Тема: Диференціація звуків [т]-[д].
Мета: Диференціація у вимові і на слух звуки [т]-[д], правильно позначати на письмі ці звуки відповідними буквами;формувати вміння використовувати в мовленні узагальнюючі слова; розвивати вміння використовувати в мовленні узагальнюючі слова;розвивати вміння узагальнювати, порівнювати.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.
Хід заняття
І.Організаційний момент.
Вчитель вітається з дітьми налаштовує дітей на співпрацю.
Гра «Хто сидить справа? Зліва?»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Артикуляційні вправи: «Парканчик», «М`ячик», «Конячка».
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
Відгадайте загадку, назвіть перший звук слова-відгадки.
Живе один батько і тисячі синів має, всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб).
Відгадайте загадку, назвіть останній звук слова-відгадки.
Маленькі лапки, а в лапках царапки (Кіт).
Які звуки будемо вивчати?( [т]-[д]).
Ми будемо вчити звуки [т]-[д]. Давайте порівняємо вимову звуків[т]-[д]. Коли вимовляємо ці звуки, кінчик язика торкається верхніх зубів, зуби трохи відкриті, губи відкриті при цьому з рота повітря виходить не плавно, а поштовхами, звуки вимовляємо коротко, швидко. А чим же вони відрізняються? Звук [д] вимовляємо з голосом – голосові зв`язки вібрують, а звук [т] вимовляємо без голосу, голосові зв`язки не вібрують. Перевірте, покладіть долоню на гортань і вимовляйте звук [д], а потім -[т]. Що ви відчуваєте?
Завдання.
Повторити склади і слова, чітко вимовляти звуки [т]-[д].
Та-да там-дам тарілка-дарунок
То-до торгівля-дорога товариш-дощить
Ту-ду туман-думка турист-дубок
Те-де телефон-дерево тепло-денний
Ти-ди тиша-дихання тиснути-диміти
От-од компот-народ пілот-город
Ат-ад салат-сад салют-виноград
Робота над скоромовками.
Повторити скоромовку спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляти [т] і [д].
Дятел дерево довбав, дощик дятла не дістав.
У дуплі у дятла дім, дятленятам добре в нім.
----
Котик любить погуляти і у піжмурки пограти.
Порівняти звуковий склад слів.
Назвати однакові і різні звуки в словах там-дам, душ-туш, дрова-трава.
Придумати усно речення з кожним словом.
Фізхвилинка
Формування фонематичних уявлень.
Придумати слова, які починаються, із заданого складу.
Та, тарілка… . Да, далеко … . То, торт … . До, дорога … . Ту, туман … . Ду, думка … . Ти, тихо … . Ди, диво … . Те, телефон … . Де, дерево … .
Гра «Закінчи речення»
Звуки ми вимовляємо і ……. .
Букви ми бачимо і ……. .
[т]-[д] –це …….
[а]-[о] – це …….
Звук [д] в кінці слова і в кінці складу вимовляємо………
Гра «Скажи лагідно» ( з м`ячем)
Зразок. Загадка-загадочка.
Гра «Назви одним словом».
Вчитель називає слова, що належать до однієї логічної категоріі, учні називають узагальнююче слово. За правильну відповідь отримують фішку.
Яблуко, груша, слива, виноград, абрикос – це (фрукти).
Помідор, огірок, картопля, кабачок, баклажан – це (овочі).
Січень, вересень, жовтень, листопад –це (місяці).
Львів, Харків, Чернігів, Черкаси, суми, Луцьк -це (міста)
Десна, Буг, Дунай, Дністер – це (ріки).
Тополя, верба, буд, клен, сосна, каштан – це (дерева).
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Завдання для учнів:
1.Чим відрізняється вимова звуків[т]-[д]?
2. Як вимовляється звук [д] в кінці слова і в кінці складу?
3. Пригадати скоромовки, чітко їх розкажіть.