Урок. Л.Глібов "Чиж та Голуб.Птахи"

Про матеріал

Ознайомлення учнів з особливостями байки, вдосконалення навичок свідомого і виразного читання байки, розвиток способів читання байки,передавання в інтонації характери дійових осіб, виховання милосердя, співчуття, любов до птахів. Урок літературного читання тісно пов'язаний з природознавством де діти ведуть розмову про птахів,про їх життя .

Перегляд файлу

Тема: Л.Глібов «Чиж та голуб».   Птахи.

Мета:     вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, продовжити знайомство учнів з особливостями байки; удосконалювати навички виразного читання, розвивати способи і види читання байки;

  • збагачувати знання учнів про птахів;
  • виховувати почуття порядності, милосердя, співчуття.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: інтегрований урок: читання, природознавства.

 Дидактичне забезпечення:  картки, малюнки птахів, геометричні фігури, паперові конверти.

Матеріально – технічне забезпечення:  проектор, мобільні пристрої, планшети

Хід уроку

  1. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим

«Добрий день!»

- Усі готові до уроку?

- Так.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно й гарно

Дарма часу ти не трать

Думать треба! Працювать!

II. Актуалізація опорних знань

- Який розділ почали вивчати? (Байки)

- Що таке байка? (Невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту).

- З творчістю якого байкаря почали знайомитись? (Л. Глібова)

-  Давайте пригадаємо, що відомо нам про автора вивчених творів?

Слайд 1. «Доповни текст»

Л. Глібов – видатний український байкар. Ще навчаючись у __________ почав писати вірші. Більшу частину життя працював ________. Крім байок поет писав _______, ______, ________, акровірші. Байки Глібова люблять читати дорослі  і діти. Він є автором байок: ___________, ____________, ____________.

III. Перевірка домашнього завдання.

А ось наскільки ви були уважними, вивчаючи творчість Л.Глібова ми перевіримо за допомогою вправи «ПАЗЛ».

Робота в парах.

- З окремих частин складіть уривок твору, зачитайте, дайте назву.

а) «Лебідь, Щука і Рак».

- У чому причина того, що віз  досі там? (непорозуміння один одного, відсутність погодженості дій).

б) «Коник-стрибунець».

- Хто був працьовитим? Безтурботним? (Муравей. Коник.)

Підсумок перевірки.

IV. Оголошення теми й мети уроку.

- Сьогодні ми продовжимо знайомитись з байками Л.Глібова. А хто є головними героями нового твору ви дізнаєтесь розв’язавши приклади.

- Розмістіть результати прикладів у порядку зростання й прочитайте відповідь.

Слайд 2. «Вправа з ключем» ( розставити числа в порядку зростання)

37     36     8        і   4     82    35    36     72

Ж      И      Ч           Г     Б      О     Л       У

Слайд 3. «Пернаті друзі»

V. Сприймання нового матеріалу

Слайд 4 «Словничок-довідничок»

- Встановіть відповідність

ПІДДУРИЛИ                                   НЕСПОДІВАНО

ГУЛЬК                                             ОБМАНУЛИ

ЛИХОВІ                                           ШВИДКИЙ

ПРОВОРНЕНЬКИЙ                       ПРИСТРІЙ, ЯКИМ ЛОВЛЯТЬ ПТАХІВ

СИЛЬЦЕ                                          БІДА

  • Слухання байки

- Чи є ще дійові особи, крім Чижа і Голуба?

  • Читання байки мовчки

- Коли і де відбулися події?

  • Читання «ланцюжком»

Розкриття ідейної спрямованості тексту

- Яким був Чижик? Що з ним трапилось? Чому Чижик попав у сильце? (Бо був дуже поважний)

- Хто бачив Чижика? (Голуб)

Прочитайте, у яких словах виявляється самовпевненість і безсердечність голуба. Передайте під час читання пихатість, байдужість голуба («А що? Попавсь? От тобі й на! Вже, певно, голова дурна…»)

- Прочитайте слова Голуба, де він хвастається, виставляє себе, свій розум. Передайте голосом його зарозумілість і чванливість. («Не бійсь, мене б не піддурили…»)

- Які почуття викликає у вас поведінка Голуба?

- Кого з птахів жаліє  автор?

- В яких рядках виражена основна думка твору?

- Який рядок звучить як прислів’я?

