Урок№21 Дата____________
Тема: Корінь – як значуща частина слова. Спільнокореневі слова
Мета: повторити і поглибити знання учнів про основу й корінь слова, сприяти зміцненню вмінь добирати спільнокореневі слова та навичок їх виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити корінь слова, визначати його роль у словах; розвивати творчі вміння використання кореня слова під час створення нових слів та добору спільнокореневих, розвивати уяву, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідної мови
Хід уроку:
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань
«Мікрофон»
- Будова слова - це ...? (вивчає значущі частини слова, їх значення і функціонування)
- Що таке значущі частини слова? (основа, префікс корінь, суфікс, закінчення)
- Закінчення – це...? Як виділити закінчення у словах?
- Яке буває закінчення? (нульове, звукове)
- Яке значення закінчення? Для чого воно нам потрібне? (виражає граматичне значення слова – рід, число, відмінок, час; служить для зв’язку слів)
- Які слова не мають закінчення?
- Основа слова – це...? (виражає лексичне значення слова)
Оголошення теми та мети уроку. Мотивація
Основний зміст уроку
Корінь слова – це головна значуща частина слова, яка спільна для всіх спільнокореневих слів і виражає їхнє лексичне значення. Слова зі спільним коренем, але різним лексичним значенням називають – спільнокореневими. Але потрібно розрізняти спільнокореневі слова і форми слова. Форми слова мають одну й ту саму основу, але різні закінчення.
Голосні і приголосні звуки в корені можуть чергуватися: ніс — носити, муха — мусі, подруга — подрузі — подружка
Робота в зошитах
Доберіть спільнокореневі слова:
вода - водяний, водянка, водний;
ліс - лісовик, лісник, лісовий.
Рід, рідний, рідненька, споріднені, поріднилися.
Робота з підручником (ст 59)
Вправа 131(письмово). Позначити в словах корені.
барабан - забарабанити, барабанний
зелений - зелень, зеленіти, зелений, озеленіння
шість - шостий,
книга - книгарня, книжка, книжковий
ходити - похід, ходики, прихід
дуб - дубовий, дубина, задубіти,
Проліски-лісок, лісовий, лісовик. Корінь “Ліс“. Оскільки “Пролісок“ пішло від “Лісу.
Вправа 132 (письмово).
А) спільнокореневі: читацький, читати, читець, перечитати, читаночка. Усі інші слова - це форми слова читанка (у різних відмінках і числах).
Фізкультхвилинка
Листочки-парашутики, як стомлені пташки,
Летять і опускаються на трави і стежки.
Листочки-парашутики у лісі не злічить.
То осінь опускається, бо хоче відпочить.
Закріплення вивченого матеріалу
Вправа 135 (письмово)
Вправа 137(письмово)
Підсумок уроку
1. Чому корінь — це значуща частина слова?
2. Чим відрізняється корінь від основи слова?
3. Як правильно визначити корінь?
4. Чим відрізняється формотворення від словотворення?
Домашнє завдання. Ст 59; вправа 134 або вправа 138