Тема уроку: Чи можуть стати друзями рибалка і лисичка?
„ Ласочка” Г. Тютюнник.
Мета уроку: Ознайомити учнів з життям і творчістю письменника; викликати інтерес до його творів. Навчити орієнтуватись у структурі тексту; складати план, будувати діалог, давати характеристику головним героям. Вчити порівнювати, аналізувати, висловлювати свої міркування. Виховувати бережне ставлення до живої природи.
Обладнання: слайди про лисицю, картки для роботи в групах.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Всім пора нам на урок,
Встаньте всі рівненько,
Привітаємось гарненько.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто читати, а відчувати,
Дружно й старанно працювати.
2.1.Гра „ Продовжте ряд”:
Вовк, лисиця, заєць, ….
Лелека, журавель, зозуля, … .
Чудернацьке, дивне, … .
2.2.Вибіркове читання оповідання „ Кріт – неборака”.
– Прочитайте опис крота. Які особливості має будова його тіла? Чим це викликано?
– Яке складне питання „ допоміг” кріт вирішити інженерам? Як вчені шукають „підказки” в поведінці тварин?
– Яким реченням можна підписати малюнок?
– Чому цей твір названо науково-популярним оповіданням?
– Яка головна думка цього оповідання?
2.3 Скласти павутинку зі слів:
утрамбовувати химерне
швидко хутко
чудернацьке ущільнювати
дивне моторно
3.1.Розшифруйте назву твору
Касочла
1931 р. Полтавщина, голод, 6 р. війна. Писав про дітей і для дітей.
Відгадайте загадку. (Слайд)
Перегляд кадрів фільму про лисицю із презентації ”Вундеркінди з пелюшок”.
Попрацюйте в групах і визначте, в якій послідовності будуть розміщенні ці речення в оповіданні:
|
1 гр. |
2 гр. |
3 гр. |
4 гр. |
5 гр. |
Контрольна |
1 |
|
|
|
|
|
1 |
2 |
|
|
|
|
|
4 |
3 |
|
|
|
|
|
3 |
4. |
|
|
|
|
|
2 |
буденне вепри
задріботіла припутень
куняв скімлення
дзяволить туркотить
– Зараз ми прочитаємо оповідання . Учні самостійно читають текст оповідання і створюють щоденник подвійних нотаток: ділять аркуш паперу навпіл; у ліву колонку записують речення з оповідання, які найбільше сподобалися чи вразили; у праву – короткий коментар-пояснення (чому вразила дана думка, як зрозуміли даний вислів тощо). Потім написане обговорюється в групах, групи діляться думками.
ПСИХОЛОГІЧНИЙ АУТОТРЕНІНГ.
(Учні сідають рівно, кладуть руки на коліна. розслаблюються і повторюють за вчителем:
- Я – максимально зібрана, уважна.
- Моя пам’ять працює блискуче.
- Відчуваю легкий спортивний азарт.
- Мені цікаво.
- Хочеться працювати, творити.
- Я досягну мети обов’язково.
Поставити до тексту запитання: пояснюючі, творчі та оцінюючі. ( Потім можуть ставити запитання комусь із учнів або вчителю).
5.6.Вибіркове читання.
– Чого навчилась Ласочка в Арсена?
5.7.Робота в групах.
Правила роботи в групі.
1. Працюють всі члени групи.
2. Кожен пропонує свій варіант відповіді.
3. Говоріть коротко і чітко.
4. Критикуйте не товариша, а ідею.
5. Ми працюємо разом, щоб було добре всім.
6. Культурна людина вміє не тільки говорити, але й слухати.
1 група. Скласти план:
2 група. Охарактеризувати Арсена, використовуючи малюнок.
Старий. Характер: небагатослівний, спостережливий, добрий, щедрий, веселий, гостинний.
3 група. Скласти картку персонажів.
Який був жанр цього тексту? Яким стане жанр, якщо введемо цей діалог?
4 група. Переказати оповідання від імені Арсена за опорними словами:
Сидів і пильнував
Куняв у човні
Огледівся
Облизнулось
Прудко підскочило
Наступного ранку
Потоваришували
Вудить та озирається
Увесь рід годуватиму.
5група. Скласти вірш-сенкан до слова лисиця.
6.1”Дружнє коло”
Кожна група придумує запитання для іншої групи.
6.2. Вільне письмо.
– Що б ви зробили на місці Арсена.
Напишіть есе про лисичку.
7. Підсумок. Самоконтроль і самооцінка.
1. Діяльнісний підсумок.
- Що ми з вами встигли зробити?
2. Розвивальний підсумок.
- Чого навчились, у чому стали розумнішими.
3. Змістовний підсумок.
- На які запитання змогли дати відповідь?
4. Емоційний підсумок.
- Кому з учнів ви хотіли б подякувати за співпрацю, за конкретні вчинки, за розумні відповіді?
7. Домашнє завдання. Читати та переказувати стисло. Написати твір-мініатюру на тему: Які думки виникли в мене після прочитання оповідання?