- Які риси людського характеру засуджує поет? (Байдужість, зарозумілість, пихатість, безсердечність, самовпевненість, хвалькуватість)

Читання твору «Луною» за вчителем. Повторення всіх особливостей мовлення : інтонації, тон, темп.

- А які насправді ці птахи в природі? Що нам про це  розповість «Довідкове бюро?»

Слайд 5 «Для допитливих» (робота з планшетами та мобільними пристроями)

Учень.

Чиж – маленький птах. Живиться переважно комахами, насінням різних дерев, бур'янів. У природі їх визначають за характерним зеленим забарвленням. Птахи корисні, декоративні, знищують багато комах –шкідників. Потребують охорони.

- А чи цікаво вам дізнатись, яку вагу має птах? Для цього пропоную розв’язати рівняння.

Слайд 6. «Хвилинка-цікавинка»

- Що нам скаже довідкове бюро про голуба?

Слайд 7 «Чи знаєш ти?» ((робота з планшетами та мобільними пристроями)

Учениця.

Голуб – птах середнього розміру. Живиться насінням культурних і диких рослин, ягодами. Є прикрасою населених пунктів та об’єктом для різних наукових досліджень.

- Діти, я знаю, що ви любите птахів і допомагаєте їм взимку. Пропоную за даними скласти задачу.

Слайд 8 «Поміркуй!»

4М по 4 кг.      

                        ? кг

4М по 3 кг        

Учень.

Для підгодівлі птахів учні заготовили 4 мішечки насіння проса по 4 кг в кожному та 4 мішечків насіння соняшника по 3 кг. Скільки всього кілограмів насіння заготовили учні?

1) 4·4=16 (кг)

2) 3·4=12(кг)

3) 12+16=28 (кг)

Вираз  4·4+3·4= 28 кг

Фізкультхвилинка

Птахам нашим недо науки

Ох, давно вже терплять муки

Затекли і ніжки й крила

Птахи нас звуть до діла:

- Ану, славні малюки,

Станьте струнко, мов грибки,

Крила вгору піднімайте,

Ними добре помахайте.

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть.

Навкруг себе оберніться

Швидше, швидше, не лініться!

Стане легко й добре враз!

Відпочили? Все гаразд.

Валеохвилинка

Слайд 9.

Діти очима слідкують за рухом об’єкту на моніторі.

VI. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Розвідники». Робота з підручником.

- Скільки разів у байці зустрічається слово «Чиж»? (3)

Читання байки в особах.

- Діти, подивіться на дошку і назвіть геометричні фігури.

- Де ми можемо використати ці фігури, щоб прийти на допомогу зимуючим птахам? (Змайструвати годівничку)

Слайд 10 «Юні любителі природи»

- А тепер спробуємо змайструвати годівничку з геометричних фігур. (дитина виконує завдання на дошці)

 - Будьте, діти, вірними, щирими, бережіть пташок повсякчас. Адже: (діти доповнюють думку щодо пташок)

Робота в групах. Гра     «Розсипанки»(скласти прислів’я )

Тяжко тому жити, хто не хоче робити.

Згода дім будує, а незгода руйнує.

Не смійся з другого, щоб тобі не було того.

- З якими байками Л.Глібова вони схожі за змістом?

Хорове читання байки «Чиж та голуб»

Розповідь байки напам'ять хором.

VII. Підсумок уроку

- Діти, питання добра і зла, зазнайства і лицемірства, байдужості і людяності завжди хвилювали людей, турбують і зараз.  А ви  на прикладах героїв казок, байок повинні виробляти в себе ту лінію поведінки, виховувати ті риси характеру, які допомогли б вам стати справжніми людьми.

VIII. Домашнє завдання (диференційоване)

- Сьогодні ви отримаєте конверти із  д/з від героїв байки Чижа та Голуба.

Червоний конверт. С. 134, виразно читати байку;

 Зелений конверт. С.134,  вивчити  напам’ять байку, намалювати малюнок.

ІХ. Рефлексія. 

Слайд 11. «Продовж речення»

Сьогодні  на уроці я …

Я розповім дома батькам про…

Сьогодні мені урок … тому, що…

Учитель:

Знову дзвоник пролунав,

Час прощатися настав.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі!

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Фоменко Світлана Миколаївна
    Дуже продуманий та змістосний урок. Дякую автору!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 березня 2018
Переглядів
4264
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку