За допомогою тестових завдань можна оцінити рівень навчальних досягнень п'ятикласників з розділу «Словосполучення. Речення»; здійснити перевірку здатності п'ятикласників читати мовчки незнайомий текст із належною швидкістю і розуміти й запам'ятовувати після одного прочитування фактичний зміст, тему й основну думку, виражально-зображувальні засоби твору. Розробка має таблицю правильних відповідей та критерії оцінювання
Тема. КР № 5. Тестування. «Словосполучення. Речення»
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень п’ятикласників з розділу «Словосполучення. Речення»; здійснити перевірку здатності п’ятикласників читати мовчки незнайомий текст із належною швидкістю і розуміти й запам’ятовувати після одного прочитування фактичний зміст, тему й основну думку, виражально-зображувальні засоби твору.
Форма проведення тематичного оцінювання: виконання завдань тестового характеру.
тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення п’ятикласників з темою, метою іі завданнями уроку
ІІІ. Підготовча робота
Мотивація навчальної діяльності учнів. Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань і читання мовчки. Проведення інструктажу щодо виконання завдань тестового характеру й перевірки техніки читання мовчки та рівня сприймання-розуміння тексту. Поділ учнів класу за варіантами.
ІV. Виконання завдань тестового характеру за варіантами
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Словосполучення. Речення
І варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Укажіть рядок, у якому вказано словосполучення:
А За рогом;
Б Буду писати;
В Дружня родина;
Г Дорослі й діти.
2. Укажіть словосполучення, у якому виділене слово є головним:
А Вечірня зоря;
Б Холодна весна ;
В Розкішне гніздо;
Г Червона хустка.
3. Знайдіть рядок, у якому поширене словосполучення:
А Співати в хорі ;
Б Йти понад шляхом;
В Повернутися додому вночі;
Г Повернутися в Україну.
4. Укажіть рядок, у якому є речення з одним головним членом:
А Вдома і стіни гріють.
Б Без діла слабіє сила.
В Не кидай слова на вітер.
Г Літо весь рік годує .
5. Знайдіть речення, в якому підмет виражений іменником :
А Повертаються з вирію дикі гуси.
Б Восени темніє швидко.
В Влітку ми добре відпочили.
Г Зиму зустрічаємо радо.
6. Укажіть речення, у кінці якого необхідно поставити знак оклику.
А Ви знаєте, як липа шелестить
Б Добридень тобі, Україно моя
В На квітці метелик, мов свічечка
Г Повіяв вітер по долині
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте види речень за метою висловлювання .
1. Розповідне А Перед бурею буває затишно
2. Питальне Б Юрку, збирай мерщій ягоди
3. Спонукальне В Чи боїться ящірка людей
Г Шпак сів на шпаківню
8.Визначте, яким другорядним членом є виділене слово в реченні.
1. Додаток А Прийшов вересень
2. Означення Б Біда біду бачить по сліду
3. Обставина В Вода в решеті не встоїть
Г Давні пригоди боронять від шкоди
9. Знайдіть другу частину кожного прислів’я та з’єднайте їх:
1. Одна ластівка… А …з борозни не зверне.
2. Чув дзвін … Б …і без вітру меле.
3. Порожній млин … В …весни не робить.
Г …та не знає, де він.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Укладіть з поданих пар слів словосполучення:
Мама, зустріти; брат, побачити; жити, Таврійськ; книга, Ірина Василівна.
11. Випишіть з речення всі словосполучення.
У тихій воді було видно синє глибоке небо.
12. Доповніть речення другорядним членом означенням:
У зоопарку можна побачити звірів і пташок.
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Словосполучення. Речення
ІІ Варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Укажіть рядок, у якому вказано сполучення слів:
А Велика дорога;
Б Велика і сумна;
В Дивний настрій;
Г Дощова осінь.
2. Указати на словосполучення, в якому виділене слово є залежним:
А Зелені коси;
Б Лісові мешканці;
В Осінні дощики;
Г Збирають горіхи.
3. Знайдіть рядок у якому є сполучення слів:
А Краєзнавчий музей;
Б Добігти до річки;
В Річки та озера;
Г Побачити світанок.
4. Укажіть рядок, у якому є речення з одним головним членом.
А Язик до Києва доведе.
Б Правда суду не боїться.
В Старого горобця на полові не обдуриш.
Г Чужий кожух не гріє..
5. Знайдіть речення, в якому підмет виражений займенником :
А Повертаються з вирію дикі гуси.
Б Восени темніє швидко.
В Влітку ми добре відпочили.
Г Зиму зустрічаємо радо.
6. Укажіть речення, у кінці якого необхідно поставити знак питання.
А Ви знаєте, як липа шелестить
Б Добридень тобі, Україно моя
В На квітці метелик, мов свічечка
Г Повіяв вітер по долині
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте види речень за метою висловлювання .
1. Розповідне А Учні працюють добре
2. Питальне Б Чи ви відвідуєте заняття мого гуртка
3. Спонукальне В Будьте здорові й щасливі
Г Яке то щастя – шматок хліба
8.Визначте, яким другорядним членом є виділене слово в реченні.
1. Додаток А Веселе дерево весело й співає
2. Означення Б У закритий рот муха не влетить
3. Обставина В Лихо приходить тихо
Г Жити – правді служити
9. Знайдіть другу частину кожного прислів’я та з’єднайте їх:
1. Узимку сонце світить… А …слабіє сила.
2. Без діла … Б …а старість не радість.
3. Молодість - буйність … В …весело співає .
Г …та не гріє.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Укладіть з поданих пар слів словосполучення:
Тато, працювати; сестра, малювати; жити, Херсон; зошит, Марія.
11. Випишіть з речення всі словосполучення.
У тихій воді було видно синє глибоке небо.
12. Доповніть речення другорядним членом обставиною:
У зоопарку можна побачити звірів і пташок.
Тип завдання |
Завдання закритої форми |
Завдання відкритої форми |
||||||||||
З вибором однієї правильної Відповіді |
На відповідність |
|||||||||||
Номер Завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Варіант 1
|
В |
В |
В |
В |
А |
А |
1-А,Г 2-В 3-Б |
1-В 2-Г 3-Б |
1-В 2-Г 3-Б |
|
|
|
Варіант 2
|
Б |
В |
В |
В |
В |
А |
1- А,Г 2-Б 3-В |
1-Б 2-А 3-В |
1-Г 2-А 3-Б |
|
|
|
Кількість Балів |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
4 |
3 |
3 |
4 |
4 |
2 |
Оцінка |
Бали |
12б |
26-24 |
11б |
23-22 |
10б |
21-19 |
9б |
18-17 |
8б |
16-15 |
7б |
14-13 |
6б |
12-11 |
5б |
10-9 |
4б |
8-7 |
3б |
6-5 |
2б |
4-3 |
1б |
2-1 |
V. Організований збір зошитів для тематичного оцінювання
VІ. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час виконання тестових завдань
VІІ. Домашнє завдання
Скласти й записати повідомлення на лінгвістичну тему, висвітлюючи якесь одне питання з розділу «просте речення». Дібрати заголовок. Визначити тип і стиль мовлення.
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Словосполучення. Речення
І варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Укажіть рядок, у якому вказано словосполучення:
А За рогом;
Б Буду писати;
В Дружня родина;
Г Дорослі й діти.
2. Укажіть словосполучення, у якому виділене слово є головним:
А Вечірня зоря;
Б Холодна весна ;
В Розкішне гніздо;
Г Червона хустка.
3. Знайдіть рядок, у якому поширене словосполучення:
А Співати в хорі ;
Б Йти понад шляхом;
В Повернутися додому вночі;
Г Повернутися в Україну.
4. Укажіть рядок, у якому є речення з одним головним членом:
А Вдома і стіни гріють.
Б Без діла слабіє сила.
В Не кидай слова на вітер.
Г Літо весь рік годує .
5. Знайдіть речення, в якому підмет виражений іменником :
А Повертаються з вирію дикі гуси.
Б Восени темніє швидко.
В Влітку ми добре відпочили.
Г Зиму зустрічаємо радо.
6. Укажіть речення, у кінці якого необхідно поставити знак оклику.
А Ви знаєте, як липа шелестить
Б Добридень тобі, Україно моя
В На квітці метелик, мов свічечка
Г Повіяв вітер по долині
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте види речень за метою висловлювання .
1. Розповідне А Перед бурею буває затишно
2. Питальне Б Юрку, збирай мерщій ягоди
3. Спонукальне В Чи боїться ящірка людей
Г Шпак сів на шпаківню
8.Визначте, яким другорядним членом є виділене слово в реченні.
1. Додаток А Прийшов вересень
2. Означення Б Біда біду бачить по сліду
3. Обставина В Вода в решеті не встоїть
Г Давні пригоди боронять від шкоди
9. Знайдіть другу частину кожного прислів’я та з’єднайте їх:
1. Одна ластівка… А …з борозни не зверне.
2. Чув дзвін … Б …і без вітру меле.
3. Порожній млин … В …весни не робить.
Г …та не знає, де він.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Укладіть з поданих пар слів словосполучення:
Мама, зустріти; брат, побачити; жити, Таврійськ; книга, Ірина Василівна.
11. Випишіть з речення всі словосполучення.
У тихій воді було видно синє глибоке небо.
12. Доповніть речення другорядним членом означенням:
У зоопарку можна побачити звірів і пташок.
Контрольна робота
Синтаксис і пунктуація.
Словосполучення. Речення
ІІ Варіант
► Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Укажіть рядок, у якому вказано сполучення слів:
А Велика дорога;
Б Велика і сумна;
В Дивний настрій;
Г Дощова осінь.
2. Указати на словосполучення, в якому виділене слово є залежним:
А Зелені коси;
Б Лісові мешканці;
В Осінні дощики;
Г Збирають горіхи.
3. Знайдіть рядок у якому є сполучення слів:
А Краєзнавчий музей;
Б Добігти до річки;
В Річки та озера;
Г Побачити світанок.
4. Укажіть рядок, у якому є речення з одним головним членом.
А Язик до Києва доведе.
Б Правда суду не боїться.
В Старого горобця на полові не обдуриш.
Г Чужий кожух не гріє..
5. Знайдіть речення, в якому підмет виражений займенником :
А Повертаються з вирію дикі гуси.
Б Восени темніє швидко.
В Влітку ми добре відпочили.
Г Зиму зустрічаємо радо.
6. Укажіть речення, у кінці якого необхідно поставити знак питання.
А Ви знаєте, як липа шелестить
Б Добридень тобі, Україно моя
В На квітці метелик, мов свічечка
Г Повіяв вітер по долині
► Завдання 7- 9 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
7. Визначте види речень за метою висловлювання .
1. Розповідне А Учні працюють добре
2. Питальне Б Чи ви відвідуєте заняття мого гуртка
3. Спонукальне В Будьте здорові й щасливі
Г Яке то щастя – шматок хліба
8.Визначте, яким другорядним членом є виділене слово в реченні.
1. Додаток А Веселе дерево весело й співає
2. Означення Б У закритий рот муха не влетить
3. Обставина В Лихо приходить тихо
Г Жити – правді служити
9. Знайдіть другу частину кожного прислів’я та з’єднайте їх:
1. Узимку сонце світить… А …слабіє сила.
2. Без діла … Б …а старість не радість.
3. Молодість - буйність … В …весело співає .
Г …та не гріє.
► Завдання 10 - 12 передбачають виконання поданих завдань .
10. Укладіть з поданих пар слів словосполучення:
Тато, працювати; сестра, малювати; жити, Херсон; зошит, Марія.
11. Випишіть з речення всі словосполучення.
У тихій воді було видно синє глибоке небо.
12. Доповніть речення другорядним членом обставиною:
У зоопарку можна побачити звірів і пташок.