В три;
Г чотири.
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте, який розділовий знак пропущено в реченні з прямою мовою.
1. Кома А Михайлові своє муляло «Які перекази про нас
2. Двокрапка складають»
3. Тире Б «Береться морозець», хвалиться мати.
В «Дякую за моральну підтримку», - похмуро
всміхнувся син.
Г «Наші діти - вчив Макаренко, - це майбутні творці»
8.Визначте, які знаки відсутні в реченнях, що входять до діалогу.
1. Кома А Ішли мовчки добру хвилину, поки Сагайдачний
2. Тире не озвався
3. Двокрапка - Треба перев’язати руку!
Б – Ще нападуть на нас! Озвався Микула.
В - Не побачать не бійся.
Г - Коли б уже вийти з лісу у степ! – подумали діти.
9. Із двох частин утворіть складне речення:
1. Сонце піднялося високо… А …і по полю побігли золотаві хвилі.
2. Повіяв свіжий вітерець … Б …а блискавка небо розтинає.
3. Грім усе гуркоче … В …а по той бік Дніпра жовтіють піски .
Г …але роса ще не спала.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Складіть речення з прямою мовою за схемою:
«П!» - а.
11. Замініть речення з прямою мовою реченням із непрямою мовою.
Вітя обмірковано і впевнено сказав: «Уже вводиться програмоване навчання, кожен зможе вчитися сам».
12. Спишіть речення, поставте, де треба, коми:
Спинилось літо на порозі
І дише полум’ям на все
І грому гордого погрози
Повітря стомлено несе
.